25 Ekim 2021 Pazartesi

SAMSUN'DA İŞADAMINDAN DEEPFAKE ŞANTAJI İLE 100 BİN EURO İSTEDİLER

Samsun'da işadamından DeepFake şantajı ile 100 bin Euro istediler

Samsun'da tanınan bir işadamından Deep Fake uygulaması ile şantaj yapılarak 100 bin Euro istendi.

01 Haziran 2021 Salı 23:48 ASAYİŞ

Samsun'da işadamlarına Deep Fake uygulaması ile şantaj yapılıyor. Samsun'da bir işadamı kendisinden uygunsuz görüntüleri olduğunu söyleyerek 100 bin Euro talep eden kişi ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.


Son dönemin en tehlikeli programlarından biri olan Deep Fake uygulaması ile işadamlarına 'uygunsuz görüntüleriniz var' mesajları atılarak şantaj yapılıyor. Sahte görüntüyü gerçeğinden ayırt etmenin zor olduğu Deep Fake uygulaması ile işadamlarının yüzlerini başka görüntüler üzerine montajlayan kişi ve kişilerin, bu sahte görüntülerle işadamlarına dadandığı öğrenildi. Samsun'da da bir işadamına Deep Fake uygulaması ile şantaj yapıldığı ve söz konusu olayla ilgili Samsun'da başkaca işadamlarına da aynı yöntemlerle şantaj yapıldığı gündeme geldi.

Kendisine uygunsuz görüntü iddiası ile yapılan şantaj ile ilgili açıklama yapan işadamı, kendisini tehdit eden kişi ve kişilerin WhatsApp üzerinden gönderdiği mesajları sosyal medya sayfasından yayınlarken,  konuyla ilgili ise suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti. İşadamı yaptığı açıklamada, "Bir süredir şahsıma yönelik olarak tehdit içerikli arama ve mesajlaşma içerikleri ile benden yüksek meblağlarda taleplerde bulunan suç örgütü üyesi olduğu kanaatinde olduğum kişiler ile tek başıma bugüne kadar mücadele etmiş ve ruhu kötülük dolu bu kişilere karşı boyun eğmeden, karakterim ve değerlerimden ödün vermeksizin mücadelemi devam ettirmiş bulunmaktayım. Ancak söz konusu tehdit ve şantajların şahsıma ait olmayan fotoğraf ve videolar ile evlilik birliğime ve aileme yönelmesi sebebi ile avukatlarımız vasıtasıyla suç duyurusunda bulunulmuş ve söz konusu açıklamayı yapma mecburiyetim doğmuştur. Bu kişilerin mesajlaşma üzerinden virüs içerikli link göndererek telefon ve bilgisayarınızda kayıtlı bulunan tüm bilgilere ulaşım sağlayıp. sosyal medya ve banka hesaplarınıza kadar ele geçiren bir suç örgütü olduğu için şahsım adına sizide uyarmak için söz konusu açıklamayı yapmayı kendimde vatandaşlık görevi olarak görmekteyim" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'u sağanak yağmur sonrası sel aldı

Samsun'u sağanak yağmur sonrası sel aldı