24 Haziran 2019 Pazartesi

ARINDIRILMIŞ SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ BU YIL YÜZDE 0,2 ARTTI

Arındırılmış sanayi üretim endeksi bu yıl yüzde 0,2 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçen yıla göre sanayi üretimi bu yıl yüzde 0,2 oranında arttı.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 12:14 EKONOMİ
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) takvim endeksinden arındırılmış sanayi üretimi martta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,2 yükseldi.Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 arttı. 

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi arttı
Buna göre, arındırılmamış sanayi üretim endeksi, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,8 artış gösterdi. Bu dönemde 121 olarak hesaplanan endeks, 2017'nin mart ayında 113,3 seviyesinde bulunuyordu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, martta madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,1, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,4 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,4 artış gösterdi. 

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerine bakıldığında ise madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,9, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,9 artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları incelendiğinde, söz konusu ayda bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 2,6 ile dayanıklı tüketim malı sektöründe gerçekleşirken, en fazla düşüş ise yüzde 1,1 ile ara malı sektöründe görüldü.

Bu yılın birinci çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,8 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 0,8 yükseldi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun CHP'de Necile Çokay 24 Haziran için milletvekili aday adaylığını açıkladı

Samsun CHP'de Necile Çokay 24 Haziran için milletvekili aday adaylığını açıkladı