20 Mart 2019 Çarşamba

SAMSUN'DAN JOHN BASS'A ŞOK TUTUKLAMA TALEBİ

Samsun'dan John Bass'a şok tutuklama talebi

Milli Birlik ve Kardeşlik Federasyonu Başkanı Ahmet Kabadayı, görevinden ayrılacak ABD Ankara Büyükelçisi John Bass ile ilgili tutuklama talebi ile Samsun Adliyesine suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

12 Ekim 2017 Perşembe 16:45 DÜNYA
ABD Ankara Büyükelçiliği görevinden ayrılmaya hazırlanan John Bass'a şok tutuklama talebi. Milli Birlik ve Kardeşlik Federasyonu Başkanı Ahmet Kabadayı, açıklamaları ile Türkiye'nin tepkisini çeken John Bass hakkında tutuklama istemi ile savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Milli Birlik ve Kardeşlik Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Kabadayı, Afganistan'a atanan ve hafta sonu Türkiye'den ayrılacak olan John Bass hakkında savaş suçlusu iddiası ile şikayetçi olacaklarını ifade etti. Federasyon olarak, John Bass ile ilgili yarın 13 Ekim 2017 Cuma günü Samsun Adliyesinde suç duyurusunda bulunacaklarını kaydeden Ahmet Kabadayı, "9.5 aydır Türkiye'de terör saldırısı yaşanmıyor. Bu IŞİD vazgeçtiği için değil işbirliğimizin sonucu" diyen John Bass'a tepki göstererek şunları dile getirdi."Ülkemizde diplomatik dokunulmazlık ve ayrıcalıklara sahip kişilerin asli görevleri temsil ettikleri ülkenin yasalarıyla değil, görev yaptıkları ülkenin yasaları ile hareket etmelerini  gerektirir. Bulundukları ülkede suç işlemeleri uluslararası ilişkilerin zarar görmesine, karşılıklı güvensizliğin gelişmesine ve uluslararası politikaların bu yönde şekillenmesine yol açabilmektedir. İki ülke arasında bu tür suçları kovuşturma ve yargılama tartışmaları olabilmektedir.  Büyük elçilerin dokunulmazlıkları bulunmaktadır ancak suçun nevisi ve ülkemize  açmış olduğu ağır hasarlar karşısında bunun tutuklanma  ve yargılanma sebebi olması göz ardı edilemez. Amerika Birleşik Devletleleri Ankara Büyük Elçisi John Bass büyük elçi olma yetkileri uluslar arası savaş suçlusu olma özelliğine taşımış, ülkemizin iç işlerine karışmıştır. Artvin ilimizi ziyaret etme bahanesi ile yeraltı kaynaklarımız üzerinde casusluk faaliyetleri yapmak sureti ile Artvin ilimizde vatandaşlarımızı devlete karşı ayaklanmaya karşı örgütlemiştir.  Diplomatik dokunulmazlık ve ayrıcalıkların kötüye kullanılması uluslararası  bir suçtur.  John Bass "9 buçuk aydır Türkiye'de terör saldırısı yaşanmıyor. Bu IŞİD vazgeçtiği için değil işbirliğimizin sonucu" şeklinde bir açıklamada bulunmuştur. Bu sözler benim ülkem için bir tehdittir, suçtur uluslar arası eşkiyalıktır. Bu nedenle Milli Birlik ve Kardeşlik Federasyonu olarak bu zat hakkında yarın Samsun Cumhuriyet Başsavcılığına giderek tutuklanması için suç duyurusunda bulunacağız çünkü bu bir milli savunmadır meşru müdafaadır"
SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Lojistik Köy'e tepki gösteren vatandaşlarla ilgili Turan Çakır'dan flaş açıklama

Samsun'da Lojistik Köy'e tepki gösteren vatandaşlarla ilgili Turan Çakır'dan flaş açıklama