20 Temmuz 2019 Cumartesi

SAMSUN MÜSİAD BAŞKANI HALUK TAN'DAN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ELEŞTİRİSİ

Samsun MÜSİAD Başkanı Haluk Tan'dan Organize Sanayi Bölgesi eleştirisi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, Çorum Organize Sanayi Bölgesinde 10 bin kişinin çalıştığını Samsun Organize Sanayi Bölgesinde ise 5 bin kişinin çalıştığını açıklayarak bu durumu eleştirdi.

30 Ekim 2017 Pazartesi 15:41 EKONOMİ

Samsun Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Şube Başkanı Haluk Tan, düzenlediği basın toplantısında Organize Sanayi Bölgesi eleştirisinde bulundu. 


MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, Samsun'un ekonomik düzeyde yeterli düzeye gelemediğini açıkladı. Haluk Tan, Samsun'da iş sahalarının genişletilmesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede ise "Çorum Organize Sanayi Bölgesinde 10 bin, Samsun Organize Sanayi Bölgesinde ise 5 bin kişi çalışıyor" dedi.

MÜSİAD Başkanı Tan, düzenlediği basın toplantısında ekonomiden, ulaşıma, sosyal hayattan geleceğe kadar pek çok konuda değerlendirmelerde bulundu. Yeni taşındıkları dernek binasında gazetecilere ev sahipliği yapan Tan, kapılarının şehre katkı sunacak herkese açık olduğunu vurguladı.

MÜSİAD olarak ortaya koymak istedikleri en önemli konuların başında Samsun'un ekonomisini geliştirmek olduğunu ifade eden Tan, "Şehrimiz maalesef senelerdir ekonomik olarak kendisine göre belli bir noktaya gitmeye çalışsa da yeteri seviyeye ulaşamamış üretim sahaları içerisinde devam ediyor. Bölgemizde organize sanayi sitelerinde 5 bin kişi çalışıyor. Bugün yanı başımızda Çorum sanayisinde 10 bin kişi çalışıyor." dedi.MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, Samsun'un tıbbi aletler ve turizm konusunda ciddi bir potansiyele sahip olduğunu ancak bu potansiyelden gerektiği kadar yararlanamadığını da ifade etti.

Türkiye'nin konumu itibarıyla katma değeri yüksek ürünler üretmeye mecbur olduğunu vurgulayan Tan, şöyle konuştu:

"Bulunduğumuz coğrafi konuma göre, mecburiyet noktasında gördük ki, bugün savunma sanayinde belirli adımları atmak zorunda kaldık. Yüzde 15'lerden yüzde 70-80'lere getirme mecburiyetinde kaldık. Fakat aynı şekilde önemli iki sektör daha var. Biri sağlıkla ilgili diğeri de gıdayla ilgili. Bu sektörler bizim bulunduğumuz coğrafyayla ilgili çok kritik sektörler. Kendimize yetebilmek adına bu üç sektörü çok önemsemeliyiz. İstihdamla ilgili devamlı konuşuyoruz. Bakıyoruz üniversiteli işsizleri görüyoruz. Sanayilerde kaynakçı arayan sanayicileri görüyoruz. Asgari ücretle çalışan üniversite mezunlarını görüyoruz. Onlardan çok daha fazla kazanan sanayideki aranan işçileri görüyoruz. Dolayısıyla bölgelerin ihtiyacına göre devletler hükümetler çözüm üretir." Haluk Tan, Türkiye'de iş veren olmanın büyük sorumluluk gerektirdiğine işaret ederek işletme sahibi olmanın zorluklarını anlattı. 

Sanayicilerin gece gündüz çalışmak zorunda olduğunu belirten Tan, "Ne kadar üretirseniz o kadar varsınız. Ama şu bir gerçek herkes çalıştığı ölçüde ne kadar katkı sağlayabilirse... Bugün tekstil ürünleri üreten de başımızın tacıdır. Ama diğer taraftan bilgi üreten bunun üstüne bilgiyi daha fazla koyanlar katma değeri yüksek ürünleri üretenler bizleri yönetenler oluyor. Tıbbi aletleri niye söyledik biz? Maliyeti 2-3 dolara mal olan ürünü 150 dolara satabiliyorsunuz. Apple gibi. Bir kolinin içerisinde siz 10 kamyon tekstil ürünü gönderiyorsunuz. Bir koli içinde 100 Apple var. Siz onunla ilgili 10 tane tekstil ürünü üretiyorsunuz. Katma değeri düşük ürünler. O yüzden dünyada ekonomik olarak değer anlamında şirketlerin değerlerine baktığımızda Google, Facebook, Twitter gibi şirketler ilk üçe giriyor. Bilgi noktasında." diye konuştu.  

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunlu boksör Berat Acar, Avrupa ikincisi oldu

Samsunlu boksör Berat Acar, Avrupa ikincisi oldu