24 Eylül 2020 Perşembe

İRAN'DA REJİM KARŞITI GÖSTERİLERİN SONA ERDİRİLDİĞİ AÇIKLANDI

İran'da rejim karşıtı gösterilerin sona erdirildiği açıklandı

İran'de ekonomik sebeplerle başlayan eylemlerle ilgili açıklama yapan İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, İran'da rejim karşıtı gösterilerin sona erdiğini açıkladı.

03 Ocak 2018 Çarşamba 20:08 DÜNYA
İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, ülkesinde son günlerde gerçekleşen "rejim karşıtı" gösterilerin sona erdirildiğini iddia etti.

İran devlet televizyonuna konuşan Caferi, "Bugün fitnenin sona erdiği gündür." ifadesini kullandı.

Ekonomik sebeplerle geçen hafta perşembe günü başlayan eylemlerin, cuma günü ve sonrasında rejim karşıtlığına dönüştüğünü vurgulayan Caferi, "Cuma günü ve sonrası gösteriler fitne merkezli olmaya başladı. Bunlara katılan devrim karşıtları ve münafıklar gözaltına alındı." dedi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, yaptığı açıklamada olaylardan ABD, İsrail ve Suudi Arabistan'ı sorumlu tuttu.

İran yönetiminin çağrısıyla, rejim yanlıları bugün Ahvaz, Abadan, Gorgan, İylam, Erak, Hurrem Abad, Kirmanşah, Buşehr gibi kentlerde "rejime destek" mitingi düzenlemişti.

İran'daki olaylar, 28 Aralık'ta Meşhed'de bir grup göstericinin, ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunları protesto etmesiyle başlamıştı. Kısa sürede rejim karşıtı gösterilere dönüşen protestolar, Tahran, Kirmanşah, Senendeç, Zencan, Şiraz, Kum, Şiraz, Ahvaz, Zahidan, Erak, Hurrem Abad gibi pek çok kente yayıldı.

Ülke genelindeki olaylarda şu ana kadar en az 24 kişinin hayatını kaybettiği, binden fazla göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

TÜİK Aralık 2017 enflasyon rakamlarını açıkladı

TÜİK Aralık 2017 enflasyon rakamlarını açıkladı