24 Eylül 2020 Perşembe

SAMSUN 2018 YILI SİLAHLI ŞİDDET OLAYLARINDA KARADENİZ BÖLGESİNDE BİRİNCİ SIRADA

Samsun 2018 yılı silahlı şiddet olaylarında Karadeniz bölgesinde birinci sırada

Samsun, Umut Vakfının hazırladığı 2018 Yılı Şiddet Haritası Raporuna göre silahlı şiddet olaylarında Karadeniz bölgesinde birinci sırada yer aldı.

14 Ocak 2019 Pazartesi 19:48 ASAYİŞ

Umut Vakfı'nın hazırladığı 2018 Türkiye Silahlı Şiddet Haritasında Karadeniz bölgesinde Samsun 196 olay ile birinci sırada yer aldı.


Umut Vakfı, Türkiye'nin Silahlı Şiddet Haritası ve 2018 Raporunu yayınladı. Umut Vakfı tarafından yayınlanan raporda, Samsun silahlı şiddet olaylarında Karadeniz bölgesinde birinci sırada yer aldı.

Basına yansıyan haberlerden oluşturulan istatistikleri bir rapor halinde yayınlayan Umut Vakfı, 2018 yılında Karadeniz bölgesinde toplam 483 olayın meydana geldiğini bu olaylarda 216 kişinin öldüğünü ve 585 kişininde yaralandığını kayıtlara geçti.

Umut Vakfı'nın Türkiye'nin Silahlı Şiddet Haritası ve 2018 Raporuna göre, Samsun'da ise 196 olay meydana geldi, 61 kişi öldü, 257 kişi ise yaralandı. Samsun'da 2018 yılında yaşanan silahlı şiddet olayları ile birlikte bu olaylarda ölen ve yaralanan kişi sayılarını da yayınlayan Umut Vakfı'nın hazırladığı 2018 raporunda Türkiye'nin şiddet haritasında Samsun, İstanbul ve Ankara'dan sonra gelen iller arasında yer aldı.

Türkiye genelinde ise Umut Vakfı'nın hazırladığı 2018 yılı Türkiye şiddet haritasında 472 olay, 324 ölü ve 385 yaralı ile İstanbul birinci, 208 olay, 121 ölü ve 169 yaralı ile ise Ankara ikinci oldu.

SAMSUN EMNİYETİ AÇIKLAMA YAPTI
Samsun Emniyet Müdürlüğünce, Umut Vakfı'nın araştırmaları kaynak gösterilerek Samsun asayişiyle ilgili yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Vakfın 2018 yılıyla ilgili yayımladığı "Türkiye Silahlı Şiddet Haritası"nın, basına yansıyan haberlerin istatistiği tutularak hazırlandığı, bazı basın yayın organlarının bu haritadan yola çıkılarak yaptıkları haberlerde ise haritanın resmi kurumlardan bilgi alınarak hazırlanmış gibi kamuoyuna yansıtıldığı belirtildi.

Samsun'un Karadeniz'de silahlı şiddet olaylarında birinci sırada, Türkiye'de ise 3. sırada gösterilmesinin gerçeği yansıtmadığı ifade edilen açıklamada, İl Emniyet Müdürlüğünün resmi kayıtları paylaşıldı. Nüfus yoğunluğu olarak Samsun'un Karadeniz'de birinci, Türkiye'de ise 16. sırada olduğuna işaret edilen açıklamada, Samsun'un tüm asayiş olaylarında, 100 bin kişiye düşen olay sayıları bakımından ülke genelinde 61, bölge genelinde 16. sırada olduğu vurgulandı.Kişiye karşı işlenen suçlar bakımından ise bu sıralamanın ülke genelinde 52, Karadeniz Bölgesi'nde 16. sıra olduğu belirtildi.

Ateşli silahla işlenen tüm olay sayısı bakımından Samsun'da 2018 yılında 211 olay meydana geldiği aktarılan açıklamada, bu olayların 22'sinin ölümle, 189'unun ise yaralamayla sonuçlandığı bildirildi. 


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

AK Parti'nin Samsun ilçe Belediye Başkan adaylarının isim listesi sızdı

AK Parti'nin Samsun ilçe Belediye Başkan adaylarının isim listesi sızdı