09 Aralık 2019 Pazartesi

SAMSUN EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ UMUT VAKFININ 2018 SİLAHLI ŞİDDET HARİTASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Samsun Emniyet Müdürlüğü Umut Vakfının 2018 silahlı şiddet haritası ile ilgili açıklama yaptı

Samsun Emniyet Müdürlüğü, Umut Vakfı'nın hazırladığı Türkiye'nin Silahlı Şiddet Haritası ve 2018 Raporunda, Samsun'un Karadeniz'de lider gösterilmesi ile ilgili açıklama yaptı.

15 Ocak 2019 Salı 19:31 ASAYİŞ

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü, Samsun'un silahlı şiddet olaylarında Karadeniz bölgesinde birinci sırada yer aldığını gösteren Umut Vakfı'nın  Türkiye'nin Silahlı Şiddet Haritası ve 2018 Raporu ile ilgili bir açıklama yayınladı.


Umut Vakfı tarafından hazırlanan  Türkiye'nin Silahlı Şiddet Haritası ve 2018 Raporunda Samsun'da 196 olay meydana geldiği, bu olaylarda 61 kişinin öldüğü 257 kişinin ise yaralandığı bilgisi yer alıyordu.

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü ise Umut Vakfı'nın bu raporunda geçen bilgilerle ilgili yayınladığı açıklamasında, 2018 yılında Samsun'da silahlı 211 olayın meydana geldiğini, 22 kişinin ise bu olaylarda öldüğünü belirtti. 

Samsun Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Umut Vakfının 2018 yılıyla ilgili yayımladığı Türkiye Silahlı Şiddet Haritasının, basına yansıyan haberlerin istatistiği tutularak hazırlandığı, bazı basın yayın organlarının bu haritadan yola çıkılarak yaptıkları haberlerde ise haritanın resmi kurumlardan bilgi alınarak hazırlanmış gibi kamuoyuna yansıtıldığı belirtildi.

Samsun'un Karadeniz'de silahlı şiddet olaylarında birinci sırada, Türkiye'de ise 3. sırada gösterilmesinin gerçeği yansıtmadığı ifade edilen açıklamada, İl Emniyet Müdürlüğünün resmi kayıtları paylaşıldı. Nüfus yoğunluğu olarak Samsun'un Karadeniz'de birinci, Türkiye'de ise 16'ıncı sırada olduğuna işaret edilen açıklamada, Samsun'un tüm asayiş olaylarında, 100 bin kişiye düşen olay sayıları bakımından ülke genelinde 61, bölge genelinde 16. sırada olduğu vurgulandı.

Samsun'da kişiye karşı işlenen suçlar bakımından ise bu sıralamanın ülke genelinde 52, Karadeniz Bölgesi'nde 16'ıncı  sıra olduğu belirtildi.

Ateşli silahla işlenen tüm olay sayısı bakımından Samsun'da 2018 yılında 211 olay meydana geldiği aktarılan açıklamada, bu olayların 22'sinin ölümle, 189'unun ise yaralamayla sonuçlandığı bildirildi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağı Samsun adayları listesinde bu isimler var

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağı Samsun adayları listesinde bu isimler var