19 Haziran 2019 Çarşamba

SAMSUN'DA WHATSAPP YAZIŞMALARI ORTAYA ÇIKAN FETÖ ÜYESİ ESKİ POLİSE MÜEBBET İSTENDİ

Samsun'da WhatsApp yazışmaları ortaya çıkan FETÖ üyesi eski polise müebbet istendi

Samsun'da 15 Temmuz hain darbe gecesine ait WhatsApp yazışmalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Abiler öldürüleceğini söyledi" mesajı yazan eski polis memuru Yücel Avcı'nın iddianamesi tamamlanırken sanığın müebbet hapis cezası ile yargılanacağı öğrenildi.

23 Haziran 2018 Cumartesi 15:16 ASAYİŞ

Samsun'da 15 Temmuz hain darbe girişiminin yapıldığı saatlerde WhatsApp yazışmaları yaparak darbeyi destekleyen mesajlar yazan ancak darbe girişimi başarısız olunca terör örgütünün imam ve abilerine darbeyi kınamaları talimatları veren eski polis memuru Yücel Avcı, müebbet hapis cezası istemi ile yargılanacak.


Samsun'da FETÖ soruşturması kapsamında yargılandıktan sonra hakkında beraat kararı verilen ancak 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesine WhatsApp yazışmalarının ortaya çıkması ile tutuklanan meslekten ihraç eski polis memuru Yücel Avcı, ile ilgili hazırlanan iddianame Samsun 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

15 Temmuz hain darbe girişiminin yapıldığı gece WhatsApp grubundan kendisine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kastederek 'Kesin öldü mü? diye soru soran bir kişiye, "Abiler kesin öldürüleceğini söylediler" yanıtını veren meslekten ihraç polis memuru Yücel Avcı'nın darbe girişimi başarısız olunca yine aynı WhatsApp grubundan terör örgütünün imam ve abilerine darbeyi kınamaları yönünde talimatlar yağdırdığı ortaya çıkmıştı.

Halen FETÖ terör örgütü davasından tutuklu bulunan Yücel Avcı'nın 15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olması üzerine WhatsApp grubundan, "Önemli!!! Durum kötü çok acil duyuru. Tüm il ve ilçe imamlarına, abilere, ablalara kurum imamlarına iletin. Tüm hizmet mensupları darbeyi şiddetle kınayan açıklama yapsın, meydanlara inip kendini kabul ettirsin. Resim çekilip sosyal medyada yayınlasın. 'Demokrasi, seçilmiş irade' falan desinler ama asla ve asla muhterem hoca efendinin adı geçmesin açıklamalarda, hepimizi alabilirler. Herkes 'darbeden haberim yok, Tv'de gördüm ilk kez' desin. Asla hükümet ve Tayyip'e karşı olumsuz paylaşım yapmayın. Bu grubu kapatıyorum şimdi." talimatları yağdırdığı belirlenmişti.

Ortaya çıkan WhatsApp yazışmalarında 15 Temmuz gecesi FETÖ terör örgütü lideri Fetullah Gülen için, "Asla ve asla muhterem hoca efendinin adı geçmesin açıklamalarda, hepimizi alabilirler. Herkes 'darbeden haberim yok, Tv'de gördüm ilk kez' desin. Asla hükümet ve Tayyip'e karşı olumsuz paylaşım yapmayın. Bu grubu kapatıyorum şimdi." diyen Yücel Avcı Samsun 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede hakkında ki suçlamaları kabul etmeyerek ve etkin pişmanlık yasasından da yararlanmak istemediğini belirtti.

Müebbet hapis cezası istemi ile yeniden hakim karşısına çıkacak olan eski polis memuru Yücel Avcı, WhatsApp yazışmaları ortaya çıkınca 8 Mart tarihinde darbeye teşebbüsten tutuklanmıştı.

Samsun 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinin kabul ettiği iddianamede Yücel Avcı'nın cep telefonuna kayıtlı olan elektronik posta adresi aracılığıyla Eagle programını kullandığının tespit edilen iddianamede, bazı mesajlaşmalara da yer verildi. Yücel Avcı'nın WhatsApp'tan gerçekleştirdiği başka mesajlaşmaların da yer aldığı iddianamede, yazışma içeriklerinin 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin olduğu vurgulandı.

Savunmasında Eagle programını telefonuna kendisinin yüklenmediğini iddia eden zanlı Yücel Avcı iddianamedeki ifadesi ise şöyle:

"Bu programın örgüt yapılanması tarafından kullanıp kullanılmadığı hususunda bir bilgim olmadı. Bu program cep telefonuma Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde öğretmenlik yapan, eşi de çocuğumun rehber öğretmeni olan İbrahim Ö. tarafından, dini içerikli mesajlar geleceği söylenerek kuruldu. 15 Temmuz gecesi de bir mesaj gelmedi. Darbe girişiminden birkaç gün sonra İbrahim Ö, evime gelerek cep telefonuma kurmuş olduğu programı kaldırmam gerektiğini söyleyerek kurduğu gibi kaldırdı." 

İddianamede, hakkındaki suçlamaları reddeden ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istemediğini belirten Yücel Avcı hakkındaki deliller bütün olarak kabul edildiğinde sanığın terör örgütüyle organik bağ oluşturacak şekilde hiyerarşik yapılanması içinde bilerek ve benimseyerek yer aldığı, zanlının kullandığı WhatsApp programının geçmişinde darbe girişimine iştirak eden gruplardan gönderilen mesajların bulunduğu, şüphelinin Eagle'ı kullandığı ve süregelen eylemleriyle üzerine atılı suçu işlediği kanaatine varıldığı kaydedildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Çiğdem Karaaslan 24 Haziran seçimi için oyunu ailesi ile birlikte Samsun'da kullandı

Çiğdem Karaaslan 24 Haziran seçimi için oyunu ailesi ile birlikte Samsun'da kullandı