21 Ekim 2020 Çarşamba

SAMSUN ÜNİVERSİTESİNE BANDIRMA VAPURU SİMGELİ LOGO

Samsun Üniversitesine Bandırma Vapuru simgeli logo

Samsun Üniversitesinin logosu belli oldu. Samsun Üniversitesi için hazırlanan logoda divit ucu ile Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıktığı Bandırma Vapuru da yer aldı.

28 Ekim 2018 Pazar 12:59 EĞİTİM

Samsun’da yeni kurulan Samsun Üniversitesi’nin logosu belli oldu. Samsun Üniversitesinin Logosunda Bandırma vapuru figürü, divit ucu, deniz ve kitap yaprakları kullanıldı.


Şehre ait birçok önemli figürün logo üzerine işlenmesi ile dikkat çeken Samsun Üniversitesi, yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Bandırma vapurunun deniz ile birleşmesi ve eğitim vurgulamak için divit ucunun kullanılması, Samsun’un önemli simgelerinden biri olan denizin aynı zamanda kitaba benzetilmesi ile logoya ahenk kazandırılmaya çalışmıştır.

Üniversite logosunun tasarımında kullanılan figürlerin önemine vurgu yapan Samsun Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Salih KESGİN, hazırlanan logo için şöyle konuştu; “Dikkat edilirse logonun tasarımında Samsun’la özdeşleşmiş değerler kullanılmıştır. Logoda eğitimi önemsediğimizi gösteren bir sembol olarak divit ucu ile Bandırma Vapuru harmanlanmış, kitap görselinin deniz ve dalga halinde algılanması sağlanmıştır. Renklerin kırmızı ve beyaz seçilmesi ile de Türk Bayrağından esinlenerek Samsun renklerine vurgu yapılmak istenmiştir. Şehrimizin tüm dinamiklerini logomuza yansıtarak kurumsallığımızı geliştirmeyi planlıyoruz.”

Logonun renklerinin kırmızı ve beyaz olması Türk bayrağının renginden esinlendiğini söyleyen Samsun Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın sözlerine şöyle devam etti; “Nitelikli bir toplum için nitelikli bir eğitim vermeyi hedefleyen üniversite olarak kurumsallığımıza çok önem veriyoruz. Bu yüzden logonun tasarımında birçok seçenekten şehrimize, üniversitemizin misyonuna ve vizyonuna en uygun olanı tercih etmek için çok ayrıntılı bir çalışma yaptık. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana pek çok tasarımı inceledik. Yaptığımız çalışma sonrası şuan ilan ettiğimiz logoya karar verdik. Üniversitemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Çalışma yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Bizi bu zorlu yolda yalnız bırakmadıkları için şükranlarımı iletiyorum.” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Zerrin Karagöl Şen

28 Ekim 2018 Pazar 20:45

Çok beğendim anlamlı ve harika bir tasarım

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da ülkücüler Atatürk Anıtı önünde öğrenci andını okudu

Samsun'da ülkücüler Atatürk Anıtı önünde öğrenci andını okudu