30 Kasım 2021 Salı

KÖY-TÜR YÖNETİM KURULU BAŞKANI SİNAN ÇAKIR: JAPONLAR'DA ARTIK TÜRK TAVUĞU YİYOR

KÖY-TÜR Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır: Japonlar'da artık Türk tavuğu yiyor

KÖY-TÜR Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, 58 ülkeye kanatlı hayvan ihracatı gerçekleştirildiğini açıklayarak, Japonya'nın da artık Türk tavuğu yediğini söyledi.

17 Mayıs 2019 Cuma 13:27 EKONOMİ

KÖY-TÜR Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, kanatlı hayvan ihracatı yaptıkları ülkeler arasına Japonya'nın da eklendiğini açıklayarak, sektörün 2025 yılı ihracat hedeflerinin 2.6 milyar dolar olduğunu söyledi.


Samsun Ticaret Borsası ve aynı zamanda da Köy-Tür Yönetim Kurulu Başkanı olan Sinan Çakır, kanatlı et ürünleri ihracatının çığ gibi büyüdüğünü açıkladı.


Ülkemiz kanatlı hayvan sektöründe dünya ülkeleri ile yarışır hale geldi. AB standartlarında, modern tesislerde üretilen tavuklarımız Orta Doğu, Uzak Doğu ve Kafkasları içine alan geniş bir coğrafyaya ihraç edilirken, bu pazara Japonya’da eklendi. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ nin Tokyo’da açılışını yaptığı Helal Market içerisinde Türkiye menşeili tavuklarımızın olması ülkemize de önemli döviz girdisi sağlamaya başladı. Samsun Ticaret Borsası ve aynı zamanda da Köy-Tür Yönetim Kurulu Başkanı olan Sinan Çakır, sektörün 2025 yılı ihracat hedefinin 2,6 milyar dolar olduğunu söyledi. 

Dünya’da kanatlı eti ve ürünleri üretiminde başı çeken ülkeler sırasıyla yaklaşık 18 milyon ton ile Amerika, 13 milyon ton ile Çin ve 12 milyon ton ile Brezilya’ dır. Milyar dolarlık bir pazara hakim olan bu ülkelerin peşlerinden de Türkiye geliyor. Ülkemizde tavukçuluk, 1970'li yıllardan başlayarak hayvancılık sektörü içinde sürekli bir gelişim sağlayan, önemli bir yetiştiricilik faaliyeti oldu.  1980’lerde sektörde yapısal değişime gidilerek entegre tesisler kurulmaya başlandı. 

1990’lı yıllarda sektöre yapılan yatırımlar sonucu modern üretim tesislerinin sayısı ve üretim kapasitesi hızla arttı, yüksek standartta üretim yaygınlaştı. Ülkemiz, mevcut durumda kanatlı eti ve ürünleri üretiminde teknolojik seviye olarak hızla AB standartlarına ulaştı, hatta üzerine çıktı.

JAPONLAR TÜRK TAVUĞU YİYOR
Ülkemiz tarafından 2002 yılında gerçekleştirilen kanatlı eti ve ürünleri ihracatı 12 milyon dolar iken, 2014 yılında ihracatımız 668 milyon dolar seviyesine yükselmesi sektörün nasıl bir hızla büyüdüğünün açık göstergesi oldu. Köy-Tür ve aynı zamanda da Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı olan Sinan Çakır, “Bugün üretim kalitemizin tescillenmiş olmasından dolayı artık iki yıldır Japonya’ya da tavuk ihraç ediyoruz.  Geçen hafta G 20 Tarım Bakanları Zirve Toplantılarına katılmak üzere Japonya’ ya giden Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, Tokyo Büyükelçimiz Hasan Murat Mercan ile birlikte Tokyo Camii’ni ziyaret ederek Cami tesisleri içinde yer alan Helal Marketin açılışını yaptı. Bakanımız market de alışveriş de yapmış. Ziyaret esnasında raflarda yerini alan Türkiye menşeili tavuklarımız dikkatli gözlerden kaçmamıştır” dedi.

KANATLI HAYVAN ETİ SEKTÖRÜ ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Sinan Çakır, dünya pazarındaki artan talepten dolayı kanatlı hayvan üretimimizin geçen yıl bir önceki yıla göre artış göstererek 2, 15 Milyon tona ulaştığını, pazar payımızın da gelişmesiyle 2019 sonunda bu rakamların çok üzerine çıkılacağının tahmin edildiğini ifade etti. 

“Bugün dünyanın bir ucuna tavuk ihraç edebiliyorsak, bu gurur hepimizindir” diyen Köy-Tür Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, ülkemizden Orta Doğu, Uzak Doğu ve Kafkasları içine alan geniş bir pazardaki yaklaşık 58 ülkeye kanatlı eti ve ürünlerinin ihraç edildiğini ifade eden Köy-Tür Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, beyaz et üretiminde dünyada 7’nci ülke konumunda olduğumuzu hatırlatıp, küresel oyuncu olma potansiyeline sahip olan sektörün 2025 yılı ihracat hedefinin ise 2,6 milyar dolar olduğunu vurguladı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

Hamit doğru

17 Mayıs 2019 Cuma 23:54

Sinan bey ne dediğini bilmiyor heralde. İhracattan bahsedeceğine kayyumda olan şirketini konuşsun. Üreticiler iflas bayrağını çekti. Kümesler icralık oldu. Yeter artık üreticinin üzerinden rant yapmayı bırakın. Üreticiye borcunuzu ödeyin. Her mahkemede bir erteleme çabaları. Nerde bu adalet yeter. Adalet istiyoruz.

esnaf

17 Mayıs 2019 Cuma 16:11

hani bu adam konkorde iflas açıklamıştı bu nasıl bir anlayış biçimi ya tamam bu güzel bir haber ama neden kümesciler hala batık ozaman birde kümescileri arayın bu haberin karşılığınıda yapın ltfen size bir kümesci numarası yazıyorum 0542 3113520 bu adamın 4 kümesi var bizden alış veriş yaparlardı kavak eski belediye başkanı abdullah özal

Ahmet Edip

11 Haziran 2019 Salı 11:44

Esnaf nickli arkadaş Abdullah Özalın Kümesleri Köytürde üretim yapıyor şuan...

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da 19 Mayıs günü drone uçurulması ve paramotor uçuşları yasaklandı

Samsun'da 19 Mayıs günü drone uçurulması ve paramotor uçuşları yasaklandı