24 Eylül 2020 Perşembe

SAMSUN'DA BATAN VOLGA-BALT 214 İSİMLİ GEMİNİN MÜHENDİSİ DEHŞET ANLARINI ANLATTI

Samsun'da batan Volga-Balt 214 isimli geminin mühendisi dehşet anlarını anlattı

Samsun'da Panama Bandıralı Volga-Balt 214 isimli batan gemiden sağ olarak kurtulan mühendis Shevchuk Stanislav, 6 kişinin hayatını kaybettiği gemi kazasının nasıl meydana geldiğini anlattı.

07 Ocak 2019 Pazartesi 21:57 ASAYİŞ

Samsun'da Karadeniz açıklarında batan Volga-Balt 214 isimli gemiden sağ olarak kurtulan Shevchuk Stanislav, yaşadıkları dehşeti anlattı.


Karadeniz açıklarında yüksekliği 5 metreyi bulan dalgalarla boğuştuklarını,  geminin ön kısmının kırıldığını anlatan Volga-Balt 214 isimli batan geminin mühendisi Shevchuk Stanislav, "Gemi 5 dakika içinde battı tüm mürettabat suya atladı. Suda olanlar donmaya başladı. Suda yaklaşık 4 saat kaldık" dedi.

Samsun açıklarında batan "8841644 IMO" numaralı, "Volga-Balt 214" adlı Panama bandıralı kuru yük gemisinin mürettebatından mühendis Shevchuk Stanislav, kendilerini kurtaranlara teşekkür etti.

Batan gemiden sağ olarak kurtarılan Shevchuk Stanislav  ile 4 arkadaşının Samsun Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesindeki tedavisi sürdürülüyor.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Shevchuk Stanislav, kötü hava şartları nedeniyle yüksekliği 5 metreyi bulan dalgalar oluştuğunu anlattı.

Sabah saatlerinde dalgalara daha fazla dayanamayan geminin ön kısmının kırıldığını ve hızla batmaya başladıklarını ifade eden Stanislav, "Uyuduğumuz sırada olay meydana geldi. Gemi batmaya başladı. Termal kıyafetlerimiz olduğu için hayatımız kurtuldu." dedi.

Stanislav, geminin yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede battığını ve tüm mürettebatın suya atladığını belirtti.

Gemide bulunan iki küçük botun suya indirildiğini söyleyen Stanislav, "Dalga çok olduğu için o botlara herkes binemedi. Suda olanlar donmaya başladı. Suda yaklaşık 4 saat kaldık. Daha sonra kurtarma ekibi geldi. Başta Vali olmak üzere bizi kurtaran tüm yetkililere çok teşekkür ediyoruz. Olay gece olsa şansımız olmayabilirdi." diye konuştu.

Ailesine mesaj gönderen Stanislav, "Beni merak etmeyin. Çok üşüdüm ama şimdi çok iyiyim. Bizi kurtaran herkese çok teşekkür ediyorum. Çok tecrübeli bir ekiple çalıştılar." ifadesini kullandı.

Hayatta kalan mürettebattan bazıları da vücut ısılarını artırmak için suda sürekli hareket ettiklerini ve bu sayede kurtulmayı başardıklarını anlattı.

Bu saban Samsun açıklarında, 80 mil uzaklıktaki "8841644 IMO" numaralı, "Volga-Balt 214" adlı Panama bandıralı kuru yük gemisinden geminin battığına dair tehlike sinyali alınması üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığınca arama kurtarma faaliyeti başlatıldı.

Olayda 6 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi ise kurtarıldı. Kuru yük gemisinin mürettebatından 4 kişiyi, Karadeniz'de arama çalışmaları devam ediyor. Sahil Güvenlik Komutanlığına ait Dost Gemisi bölgede, havadan ve denizden arama çalışmalarını sürdürüyor. 

Diğer taraftan mürettebatın tedavilerinin sürdüğü Samsun Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekim Vekili Ede Türe, gazetecilere, hastanelerinde 5 kişinin tedavi gördüğünü sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da batan Volga-Balt 214 isimli gemiden sağ kurtulan ve ölenlerin isimleri açıklandı

Samsun'da batan Volga-Balt 214 isimli gemiden sağ kurtulan ve ölenlerin isimleri açıklandı