19 Mayıs 2019 Pazar

İŞTE SAMSUN'DA FETÖ'NÜN İŞADAMLARI, EMNİYET, ÜNİVERSİTE, AVUKAT YAPILANMASINDA CEZA ALANLAR

İşte Samsun'da FETÖ'nün işadamları, emniyet, üniversite, avukat yapılanmasında ceza alanlar

Samsun'da FETÖ terör örgütünün iş adamları, üniversite, avukat, emniyet ve askeri yapılanmasında kimler tutuklandı, hangi isimler kaç yıl hapis cezası aldı.

12 Haziran 2018 Salı 15:19 ASAYİŞ

Samsun'da FETÖ terör örgütünün işadamları, üniversite, avukat, emniyet ve askeri yapılanması ayağı ile ilgili açılan davaların yüzde 60'ının karara bağlandığı bildirildi.


Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Samsun'da iddianamesi hazırlanan ve davaları görülen FETÖ davalarının yüzde 60'ının tamamlandığını açıkladı.

15 Temmuz hain darbe girişimi ile ilgili Samsun'da fiili darbe girişimi davaları ve FETÖ üyeliği ve yapılanmasına ilişkin ana dosyaların mahkeme süreçlerinin de tamamlandığını bildiren Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, "Darbe yargılamaları bitti. Örneğin emniyet, işadamları, avukatlar ve darbe girişimi davalarında askerlerle ilgili ana dosyaların davaları da bitirildi. Toplu dosyalar karara bağlandı. Şimdi tekli bazı dosyalar var. Samsun'daki davaların yüzde 60'ı karara bağlandı. Yıl sonuna kadar da hepsi tamamlanır" dedi.Gazete Gerçek'ten Gülsüm Atik'in haberine göre Samsun'da açılan FETÖ/PDY üyeliği ve darbe girişimi davalarındaki ana dosyalar ve alınan kararlardan bazıları şöyle:

DARBECİ KOMUTANA MÜEBBET: 
Samsun'daki darbe girişimi davasında, eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken tutuklu yargılandı. "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye, düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs", "cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs", "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan Eken, yargılandığı mahkemece müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

FETÖ'NÜN SAMSUN SAHİL GÜVENLİK DAVASI:  
FETÖ soruşturması kapsamında Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge eski komutanı kıdemli albay Murat Özer ve üsteğmen Ömer Binici,  Samsun 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılandı. Özer ve Binici,  'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye, düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs' suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan eski yüzbaşı Hüseyin Baş, teğmen Murat Tuğrul Tekin, astsubay kıdemli başçavuşlar Hasan Hüseyin Yılmaz ve Ömür Yolcu, astsubay çavuş Halil Çiftçi'ye 7 yıl 6 ay hapis cezası verirken, eski astsubay çavuş Mustafa Kesenek 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

FETÖ'NÜN SAMSUN AVUKAT YAPILANMASI DAVASI:
Samsun'da FETÖ'nün avukat yapılanması davasında yargılanan tutuklu sanık Fevzi Cem Şenocak ile birlikte tutuksuz yargılanan 13 avukata Samsun 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada hapis cezası verildi, aynı davada 9 sanık beraat etti. 24 sanığın yargılandığı davada 13 sanığa bir yıl 6 ay ile 10 yıl 6 ay arasında hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Fevzi Cem Şenocak'ı 10 yıl 6 ay, tutuksuz sanıklar Yusuf Zotluoğlu'nu 7 yıl 6 ay, Mustafa Kemal Açıcı, Zekeriya Albayrak, Serdar Kutlu, Neşe Yıldızoğlu ve Fatma Şen'i 6 yıl 3'er ay, Serdar Şenocak, Kemal Yıldız, Serdar Baskın, Elmas Çatar, Dilek Kütükçü ve Recep Bağ'ı da bir yıl 6 ay 22'şer gün hapis cezasına çarptırdı.

CANİK BAŞARI DAVASI: Canik Başarı Üniversitesi ile Başarı Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Mütevelli Heyeti üyelerine yönelik 2016 Eylül ayında düzenlenen operasyonda gözaltına alınan üniversitenin rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir'in de aralarında bulunduğu akademisyen, doktor, avukat ve iş adamı ile emekli öğretmenden oluşan 9'u tutuklu 46 kişi, "silahlı terör örgütüne üye olma, terörizmin finansmanın önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet" suçlarından, Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı. Davada 23 kişi 2 yıl 1 ay ile 8 yıl 9 ay arasında hapis cezasına çarptırıldı, 21 kişi beraat etti. Rektör Prof. Dr. Yunus Bekdemir 8 yıl 9 ay hapis cezasına çaptırıldı.

