24 Nisan 2019 Çarşamba

SAMSUN'DA FETÖ'DEN TUTUKLU SAHİL GÜVENLİK ESKİ KOMUTANI VE BİR ÜSTEĞMENE MÜEBBET HAPİS VERİLDİ

Samsun'da FETÖ'den tutuklu Sahil Güvenlik eski Komutanı ve bir üsteğmene müebbet hapis verildi

Samsun'da görülen Sahil Güvenlik FETÖ davasında tutuklu Karadeniz eski Bölge Komutanı Murat Özer ile eski üsteğmen Ömer Binici'ye müebbet hapis cezası verilirken, yargılanan 6 sanık ise beraat etti.

30 Mayıs 2018 Çarşamba 17:18 ASAYİŞ

Samsun'da 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası tutuklanan Sahil Güvenlik Karadeniz eski Bölge Komutanı Murat Özer'e Samsun 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından müebbet hapis cezası verildi.


Samsun'da aralarında Sahil Güvenlik Karadeniz eski Bölge Komutanı Murat Özer ile birlikte 8'i tutuklu 13 sanığın yargılandığı FETÖ davasında karar çıktı.

Samsun'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine yönelik 8'i tutuklu 13 sanığın yargılandığı davada eski Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı kıdemli albay Murat Özer ile üsteğmen Ömer Binici müebbet, 6 sanık ise 2 yıl 1 ay ila 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.

Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklar, emekli albay Hakan Kaya, teğmen Murat Tuğrul Tekin, astsubay çavuş Halil Çiftçi, yüzbaşı Hüseyin Baş, astsubay kıdemli başçavuş Hasan Hüseyin Yılmaz, astsubay kıdemli başçavuş Ömür Yolcu, üsteğmen Ömer Binici ile tutuksuz sanıklar kıdemli yüzbaşı Mert Küçük, astsubay çavuş Mustafa Kesenek, astsubay çavuş Mehmet Çaycı, astsubay kıdemli üstçavuş Tayfun Yılmaz ve astsubay çavuş Furkan Kara ile avukatları yer aldı. Eski Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı kıdemli albay Murat Özer ise Tokat'ta bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

Sanıklar için "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye, düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs", "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs", "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan da 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenen davanın dördüncü celsesi görüldü.

Basına kapalı görülen duruşmada sanıklar beraatlerini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklardan eski albay Murat Özer ile üsteğmen Ömer Binici'yi "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye, düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs" suçundan müebbet hapse mahkum etti.

Heyet diğer sanıklar yüzbaşı Hüseyin Baş, teğmen Murat Tuğrul Tekin, astsubay kıdemli başçavuşlar Hasan Hüseyin Yılmaz ve Ömür Yolcu, astsubay çavuş Halil Çiftçi'ye 7 yıl 6 ay ve astsubay çavuş Mustafa Kesenek'e 2 yıl 1 ay "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan hapis cezası verdi.

Sahil Güvenlik FETÖ davasında sanıklar emekli albay Hakan Kaya, kıdemli yüzbaşı Mert Küçük, astsubay kıdemli üstçavuş Tayfun Yılmaz, astsubay çavuşlar Furkan Kara ve Mehmet Çaycı ise beraat etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da büfeci Mustafa Sarıcaoğlu'nu öldüren katilin cezası belli oldu

Samsun'da büfeci Mustafa Sarıcaoğlu'nu öldüren katilin cezası belli oldu