16 Temmuz 2019 Salı

SAMSUN'DA SİLAHLI KİŞİLER TRAMVAYDA YOLCULARI REHİN ALDI, ÖZEL HAREKAT OPERASYON YAPTI

Samsun'da silahlı kişiler tramvayda yolcuları rehin aldı, özel harekat operasyon yaptı

Samsun'da silahlı kişilerin tramvayda bulunan yolcuları rehin aldığı anonsunun telsizlerden geçilmesi üzerine, özel harekat polisleri rehin alınan yolcuların bulunduğu tramvayı Tekkeköy ilçesinde durdurarak operasyon yaptı.

24 Kasım 2017 Cuma 14:34 ASAYİŞ

Samsun'da silahlı kişilerin tramvayda yolcuları rehin aldığı anonsu üzerine özel harekat polisleri kurtarma operasyonu yaptı. 

 

Samsun'da özel harekat polisleri, tramvayda silahlı kişilerin yolcuları rehin aldığı ihbarı üzerine, Tekkeköy ilçesinde durdurulan tramvaya operasyon yapıldı. Tekkeköy ilçesi stadyum durağında durdurulan tramvayın etrafı özel harekat polisleri tarafından sarıldı.  Durdurulan tramvayda bulunan silahlı kişiler ile rehin alınan yolcuları bırakmaları için pazarlık yapıldı. 

Silahlı kişiler, tramvayın önünün açılmasını isterken, bir yolcuyu serbest bıraktıktan sonra silahlı vurarak yaraladı.  Yaralanan yolcunun ardından harekete geçen özel harekat polisleri tramvayın kapısını açarak operasyon yaptı. Yapılan operasyonda tramvayda bulunan silahlı kişiler etkisiz hale getirilerek gözaltına alınırken, yolcular ise kurtarıldı. Samsun'un Tekkeköy ilçesinde yaşanan operasyon anlarını ise çevrede bulunan vatandaşlarda telaş içerisinde izledi. 

TATBİKAT GERÇEK SANILDI

Öte yandan tramvayda bulunan silahlı kişiler ve yolcuların rehin alınması ile ilgili özel harekat polislerinin yaptığı operasyonun bir tatbikat olduğu öğrenildi. Yapılan tatbikat gerçeğini aratmazken, tatbikatı izleyen vatandaşlarda  tüm olup bitenleri gerçek sandı. 

Senaryoya göre, bir ihbarı değerlendiren polis ekipleri durumlarından şüphelendikleri yabancı uyruklu 3 kişiyi Gar mevkisinde takibe başladı. Güvenlik güçlerini fark eden zanlılar, ekiplere ateş ederek duraktaki bir vatandaşı rehin aldı. Daha sonra rehineyle durakta bekleyen tramvaya binen zanlılar, vatmanı tehdit ederek aracı hareket ettirdi. Tekkeköy istikametine giden tramvaydaki yolcuları da rehin alan zanlılar, polis ekiplerince takip edildi. 19 Mayıs Stadyumu önündeki son durakta önlem alan ekipler, çevre güvenliğini sağladı. Durak etrafına konuşlanan özel harekat timleri tramvayı kontrol altına alırken, kriz merkezindeki yetkililer ve müzakereci polis de zanlılarla irtibat kurdu. Tramvayın etrafına keskin nişancılar yerleştirildi.

Kaçmaları için durağa araç gelmesini ve polislerin çekilmesini isteyen zanlılar, aksi takdirde rehineleri öldüreceklerini söyledi. Müzakerelerin sürdüğü sırada rehinelerden birinin vurularak yaralanması üzerine operasyon başlatıldı. Operasyonda Özel Harekat timleri tramvaya yaklaşıp sis bombası atarak içeri girdi. Biri yaralı 20 rehine kurtarılarak güvenli bölgeye götürülürken etkisiz hale getirilen 3 zanlı gözaltına alındı.

 

Operasyonun ardından olay yeri inceleme ve bomba imha uzmanları araştırma yaptı. Drone kullanılan tatbikatta tramvaydaki şüpheli çanta bomba uzmanlarınca dışarı çıkartılarak fünyeyle patlatıldı.

Tatbikatın ardından gazetecilere açıklama yapan Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, şehir merkezi ve kırsalda olası olaylara karşı eğitimlerini sürdürdüklerini belirterek, "Bu kapsamda rutin eğitimlerin dışında bu tip nokta operasyonlara yönelik eğitimleri de aralıksız sürdürmekteyiz. Raylı sistemde olası bir rehine alma krizi karşısında hareket kabiliyetini geliştirmek adına böyle bir operasyonel çalışma icra edildi. Tüm birimlerimiz ile 7-24 göreve hazırız. Özellikle Özel Harekat Şubemiz ilimizin her alanında görev yapabilecek kapasiteye sahip. Ben arkadaşlarımı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum." diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Sahra Sıhhiye Okulunda 226 acemi er için yemin töreni düzenlendi

Samsun Sahra Sıhhiye Okulunda 226 acemi er için yemin töreni düzenlendi