24 Haziran 2019 Pazartesi

SAMSUN'DA 15 YIL ÇIRAKLIK YAPIP KENDİ İŞİNİ KURAN İŞADAMI YAŞAR DAĞDELEN'İN BAŞARI ÖYKÜSÜ

Samsun'da 15 yıl çıraklık yapıp kendi işini kuran işadamı Yaşar Dağdelen'in başarı öyküsü

Samsun'da Gülsan Sanayi Sitesinde 15 yıl boyunca çıraklık yaptıktan sonra Organize Sanayi Bölgesinde kendi işini kurarak 300 kişiye istihdam alanı yaratan işadamı Yaşar Dağdelen, başarı öyküsünü anlattı.

17 Mart 2018 Cumartesi 16:27 EKONOMİ

Samsun'un Canik ilçesinde bulunan Gülsan Sanayi Sitesinde 15 yıl boyunca çırak olarak çalıştıktan sonra kendi işini kuran Yaşar Dağdelen, şimdi 58 ülkeye ihracat yapıyor.


Samsun'da ilkokulu bitirdikten sonra Gülsan Sanayi Sitesi'nde çırak olarak işe başlayan Yaşar Dağdelen, bir firmada 15 yıl kalıp ustalığı yaptı. 

Gülsan Sanayi Sitesinde çırak olarak başladığı meslek hayatında kendi işini kurmaya karar veren Yaşar Dağdelen, 1985 yılında 75 metrekarelik atölyede boru bağlantı adaptörlerinin tasarım işlerini yapmaya başladı. Daha sonra işini Samsun Organize Sanayi Bölgesine taşıyan Yaşar Dağdelen, Poelsan adıyla 1994 yılında kurduğu polietilen kangal boru bağlantı adaptörlerini üreterek Türkiye piyasasına sunan ilk firma oldu.

Ürünleri başta peyzaj sektörü olmak üzere içme suyu şebekelerinde, tarım alanlarında, seralarda, damla sulama sistemlerinde kullanılan firmanın bugün 52 bin metrekare alanda kurulu fabrikasının yılda 9 bin 500 ton plastik işleme kapasitesi bulunuyor.

Brezilya, Şili, Rusya ile çoğu Avrupa ve Ortadoğu ülkesine ürün gönderen firma, 58 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. 

Hedef 3 yıl içinde Avrupa birinciliği

Yaşar Dağdelen, ilkokulu bitirdikten sonra tornacı çırağı olarak iş hayatına atıldığını, 15 sene aynı yerde çalıştıktan sonra kendi işini yapmaya karar verdiğini söyledi. Türkiye'de polietilen kangal boru bağlantı adaptörlerinin çok az yapıldığını fark ettiğini dile getiren Dağdelen, bunun üzerine bu alanda üretime yoğunlaştığını anlattı.

Ürünlerine yoğun talep gelince atölyesini organize sanayi bölgesine taşıdığını ifade eden Dağdelen, "İlk ihracatımızı 1997 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yaptık. Sonra Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkeye ürün göndermeye başladım." dedi.Yurt dışında 250 civarında bayisi bulunduğunu aktaran Yaşar Dağdelen, şunları kaydetti:

"Fabrikamızda 300 kişi çalışıyor. 58 ülkeye ihracat yapıyoruz. Tüm ürünleri kendimiz tasarlıyoruz. Bir başkasının yaptığı ürünü kesinlikle biz yapmayız. Önceliğimiz kalite, hizmet ve fiyat. Çünkü kalitenin olmadığı yerde başarı olmaz. Uluslararası fuarlara mutlaka katılıyoruz. Tüm ürünlerimiz Avrupa standartlarında. Türkiye'de sektörümüzde birinci firmayız, önümüzdeki 3 yıl içinde Avrupa birinciliğine doğru gideceğiz. Belki bir olmaz ama mutlaka ilk üçün içinde yer alırız."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunspor Kulübünün YEPAŞ'a 1 milyon TL elektrik borcu ortaya çıktı

Samsunspor Kulübünün YEPAŞ'a 1 milyon TL elektrik borcu ortaya çıktı