18 Ekim 2019 Cuma

GENERALLERE MÜEBBET HAPİS CEZASI

Generallere müebbet hapis cezası

Diyarbakır 8'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen darbe girişimi davası karara bağlandı. Eski generallerden Atilla Darendeli ve Deniz Kartepe ile eski kurmay albay Bülent Gürdoğan müebbet hapisle cezalandırıldı.

20 Şubat 2019 Çarşamba 19:02 ASAYİŞ

Fethullahçı Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinden gerçekleştirilmek istenen darbe girişimine ilişkin, 2'si eski general, 1'i eski albay olmak üzere Diyarbakır'da tutuklu olarak yargılanan 3 eski ordu mensubunun davası karara bağlandı.

 

FETÖ üyesi olmak, 15 Temmuz 2016'da darbe girişimine fiili olarak katılmakla beraber, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek yargılanan 3 sanık için dava sonuçlandı. Dönemin 2. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Komutanı Tümgeneral Atilla Darendeli, 8. Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Deniz Kartepe ve 2. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Amiri Kurmay Albay Bülent Gürdoğan'ın yargılandığı davada, 3 sanık için karar açıklandı.

 

Tutuklu 3 sanıktan Bülent Gürdoğan, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında hazır bulunurken, Adana F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan bulunan sanıklardan Atilla Darendeli ve Deniz Kartepe ise ses ve görüntü bilişim sistemi aracılığı ile duruşmaya katıldı.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A YÖNELİK SUİKAST PLANI

Sanıklar hakkında hazırlanan iddianamede, Kartepe'nin, FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olarak darbeye teşebbüs eden diğer şüphelilerle birlikte hareket ettiği ve aktif olarak darbe teşebbüsünde yer aldığı belirtilmişti.

 

Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin davada tutuklu yargılanan eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreter Yardımcısı kurmay albay Ali Durmuş'un darbe teşebbüsünün Hava Kuvvetleri ayağının planlayıcılarından olduğu ifade edilen iddianamede, Durmuş'un, Kartepe ile yaptığı görüşmeye yer verilerek şunlar kaydedilmişti:

 

"Durmuş, yaptığı plan doğrultusunda darbe girişiminden 3 gün önce Diyarbakır'dan uçak gasbeden Eskişehir'de görevli pilotlardan Yavuz İstek'i arayıp, 'özel görev olduğunu' söyleyerek Diyarbakır'a gelmesini istemiştir. Talep doğrultusunda İstek, birliğinden izin alarak Diyarbakır'a gelmiştir. Durmuş'un ise darbe girişiminden bir gün önce Diyarbakır'a gelerek uçak gasbeden İstek ve İbrahim Yozgat ile Kartepe'nin evine giderek görüşme yaptıkları tespit edilmiştir. Yapılan görüşmede Durmuş, Kartepe'ye, 'Büyük bir kelle alacağız.' şeklinde beyanda bulunmuştur. Bu sözden sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikasta yönelik eylemden bahsedildiği anlaşılmıştır. Görüşmenin ardından Durmuş, uçak kaçıran şüphelilerle toplantı yapmıştır. Bu toplantıda darbeye teşebbüs girişimi ve 8. Ana Jet Üssü'nden gasbedilen savaş uçaklarının kalkışının planlandığı değerlendirilmiştir."

 

DARBE TEŞEBBÜSÜ PLANI İÇİN GÖRÜŞMÜŞLER

İddianamede, Darendeli ve Kartepe'nin FETÖ'nün darbeye teşebbüs planı çerçevesinde darbe girişiminden 3 gün önce aylık rutin plan dışında "aynı günlü ivedi" ibaresiyle Muğla'nın Dalaman Askeri Havalimanı'na karşılıklı hizmet uçuşu planladıklarının belirlendiği yer almıştı.

 

Darendeli'nin kendi özel aracıyla gittiği Dalaman Askeri Havalimanı'ndan Kartepe'yi alarak muhtemel darbe teşebbüs planıyla ilgili görüşmek amacıyla üs dışında 1,5 saat görüştüğü ifade edilen iddianamede, Darendeli'nin ifadesinde bu görüşmeden bahsetmediği aktarılmıştı.

 

İddianamede, sanık Gürdoğan'ın ise FETÖ/PDY terör örgütünün darbe girişiminde hava kuvvetleri ayağının planlayıcılarının Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nde yapmak istedikleri eylemlerin gerçekleşmesi için verdikleri emir ve talimatlar doğrultusunda hareket ettiği ve şüphelinin hakkında yapılan tespitlerden aktif olarak darbe teşebbüsü içinde yer aldığı kaydedilmişti.

 

Diyarbakır 8'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce yürütülen davada karar sanıkların yüzlerine okundu. Mahkeme heyetince sanıklar, önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılırken, sanıkların sabıkasız geçmişini takdir-i indirim sebebi kabul eden mahkeme heyeti, Türkiye Cumhuriyeti Kanunları'nın 62/1 maddesi uyarınca cezalarını müebbet hapse çevirdi. 

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İbrahim Sandıkçı, Osman Genç'in ekibinden hiç bir ismi meclis üyesi aday listesine almadı

İbrahim Sandıkçı, Osman Genç'in ekibinden hiç bir ismi meclis üyesi aday listesine almadı