24 Ağustos 2019 Cumartesi

KÖYTÜR'DE ÜRETİM DURDU MU AÇIKLAMA VAR!

KÖYTÜR'de üretim durdu mu açıklama var!

Samsun merkezli KÖYTÜR'de üretim durdu mu.. Yemsel Tavukçuluk A.Ş bünyesinde faaliyet gösteren KÖYTÜR, üreticilerin üretim yapmama kararı alması sonrası üretimin durduğu yönündeki iddialar üzerine bir açıklama yaptı.

17 Ekim 2017 Salı 14:51 EKONOMİ
Samsun merkezli KÖYTÜR'den üretimin durduğu yönünde ki iddialara ilişkin açıklama geldi. KÖYTÜR, üreticilerin civciv üretimini durdurması sonrası yaptığı açıklamada, üretimlerinin devam ettiğini duyurdu.

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük üretim merkezi olan ve yaklaşık 500 kişinin çalıştığı Köy-Tür firması, bölgenin beyaz et ihtiyacını karşılamaya devam ettiklerini açıkladı. Köy-Tür yetkilileri, üretimin durduğu iddialarını bu yılın ilk 9 ayında yaklaşık 8 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyerek, yalanladı. KÖYTÜR yetkileri, "Aralıksız devam eden üretimimizde, yüzlerce kişiyi de iş imkanı sağlıyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Çalışanlarımız, üreticilerimiz, tedarikçilerimiz ve tüm iş ortaklarımızla birlikte dün olduğu gibi bugün de el ele üretmeye devam ediyoruz. Ülkemizin de kırsal kalkınmasına önemli katkı sağlıyoruz” diyerek, “Bugün gerek yurt içi olsun. Gerekse yurt dışı tüketimine yönelik üretimlerimize aralıksız devam ediyoruz. Çin, Irak ve Suriye gibi ülkelere kanatlı hayvan ihracatımızın önümüzdeki yıllarda daha da artış göstereceğini tahmin ediyoruz" dedi.Farklı sektörlerde olduğu gibi kanatlı hayvan sektöründe de bazı sıkıntıların olduğunu, ancak bunların üretimin durdurulmasına neden olmadığını dile getiren Köy-Tür yetkilileri sözlerine şöyle devam etti:

"Bölgemizdeki 37 işletme üretim yapmamaktadır. Bu işletmelerinde yüzde 70’ i IPARD Projesidir. Kaldı ki, IPARD destekli tesisler üretim yapmak durumundadır. Samsun, Ordu, Giresun ve Amasya İllerinde devletimizden destek alıp ta, hiçbir şekilde üretim yapmayan işletmeler vardır. Ülke kaynaklarının heba edilmesine neden olmaktadırlar. Üretici Birliği tarafından sektörümüzün zor durumda olduğu gösterilip, bazı yerlere mesaj vermek amacıyla yapılan talihsiz girişimler de sektöre ciddi zarar vermektedir. Firmamızın bölgesinin tek entegre işletmesi olduğundan bahisle bu durumu kullanarak üretici aleyhine fiyat politikası izlendiğinin ifade edilmesi ise en masum tabiri ile akıl tutulmasıdır. Fiyat politikamız ülke genelindeki tüm entegre işletmeler ile aynı olduğu gibi canlı hayvan yüklemesi tüm Türkiye’ de üreticiden tahsil edilirken, firmamız canlı hayvan yüklemelerinde üreticiden hiçbir kesinti yapmayarak bu maliyeti üretici lehine yıllardır sübvanse etmektedir. Kaldı ki, Kanatlı Et Üreticileri Merkez Birliği’ nin geçtiğimiz Ağustos ayı içerisinde Türkiye genelinde maliyetleri kurtarmadığı gerekçesiyle üretimi durdurmaya hazırlandığı yönündeki açıklamalarının ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın devreye girmesi ile sorunun çözüldüğü de hatırlanacaktır. Köy-Tür olarak bizler üzerimize düşen sosyal ve ekonomik sorumluluğu hiçbir ödün vermeden kendimize ana hedef olarak amaç edindik. Üretimimizle ülkemizin, bölgemizin kalkınmasına katkı sağlamaya aralıksız devam ediyoruz."
SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da alkol alıp uyuyan Emre Macit hayatını kaybetti

Samsun'da alkol alıp uyuyan Emre Macit hayatını kaybetti