25 Nisan 2019 Perşembe

ERHAN USTA'DAN ARTAN DÖVİZ KURU İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Erhan Usta'dan artan döviz kuru ile ilgili önemli açıklama

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvetvekili Erhan Usta, döviz kuru ile ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin dışarıya olan döviz bağımlılığını azaltması lazım" dedi.

23 Mayıs 2018 Çarşamba 18:00 EKONOMİ

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, artan döviz kuru ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak, "15 Temmuz'da işgalin eşiğinden döndük. Başka şekillerde tekrar ataklar olacaktır. Finansal yönden olacaktır, başka şekilde olacaktır" dedi.


Türkiye'nin dışarıya olan döviz bağımlılığını azaltması gerektiğini söyleyen Erhan Usta, yaptığı açıklamada, Türkiye'ye karşı 24 Haziran seçimleri öncesi finansal hamlelerin olabileceğine işaret etti.

Samsun'un Atakum ilçesinde  parti üyeleri ile birlikte esnaf ziyaretlerinde bulunan MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta,  döviz kuruyla ilgili  yaptığı değerlendirmede Türk ekonomisinin temellerinden bağımsız bir şekilde dövizde dalgalanma yaşandığına dikkati çekti.

Erhan Usta, bu durumun yurt dışı ve yurt içi nedenlerden kaynaklanabileceğini vurgulayarak, "Türkiye 15 Temmuz'da ciddi bir sıkıntıdan döndü. Bir kısım yorumlar bunun devamı mahiyette olduğu şeklinde yorumlar da var. Bunları bence çok fazla bu anlamda dillendirmemek lazım. Bu belirsizliği ve güvensizliği artırıyor." diye konuştu.

Türkiye ekonomisinde önemli işler yapıldığını ancak mutlaka yapılması gereken işlerin olduğunu ifade eden Usta, "Bunların en önemlisi bir defa Türkiye'nin dışarıya olan döviz bağımlılığını azaltması lazım. Bu anlamda cari açığı azaltacak önlemler alınması lazım. Özel sektörün finansmanını rahatlatacak tedbirlerin alınması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Yapısal mahiyette yapılması gerekenlere işaret eden, bütçe ve cari açık konusunda da değerlendirmelerde bulunan Usta, "Türkiye'nin çözülemeyecek hiçbir meselesi yoktur. Karar alma ve kararları uygulama kararlılığını hükümetin göstermesi lazım." dedi.

Erhan Usta, Türkiye'nin her alanda güçlü olması, özellikle ekonomi temellerinin güçlü tutulması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'ye karşı finansal hamlelerin olabileceğine işaret etti.

Ekonomik güvenlik konusunun Türkiye açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Usta, "Biz 15 Temmuz'da bir işgalin eşiğinden döndüysek eğer, başka şekillerde tekrar ataklar olacaktır. Finansal yönden olacaktır, başka şekilde olacaktır. O anlamda ekonomik güvenliği sağlamamız lazım. Ekonomik güvenlik de böyle lafla olmuyor. Türkiye'nin dışarıya olan finansman bağımlılığını azaltarak ekonomik güvenliği sağlayabilirsiniz." diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, piyasaya meselelerin çözüleceğine yönelik ciddi, güçlü mesajlar verilmesi gerektiğini belirterek, doların gerekli tedbirlerin alınması ve güven oluşması sonrası çok hızlı şekilde gerileyebileceğini söyledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: Türkiye iyiye gitmiyor

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: Türkiye iyiye gitmiyor