17 Ekim 2021 Pazar

KARADENİZ'İN 2 KİLOMETRE DERİNLİĞİNDE 2400 YILLIK BİR GEMİ ENKAZI BULUNDU

Karadeniz'in 2 kilometre derinliğinde 2400 yıllık bir gemi enkazı bulundu

Karadeniz'in 2 kilometre derinliğinde tam 2400 yıllık bir geminin enkazı bulundu. Karadeniz Deniz Araştırmaları Arkeoloji Projesinde görevli bilim insanları Karadeniz'in 2 kilometre derinliğinde 2400 yıllık olduğu tahmin edilen bir geminin enkazına ulaştı.

23 Ekim 2018 Salı 17:07 DÜNYA

Karadeniz'de bulunan 2400 yıllık gemi enkazı bilim insanları şoke etti.  Karadeniz'de bulunan 2400 yıllık gemi enkazının 23 metre boyunda olduğu açıklandı.


Bilim insanları Karadeniz'de bugüne dek en iyi korunmuş, en eski gemi kalıntılarından birine ulaştı. 2400 yıllık geminin Antik Yunan dönemine ait olduğu düşünülüyor.

Karadeniz Deniz Araştırmaları Arkeoloji Projesi’nde görevli bilim insanları önemli bir keşfe imza attı. Bulgaristan açıklarında 2400 yıllık olduğu düşünülen 23 metre boyunda bir gemi enkazı bulundu. Antik Yunan dönemine ait olduğu düşünülen enkaz, denizin 2 kilometre derinliğinde ortaya çıktı. Uzmanlar bu keşfin antik dünyaya ait gemi inşaatı ve denizcilikle ilgili bilinenleri değiştireceğini vurguluyor.Araştırmacılar bu derinlikte oksijen seviyesinin çok düşük olması nedeniyle, geminin bozulmadan oldukça iyi bir şekilde bu zamana kadar korunmuş olduğunu belirtti.

Öte yandan araştırma ekibinden Jon Adams, proje kapsamında bugüne dek 67 geminin bulunduğunu, bunlar arasında Roma, Bizans ve Osmanlı gemileri olduğunu söyledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valiliği, AVM'deki yürüyen merdivende yaralanan öğrenci sayısını açıkladı

Samsun Valiliği, AVM'deki yürüyen merdivende yaralanan öğrenci sayısını açıkladı