20 Mayıs 2019 Pazartesi

ÖCALAN'IN RAKKA'DA AÇILAN POSTERİ İLE İLGİLİ ABD ANKARA BÜYÜKKELÇİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI

Öcalan'ın Rakka'da açılan posteri ile ilgili ABD Ankara Büyükkelçiliği açıklama yaptı

PKK terör örgütünün tutuklu elebaşı Abdullah Öcalan'ın Rakka'da posterinin açılması ile ilgili ABD Ankar Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, "Abdullah Öcalan saygı görmeye değer bir şahsiyet değil" denildi.

21 Ekim 2017 Cumartesi 14:02 DÜNYA
ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Rakka'da posterleri açılan terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan için "Saygı görmeye değer bir şahsiyet değil" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Rakka'nın özgürlüğüne kavuşturulmasının bütün Suriyeliler için bir kazanım olduğu yönündeki tavrımız açık olmuştur. Bu taraflardan beklentimiz, gerginliği artıracak ya da saldırgan olarak görülebilecek eylemlerden kaçınılmasıdır." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, ABD hükümetinin terörizme karşı savaşta ve bölgesel istikrarın artırılmasında Türkiye ile yakın çalışmakta olduğu kaydedilirken, "PKK, Yabancı Terör Örgütleri listesinde yer alan bir örgüttür ve Öcalan, PKK ile bağlantılı terörizm faaliyetleri yüzünden Türkiye'de hapiste bulunmaktadır. Saygı görmeye değer bir şahsiyet değildir." denildi.

DEAŞ terör örgütünün başkent ilan ettiği Rakka, aylar süren kuşatmadan sonra yapılan 4 aylık bir operasyonla SDG ismini kullanan terör örgütü PKK/PYD tarafından ABD'nin yoğun desteğiyle geçen salı ele geçirilmişti. Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG mensupları, Rakka meydanında PKK elebaşı Öcalan'ın posterini asmış, meydandaki törende konuşma yapan bir YPG militanı ise Rakka'nın alınmasını Öcalan'a adamıştı.

Türkiyenin sert tepkileri üzerine, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Rakka'da terörist elebaşı Öcalan posterlerinin açılmasını kınadığını bildirmişti.

ABD yönetiminin SDG ismini kullanan terör örgütü PKK/PYD’ye askeri ve siyasi desteği sürüyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Ahmet Eşref Fakıbaba'dan ucuz et açıklaması: Gariban halkta yiyecek

Ahmet Eşref Fakıbaba'dan ucuz et açıklaması: Gariban halkta yiyecek