24 Haziran 2019 Pazartesi

ERHAN USTA, TÜRKİYE EKONOMİSİNİN SLUMPFLASYONA GİRDİĞİNİ AÇIKLADI

Erhan Usta, Türkiye ekonomisinin slumpflasyona girdiğini açıkladı

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, ülke ekonomisinin slumpflasyona girdiğini açıklayarak TÜİK'in yüzde 1.6 oranındaki büyüme rakamlarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

14 Aralık 2018 Cuma 19:31 EKONOMİ

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Samsun Milletvekili Erhan Usta, TÜİK'in Türkiye ekonomisinin yüzde 1.6 oranında büyüdüğünü açıklaması ile ilgili  Twitter'dan yaptığı açıklamada "İçinde bulunduğumuz durum slumpflasyondur" dedi.


TÜİK'in 2018 yılının 3'üncü çeyreği için Türkiye ekonomisinin yüzde 1.6 oranında büyüdüğü ile ilgili rakamların gerçeği yansıtmadığını söyleyen Erhan Usta, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durumun slumpflasyon olduğuna dikkati çekti.

Twitter'dan ülke ekonomisi ile ilgili açıklamalarda bulunan MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, "Sorunu görmezden gelmek yada sorun yok demek, ne yazık ki sorunu ortadan kaldırmamaktadır. Sorunu doğru teşhis etmek, kabullenmek ve ona uygun tedaviyi uygulamak gerekmektedir. Sorun önemli bir sorundur. Çözümü kesinlikle kolay değil, hatta zordur.  2018'in 2. çeyreğinde yavaşlayan ekonomimiz, 3.çeyrekte küçülmüştür. Kredi büyümeleri gözönüne alındığında 4.çeyrekte de küçülmekte olduğumuz aşikardır! Bunun adı resesyondur, yüzde 20-25 bandında bir enflasyon ortamında gerçekleştiğinden içinde bulunduğumuz durum slumpflasyondur! Kredi Garanti Fonuyla kredi musluklarını açarak, iş başı eğitim ve toplum yararına programlarla istihdamı teşvik ederek suni olarak yaratılan yüksek büyüme oranları ile övünmek nasıl yanlışsa, şuan yaşadığımız slumpflasyonla da dengeleniyoruz diye övünmek yanlıştır" dedi.

Hazine Bakanı Berat Albayrak'ın TÜİK'in açıkladığı yüzde 1.6 oranındaki büyüme rakamı ile ilgili açıklamasında "Büyüme rakamları Türkiye stagflasyona girdi Türkiye küçülecek, Türkiye resesyona girdi sözleri yanıtını almıştır" şeklinde ki sözlerine de atıfta bulunan Erhan Usta, Twitter'dan yaptığı açıklamalarda şunları dile getirdi.

 "Son dönemde Türkiye ekonomisine ilişkin resesyon,stagflasyon,slumpflasyon tartışmaları yapılmaktadır. Resesyon, ekonominin 2 çeyrek üstüste küçülmesidir. Yüksek enflasyon ortamında; büyüyememe (sıfıra yakın büyüme) durumu stagflasyon, resesyon (küçülme) durumuysa slumpflasyondur.  Ne yazık ki, işin aslı bu şekilde değildir. TÜİK, aynı bültende, takvim ve mevsim arındırılmış verilere göre ekonominin çeyrekten çeyreğe yüzde -1,1 oranında küçüldüğünü de ilan etmiştir. Dönemsel hesapların asıl amacı zaten ekonominin son dönem gelişimini izlemektir. TÜİK, bu verileri ABD İstatistik Ofisine gönderse; manşette "Reel GSYH 2018 3.çeyrekte yıllıklandırılmış olarak yüzde -4,3 azaldı" yazacaktı. Çünkü ABD, son çeyrekte görülen ivme ile 1 çeyrek değil de 1 yıl geçirilmiş olsa varsayımıyla büyümeyi yıllıklandırarak yayınlıyor. TÜİK, bu verileri Hollanda İstatistik Ofisine gönderse ve bülteni onlar hazırlasa; manşette, takvim ve mevsim arındırılmış verilere göre ekonominin çeyrekten çeyreğe yüzde -1.1 oranında küçüldüğü göz önünde bulundurarak "2018 3.çeyrekte ekonomi küçüldü" yazardı."
Kaynak:SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'a gelen Bakan Varank OSBÜK toplantısında Murzioğlu'na mevzuatı oku dedi

Samsun'a gelen Bakan Varank OSBÜK toplantısında Murzioğlu'na mevzuatı oku dedi