14 Temmuz 2020 Salı

PLASTİK POŞETTEN SONRA EKMEĞİN SARILDIĞI KAĞIT VE YOĞURT KABIDA PARALI OLACAK

Plastik poşetten sonra ekmeğin sarıldığı kağıt ve yoğurt kabıda paralı olacak

Plastik poşetlerden sonra, ekmeğin sarıldığı kağıt dahil yoğurt kabından ve su şişesinden de para alınması gündeme geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geri kazanım payı alınacak ürünlerin arttırılması kararını aldı.

09 Mayıs 2019 Perşembe 19:10 EKONOMİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geri kazanım payı alınacak ürünlerin arttırılması kararını alırken, plastik poşetten sonra yoğurt kabı, su şişesi ve ekmeğe sarılan kağıttan da ücret alınması gündemde.


Plastik poşetlerden sonra, yoğurt kabından su şişesine birçok ürüne de ekstra ücret gelecek.

1 Ocak 2019'dan itibaren poşetlerden ücret alınmasının ardından, şimdi de ürünlerin ambalajlarından ücret alınması planlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, "geri kazanım payı alınacak" ürünlerin artırılması kararı aldı.

Bakanlık, bu kapsamda hazırlanan "Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı"nı görüşe açtı. Taslağa göre; ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips kutuları ve çerez ambalajlarına katılım payı geliyor. Gazlı ve gazsız içeceklerin kutularından da katılım payı alınacak.

30 HAZİRAN'DA BAŞLAYACAK
30 Haziran’da yürürlüğe girecek uygulamayla ürünler, sınıflandırılarak adet veya ağırlık olarak tanımlanıp, kayıt altına alınacak, bakanlığa bildirilecek.

Ücretlendirme, Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak.

18 BİN LİRA PARA CEZASI
Katılım payıyla ilgili beyannamelerini kanuni süre içinde vermeyenlere 18 bin 037 lira, ödemediği tespit edilenlere, miktarın yüzde 20 fazlası olacak şekilde idari para cezası verilecek. Ayrıca poşeti ücretsiz verene metrekare başına 12 bin 037 TL ceza öngörülüyor.

AMBALAJ SAYILACAK ÜRÜNLER
Ürün, başka bir eşyanın ayrılmaz parçası değilse ambalaj kabul edilecek. Şeker kutuları, dergi poşetleri, çelik gaz tüpleri, konserve kutuları, ekmeğin sarıldığı kağıt, yoğurt kapları ve cips kutuları ambalaj sayılacak.

Su ve süt ile bunların işlenmesi sonucu hazırlanan gazlı veya gazsız içecekler, meyveli içecek, meyveli doğal mineralli içecek, aromalı doğal mineralli içecek, yapay soda, kola, tonik, aromalı su, enerji içecekleri, sporcu içecekleri ve distile/damıtma yoluyla elde edilenler dahil alkollü içkilerin ambalajları içecek ambalajı olarak tanımlanacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunspor play-off çeyrek final maçında Sakaryaspor'a 1-0 yenildi

Yılport Samsunspor play-off çeyrek final maçında Sakaryaspor'a 1-0 yenildi