20 Nisan 2019 Cumartesi

IRAK'TA BÜYÜK DEPREM! ÖLÜ SAYISI 328'E YÜKSELDİ

Irak'ta büyük deprem! Ölü sayısı 328'e yükseldi

Irak'ın Süleymaniye ilçesi merkezinde yaşanan 7.3 şiddetinde ki depremde yaşamını yitirenlerin sayısının 407ye yükseldiği açıklandı. İran-Irak sınırında 7.3 büyüklüğünde ki depremde İran ise 211 kişi hayatını kaybetti.

13 Kasım 2017 Pazartesi 12:04 DÜNYA
Irak'ın Süleymaniye ilçesi merkezinde yaşanan 7.3 şiddetinde ki depremde Kermanşah eyaletine bağlı kentlerde yaşamını yitirenlerin sayısı 328'e yükselirken, İran tarafında ise 211 kişi yaşamını yitirdi.

Irak'ın Süleymaniye ilçesi merkezli meydana gelen depremde ilk gecenin bilançosu açıklandı. Yapılan ilk belirlemelere göre; Süleymaniye'de 8 köyde büyük hasa oluştu.

ÖLÜ SAYISI 407 OLDU

Irak'ın İran sınırına yakın Halepçe kenti yakınında meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki deprem nedeniyle ülkenin batısındaki Kermanşah eyaletine bağlı kentlerde yaşamını yitirenlerin sayısı 407'ye ulaştı. 

İRAN TARAFINDAN FOTOĞRAFLAR

İran-Irak sınırında meydana gelen depremin ardından İran tarafından da fotoğraflar geliyor. Bölgede tıpkı Irak'ta olduğu gibi net bir yıkımın yaşandığı görülürken, battaniyelere sarılan cesetlerin başında ailelerin göz yaşlarına boğulduğu görülüyor.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu, Irak'ın İran sınırına yakın Halepçe kentinin 32 kilometre güneybatısında 7,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu.

İran'da 211 kişi öldü, 2 bin 504 kişi yaralandı

İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim'e açıklamalarda bulunan Kermanşah Eyaleti Afet Yönetimi Genel Müdürü Rıza Mahmudi, deprem nedeniyle eyalet genelinde hayatını kaybedenlerin sayısının 211'e çıktığını belirtti.

Mahmudi, depremde yaralanan 2 bin 504 kişinin de eyalet ve civar kentlerdeki hastanelerde tedavi altına alındığını kaydetti.

İran Afet Yönetimi Başkanı'nın da bölgede olduğunu ifade eden Mahmudi, yaralıların civar kentlere aktarılması için bölgeye uçak ve birçok helikopterin sevk edildiğini söyledi.

Öte yandan, İran lideri Ali Hamaney depremde yaşamını yitirenler için başsağlığı mesajı yayımlarken, tüm ordu ve hükümet kurumlarına depremden etkilenenlere yardıma koşması emri verildiğini açıkladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ülkenin tüm imkanlarını depremzedelere yardım için seferber etmesi için, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri'yi görevlendirdiğini söyledi.

İran'da 3 gün yas ilan edildi

Kermanşah eyaleti valiliğinden yapılan açıklamada, deprem nedeniyle eyalette 3 gün yas ilan edildiği duyuruldu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde vatandaşlardan bozuk yol tepkisi

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde vatandaşlardan bozuk yol tepkisi