17 Haziran 2019 Pazartesi

CENGİZ HOLDİNG SAMSUN- ETİ BAKIR FABRİKASINA 450 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPACAK

Cengiz Holding Samsun- Eti Bakır Fabrikasına 450 milyon dolar yatırım yapacak

Cengiz Holding Genel Müdür Yardımcısı Murat Ergönül, Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bulunan Eti Bakır Fabrikasının özelleşmeden önce kapanma aşamasında olduğunu yaptıkları yatırım ile bakır fabrikasının Türkiye'nin en büyük Türkiye'nin en büyük şirketi haline getirdiklerini açıkladı.Cengi

05 Kasım 2018 Pazartesi 13:03 EKONOMİ

Cengiz Holding Genel Müdür Yardımcısı Murat Ergönül, Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bulunan Eti Bakır Fabrikasına 2023 yılına kadar 450 milyon dolarlık yeni yatırım yapacaklarını açıkladı.


Cengiz Holding Genel Müdür Yardımcısı Murat Ergönül, Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bulunan Eti Bakır Fabrikasının özelleştirilmeden önce kapanma aşamasında olduğunu her yıl ise 100 milyon lira zarar ettiğini söyledi. Eti Bakır Fabrikasının özelleştirilmeden önce bacasından çıkan sülfürik asit gazı nedeni ile tütün üreticilerine yüklü tazminatlar ödediğini hatırlatan Cengiz Holding Genel Müdür Yardımcısı Murat Ergönül, tesise Cengiz Holding'e geçtikten sonra önemli yatırımlar yapıldığına dikkati çekti.

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bulunan eski adı ile Azot Fabrikası şuan ise Eti Bakır Fabrikası olan tesisde tütün üreticilerine zarar veren sülfürik asit gazını önlemek için bu ünitenin revize edildiğini ve gazın bacadan salınmasının önlendiğini vurgulayan Cengiz Holding Genel Müdür Yardımcısı Murat Ergönül, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.

ETİ BAKIR SANAYİNİN YILDIZI OLDU
"Kapanma aşamasında olan Eti Bakır, bugün Türkiye'nin en büyük şirketleri arasına girdi. Eti Bakır Samsun fabrikasının bacasından çıkan sülfürik asit gazı, bölgedeki tütünü tarlada yaktığı için devlet her yıl yüklü miktarda tazminat ödemek zorunda kalıyordu. Tazminatlar çok büyük rakamlara ulaşınca fabrika, tütün mevsiminde 3 ay kapanmaya başlamıştı. Böyle bir dönemde aldığımız Eti Bakır, yapılan yatırımlarla sanayinin yıldızı oldu. Bakırdaki saflık oranı yüzde 99,60'dan yüzde 99,99'a ulaştı. Böylece 32 bin ton olan yıllık üretim, yeni yatırımlarla birlikte 75 bin tona yükseltildi. 

40 MİLYON DOLARA GÜBRE FABRİKASI KURULDU
"Köylülerin tütününü yakan ve özelleştirildiği yıl 100 milyon lira zarar eden fabrikayı ayağa kaldırmanın ilk adımı sülfürik asitten kurtulmaktı. Bu nedenle arıtma tesisi revize edildi ve gazın fabrika bacasından salınması önlendi. Sülfürik asit gübre yapımında kullanıldığı için tesise 40 milyon dolara üretim tesisi kuruldu. Burada üretilen sülfürik asidin değerlendirilmesi için tesislere gübre fabrikası kuruldu. Sülfürik asit tarladaki tütünü yakmak yerine amonyum sülfat gübre olarak ekonomiye kazandırıldı. Böylece hem tarlalar yeniden tarıma açıldı hem de ürünü yakan gaz ham madde olarak kullanıldı. Eti Bakır Samsun Tesisleri'nin bacasından çıkan gaz, yapılan yatırımla birlikte AB ülkelerinin referans olarak gösterdiği değerin 3 kat altına indirildi."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da alkollü araç kullanan iş adamı kelepçelenince olanlar oldu

Samsun'da alkollü araç kullanan iş adamı kelepçelenince olanlar oldu