07 Temmuz 2020 Salı

SAMSUN'DA KADIN DOKTORUN YÜZÜNE ÇARPAN KAPIYI MAHKEME SİLAH SAYDI

Samsun'da kadın doktorun yüzüne çarpan kapıyı mahkeme silah saydı

Samsun'da Gazi Devlet Hastanesinde bir bayan doktorun darp edilmesi ile ilgili görülen davada mahkeme, kadın doktorun yüzüne çarpan kapıyı silah olarak saydı ve kapıyı çarpan şahısa ceza verdi.

06 Şubat 2019 Çarşamba 13:46 ASAYİŞ

Samsun Gazi Devlet Hastanesinde bir bayan doktorun yüzüne bir hasta yakını tarafından kapının vurulması sonucu gözü morardı. Kadın doktorun darp edilmesi davasında ise mahkeme, doktorun yüzüne çarpan kapıyı ise silah olarak kabul etti.


Samsun'da bir kişi annesini muayene ettirmek için gittiği hastane de kadın doktorun odasında 13 saniye kalıp dışarıya çıktı. Daha sonra tekrar içeriye girmek isteyince kapı doktorun yüzüne çarptı. Kadın doktor yaralandı ve darp edildiğini iddia ederek şikayetçi oldu. Mahkeme kapıyı silah sayıp genç adama 2.240 TL para, 13 saniye içerde kaldığı içinde hürriyetten yoksun bırakma suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Genç adamın avukatı karara itiraz etti.

Olay 2017 yılı Ağustos ayında Gazi Devlet Hastanesi'nde meydana geldi. Savcılık tarafından hazırlanan iddianameye göre annesini tedavi ettirmek için psikiyatri polikliniğine giden A. K. (28), Uzman doktor S.O'nun (45) odasına girdi. Burada iddialara göre A.K., annesine bakmadığı kadın doktoru odaya kilitleyerek darp etti. S.O.'nun şikayeti üzerine yakalanan genç adam, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ancak cumhuriyet savcının itirazi üzerine bir kez daha mahkemeye çıkarılan A.K., kamu görevlisini silahlı kasten yaralama,cebir tehdit ve hille kullanarak hürriyetten yoksun bırakma suçlarından tutuklandı. 2 hafta cezaevinde kalan sanık, ilk duruşma da tahliye edilirken hakkında Samsun 6.Asliye Ceza Mahkemesine dava açıldı.

DARP ETMEDİM KAPI YÜZÜNE ÇARPTI
Mahkeme de savunma yapan A. K., olayın kaza ile olduğunu dile getirdi. Annesinin psikolojik sorunları olduğunu ve intihar eğilimi bulunduğunu anlatan sanık, "Olay günü annem rahatsızlandı. Acile gittik. Sakinleştirici iğne yaptılar. Ama annem iyi olmadığını ve doktoru olan S.O.'na görünmek istedi. Odasına gittik. Bize daha önceden randevu almadan gelebileceğimizi söyleyen doktor hanım, öğleden sonra gelmemizi söyledi. Başhekim yardımcısına giderek durumu anlattım. O doktor hanımla görüştü ama yapacak bir şey olmadığını söyledi. Alt kata gidince annem fenalaştı ağzından kan gelerek baygınlık geçirdi. Telaşla tekrar doktor hanımın odasına gittim. İçeride ki hastalar çıkınca,  içeriye girdim ve  doktora annemin durumunu anlatıp yardım istedim. Bana dışarıda konuşalım deyince bende çıktım. Ancak arkamdan gelmediğini ve kapının kapatıldığını görünce tekrar içeriye girmek istedim. Kapıyı açtım. Bu sırada doktor hanım kapının arkasındaymış ve yüzüne çarpmış" diyerek suçsuz olduğunu söyledi.

KAPIYI SİLAH OLARAK KULLANDI
Mahkemede ifade veren Uzman Dr. S.O.  ise, olayın yaşandığı gün çok yoğun bir gün olduğunu söyleyerek, sanıkla odada mücadele ettiğini ileri sürdü. İfadesinde sanığı tanımadığını dile getiren doktor S.O., sanık ve annesinin rendevusu olmadığını ve bekleyen hastalar olduğunu belirterek,  "Öğleden sonra gelmelerini söyledim. Onlar gidince başhekim yardımcısı arayarak hastanın durumunun acilleştiğini söyledi. Bende acile ya da gerekirse Ruh Sağlığı Hastanesine gidebileceklerini söyledim. 5-10 dakika sonra sanık odama geldi. İçeriye girip kapıyı kilitledi ve 'neden anneme bakmıyorsun' diye bağırmaya başladı. Ben kapıyı açmasını söyledim. Açmak için onunla mücadele etmeye başladım. Ben kilidi açınca, sanık kapının bana çarpacağını bilerek hızlıca açtı. Sanık dışarı çıkınca ben de kapıyı kilitledim. Kapıyı silah olarak kullandığını düşünüyorum" dedi.

MAHKEME KAPIYI SİLAH SAYDI CEZA VERDİ
Mahkeme, sanığın kadın doktoru silahla kasten yaralama suçundan 2.240 TL para cezasına, kamera kayıtlara göre 13 saniye odada kaldığı ve kapıyı kilitlediği için hürriyetten yoksun bırakma suçundan ise 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Ardından her iki suçtan alınan cezalar erteledi.

AVUKAT: BİNA VE EKLENTİLERİ SİLAH SAYILAMAZ
Sanığın avukatı Yasemin Küçük, mahkemenin verdiği karara itiraz ettiklerini dile getirerek, Yargıtay Kararlarında bina ve eklentilerinin silah sayılmadığına dair örnek kararlar olduğunu söyledi. Kararın kabul edilemez olduğunu dile dile getiren Küçük, "Yargıtay kararlarına rağmen mahkeme kapıyı silah sayıp müvekkilime ceza verdi. Ayrıca kamera kaytlarında müvekkilin dışarıya çıkıp tekrar içeriye girmek istediği sırada kapıyı açıyor. Bu sırada kapı, hemen arkasında olan  doktora çarpıyor. 13 saniye içeride kalan müvekkilim nasıl bir cebir ve hile kullanmış olabilir ve nasıl hürriyetten yoksun bırakmış olabilir, yaşanan olayların tümü kamera kayıtlarında  mevcuttur ki hiçbir cebir, tehdit, hile  yoktur" diye konuştu. 

Kararın vicdanları rahatkatmadığını açıklayan avukat Küçük,  Samsun İstinaf Mahkemesi'ne itiraz ettiklerini söyledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da 6 yaşındaki çocuk 8'inci kattan düşerek yaşamını yitirdi

Samsun'da 6 yaşındaki çocuk 8'inci kattan düşerek yaşamını yitirdi