23 Ağustos 2019 Cuma

DOĞU GUTA'YA KARA VE HAVA SALDIRISINDA 54 SİVİL DAHA ÖLDÜ

Doğu Guta'ya kara ve hava saldırısında 54 sivil daha öldü

Doğu Guta'ya Beşşar Esed rejimi tarafından düzenlenen kara ve hava saldırısında 54 sivilin daha öldüğü açıklandı. Doğu Guta'da son 15 gün içerisinde yapılan saldırılarda 810 sivil yaşamını yitirdi.

06 Mart 2018 Salı 07:52 DÜNYA

Doğu Guta'da Esed rejiminin saldırıları sürüyor. Doğu Guta'da 15 günde ölen sivil sayısı 810'a yükselirken, son  saldırıda ise 54 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.


Esed rejiminin ve destekçilerinin Doğu Guta'daki farklı yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda 54 sivil hayatını kaybetti. Doğu Guta'da son 15 günde ölen sivil sayısı 810'a yükseldi.

Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin abluka altındaki Doğu Guta'yı ikiye bölmek için çabası sürdürüyor. 

Suriye'de Esed rejimi ve destekçileri, önceki gün, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ateşkes kararını hiçe sayarak Rusya'nın hava desteğiyle kara harekatı başlatmıştı. Sabah saatlerinden itibaren Doğu Guta’ya düzenlenen kara ve hava saldırılarında 34 sivil ölmüştü. Bölgedeki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kefer Batna’ya yaklaşık 2 saat önce yapılan hava saldırısında 20 sivil öldü.

Son 15 günde hayatını kaybeden sivillerin sayısı 810'a yükseldi

AA muhabirinin askeri muhaliflerin uçak gözlem evinden aldığı bilgiye göre saldırı, Rus savaş uçakları tarafından düzenlendi.

Doğu Guta'daki insani kriz

Rejim ve destekçisi Rusya ilk olarak ağır bir şekilde bombaladığı Duma ilçesini ve çevresindeki beldelerin kontrolünü sağlamak için Doğu Guta'yı ortadan ikiye bölmeye başlamıştı.

Rejim ve destekçileri, yeni ele geçirdikleri bölgelerden yaklaşık 3 kilometre doğudan batı yönüne ilerleyerek Haresta ilçesine ulaşması halinde Doğu Guta bölgesini ikiye ayırmış olacak. BMGK, 24 Şubat'ta aldığı kararla başta Doğu Guta olmak üzere Suriye genelinde siviller için insani ateşkes ilan edilmesini istemişti. Ancak "gecikmeksizin" hayata geçirilmesine hükmedilen ateşkesin nasıl başlayacağı belirsiz kalmıştı. Rusya, BMGK kararının ardından 27 Şubat'ta ateşkesin her gün yerel saatle 09.00-14.00 (TSİ 10.00-15.00) arasında geçerli olacak şekilde başladığını ilan edip, rejimin buna uyacağını ileri sürmüştü.

Muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'da yaklaşık 400 bin kişi 5 yıldır abluka altında yaşıyor. Doğu Guta, Astana anlaşmalarında "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan edilmesine rağmen Rusya'nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi, geçen yıl nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını sıkılaştırıp, son aylarda da saldırılarını şiddetlendirdi. İnsani krizin derinleştiği bölgede, yüzlercesi acil durumda olan binlerce sivil hasta tahliye edilmeyi bekliyor. Bunların birçoğu çocuk veya ileri evre kanser hastası. Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk da açlık ve ilaçsızlık yüzünden yaşamını yitirdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Bafra'da şehit aileleri ve gaziler, şehitlere saygı yürüyüşü düzenledi

Samsun Bafra'da şehit aileleri ve gaziler, şehitlere saygı yürüyüşü düzenledi