22 Ocak 2019 Salı

AFRİN'DE İKİSİ SAMSUNLU UZMAN ÇAVUŞ, 9 ASKERİMİZ İŞTE BÖYLE ŞEHİT OLDU

Afrin'de ikisi Samsunlu uzman çavuş, 9 askerimiz işte böyle şehit oldu

Afrin'de Samsunlu uzman çavuşlar Burak Akalın ve Hüseyin Şahin'in de aralarında bulunduğu 9 askerimizin şehit olduğu çatışmanın detayları belli oldu.

11 Şubat 2018 Pazar 20:21 ASAYİŞ

Afrinde ikisi Samsunlu, 9 askerin şehit düştüğü çatışmada, PYD/PKK'lı teröristlerin saldırıyı, aralarında çocukların da bulunduğu sivilleri kullanarak gerçekleştirdiği ortaya çıktı.


Afrin'de dün teröristler ile çıkan çatışmada Samsun'un Çarşamba ilçesi doğumlu uzman çavuş Burak Akalın ile Samsun'un Havza ilçesi doğumlu uzman çavuş Hüseyin Şahin'in de aralarında bulunduğu 9 askerimiz şehit olmuştu.  Afrin'de 9 askerimizin şehit olduğu çatışmada ise teröristlerin 1027 rakımlı tepeyi tutan komando birliklerine yönelik gerçekleştirdiği hain saldırının detayları ortaya çıktı. 

Güvenlik kaynakları, dün 2'si helikopter pilotu olmak üzere toplam 11 askerin şehit düştüğü harekat bölgesinde PYD/PKK'lı teröristlerin içinde çocukların da bulunduğu sivil grubu kullanarak saldırı gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Saldırı anıyla ilgili bilgi veren güvenlik kaynakları, teröristlerden arındırılan bir köyün yakınındaki 1027 rakımlı tepeyi tutan komando birliklerine öğle saatlerinde 70-80 kişilik sivil grubun yaklaşması üzerine askerlerin havaya uyarı atışı yaptığını, uyarı atışını dikkate almayan kalabalığın ilerleyişini sürdürmesi üzerine 16 kişilik komando timinin grubu durdurmak amacıyla hareket ettiğini, kalabalığa yaklaşan time sivillerin arasından el bombaları atıldığını, bu sırada köy içinde gizlenen PYD/PKK'lıların silah ve roketlerle saldırıya geçtiğini, ilk temasta 16 kişilik timden 9 askerin şehit düştüğünü, saldırıya müdahaleye giden helikopterin bu sırada kırıma uğradığını ve 2 pilotun şehit olduğunu aktardı.

Çatışmanın başlamasının ardından sivillerin kaçarak yeniden köye döndüğü, 40 civarında PYD/PKK'lı teröristin yardıma giden komandolar tarafından etkisiz hale getirildiği, diğer teröristlerin ise kaçtıkları öğrenildi.

Bölgenin birkaç saat sonra tamamen teröristlerden temizlendiğini, köşeye sıkışan PYD/PKK'lıların sivilleri canlı kalkan olarak kullanarak bu tür saldırılar düzenlediklerini aktaran güvenlik kaynakları, harekatın başından itibaren sivillerin can güvenliğinin korunması için Türk Silahlı Kuvvetlerinin azami özen gösterdiğini vurguladı.

Öte yandan TSK unsurları, Özgür Suriye Ordusu mensuplarıyla harekat bölgesinde ilerleyişini sürdürürken, ele geçirilen köylerde çok sayıda el yapımı patlayıcı ile tuzaklar bulunduğu, bu patlayıcıların tek tek imha edildiği öğrenildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun AK Parti'de o ilçede kongre tarihi değişti!

Samsun AK Parti'de o ilçede kongre tarihi değişti!