FETÖ'NÜN SAMSUN İŞADAMLARI DAVASI: 
FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan 'Tozlu Giyim'in sahibi, iş insanı Hüseyin Tozlu'nun da  yargılandığı 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, 11'i tutuklu, 38 sanık hakkında karar verildi. 

Mahkeme heyeti, FETÖ'den tutuklu Tozlu Giyim'in tahliye olan Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Tozlu'ya 3 yıl 1 ay, tahliye olan Abdullah Evrensel, tahliye olan  Abdurrahman Hacıkerimoğlu ve Ömer İpçi'ye 6 yıl 3 ay; Hakan Uysal, Hasan Alpaydın, İsa Yiğit, Tayfur Yeşildal ve Önder Altunkaynak'a 7 yıl 6 ay; Mehmet Ali Işık ve Mustafa Küçük'e 9 yıl; Ömer İpçi'ye 6 yıl 3 ay; Adnan Saroğlu ve Ahmet Çakar'a 3 yıl 1 ay; Ali Yeşildal, Mustafa Yeşildal, Şaban Terzi, Galip Atalar, Murat Köksal ve Veli Mutlu'ya 2 yıl 1 ay; Ramazan İnce'ye 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi. Diğer sanıklar ise beraat etti.

FETÖ'NÜN SAMSUN OMÜ YAPILANMASI DAVASI: 
Fetö'nün OMÜ yapılanmasına yönelik davada ise  8'i tutuklu 42 kişi, Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Davada 19 sanık, 2 yıl ila 12 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Sanıklardan Adil Karadağ'a 12 yıl, Nevzat Karakaya'ya 10 yıl 6 ay, İsmail Şener, Yakup Keskin, Ali Keskin, Coşkun Kaya ve Yasin Usta'yı 7 yıl 5 ay 3'er gün, Osman Güler ve Faruk Bağırıcı'yı 6 yıl 3'er ay, Osman Hakan Leblebicioğlu ve Beşir Levent Altıntop'u 3 yıl 1 ay 15'er gün, Hakan Emre Baydan, Ahmet Bulut, Alptekin Erdin Koyutürk, Bünyamin Karabulut, Cafer Erdoğlu, İbrahim Uçar, Mehmet Açıkgöz ve Murat Yüce'ye 2 yıl 1'er ay hapis cezası verildi. Diğer sanıklar ise beraat etti.

FETÖ'NÜN SAMSUN EMNİYET YAPILANMASI DAVASI: 
Samsun'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) emniyet yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan, aralarında sözde "emniyet grup imamı"nın da bulunduğu 45'i tutuklu 47 eski emniyet mensubuna, 8 yıl 3 ay ile 9 yıl 4 ay arasında hapis cezaları verildi. Samsun 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce yapılan yargılamada, sözde "emniyet grup imamı" Murat Yılmaz ile eski emniyet mensupları Ercan Keskin, İsa Güngör'e "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 9 yıl 4'er ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, sanıklar Abdurrahman Mankan, Ahmet Gazi Köksaldı, Ahmet Kurt, Ali Demir, Atilla Direk, Ayhan Al, Bülent Turan, Ebutalip Aktaş, Fikret Süydünlü, Gülbey Sarıoğlu, Hamdi Aksoy, İhsan Marap, İhsan Serbest, İsmail Gümrah, İsmail Deniz Akan, Kadir Çördükçü, Kadir Özkan, Kaya Mehmet Aytaş, Levent Çavuşoğlu, Mehmet Yücel Karahasanoğlu, Metin Durak, Murat Aksoy, Murat Çelik, Murat Çelikten, Murat Tiryaki, Mustafa Çakmak, Mustafa Epli, Mümin Özdamar, Ömer Barıtlı, Rahmi Deliktaş, Ramazan Ünal, Recep Arslan, Saadettin Yıldız, Sefa Ünal, Salih Ergün, Şeref Ahmet Bayram, Şükrü Kabakçı, Telat Dervişoğlu, Tuncay Yılmaz, Vahit Sarı, Yavuz Selim Baydaş, Yusuf Ok, Zafer Köksal ve Zafer Şahin'i ise 8 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırdı.

FETÖ'NÜN SAMSUN EĞİTİM YAPILANMASI DAVASI: 
Samsun’da ‘FETÖ’den yargılanan 19’u tutuklu 53 öğretmenden 34’üne bir yıl altışar aydan, yedi yıl 6’şar aya kadar değişen hapis cezaları verildi. 12 öğretmen ise beraat etti. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Erdoğan Tok: Komşu İftarları ile gönül sofralarında 70 bin kişiyi buluşturduk

Erdoğan Tok: Komşu İftarları ile gönül sofralarında 70 bin kişiyi buluşturduk