24 Eylül 2021 Cuma

SAMSUN'DA 350 KİŞİYİ İSTİHDAM EDEN KÖYTÜR'ÜN İFLAS KARARI VERİLDİ

Samsun'da 350 kişiyi istihdam eden KÖYTÜR'ün iflas kararı verildi

Samsun'un Kavak ilçesinde fabrikası bulunan KÖYTÜR ile ilgili mahkeme iflas kararını verirken, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu iktidarı, "Sahte fabrika açılışlarını bırakın iflaslara bakın" diyerek eleştirdi.

01 Ekim 2020 Perşembe 17:01 EKONOMİ

Samsun'un Kavak ilçesinde bulunan KÖYTÜR fabrikası ile ilgili mahkeme iflas kararını verirken, beyaz et üretimi yapan fabrikada iflas karının onaylanması ile 350 kişinin işsiz kaldığı açıklandı.


CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, mahkemenin KÖYTÜR ile ilgili verdiği iflas kararı ile ilgili yaptığı açıklamada iktidarı eleştirerek "Şu zor dönede Samsun'da aileleriyle birlikte 5 bin kişi daha ekmeğinden oluyor. Ama ekonomiyi yönetenler bu iflaslar karşısında parmaklarını dâhi oynatmıyor. Sahte fabrika açılışlarını bırakın, iflaslara bakın" dedi.

KÖYTÜR firmasının Samsun'un ulusal markalarından biri olduğunu kaydeden CHP Milletvekili Hancıoğlu, firmanın uzun bir süredir mali zorluklar yaşadığına dikkati çekerek açıklamasında, "Mahkeme'nin verdiği iflas kararıyla birlikte, Samsun'un Kavak ilçemizdeki tesislerde 350 çalışan, tedarikçiler, nakliyeciler bir anda işlerinden oldular. Yaşam koşullarının giderek zorlaştığı, alım gücünün günden güne azaldığı şu zor dönemde Samsun'da, aileleriyle birlikte 5 bin kişi daha ekmeğinden oluyor. KÖYTÜR'ün iflası, tedarikçi konumundaki kümesler için de tam bir kaos ortamı yaratıyor. Bu firma için üretim yapan yaklaşık 200 kümes büyük bir belirsizliğin içine sürükleniyor. Bu kümesler üretimi sürdürseler dahi, artık o ürettiklerini işleyecek bir tesis yok. Bu kümesler tarımsal kalkınma kredileriyle, 5 yıllık üretim taahhütleriyle açılmıştı. Şimdi bu taahhütler de yerine getirilemeyecek, kümes işletmecileri de batağa sürüklenecek. Ülkemiz, Samsun'umuz, Kavak ilçemiz böyle bir tabloyu hak etmiyor. Bugün ekonomiyi yöneten anlayış, hala bu iflasları görmezden geliyor, sahte fabrika açılış törenleriyle gerçekleri gizlemeye çalışıyor." diye konuştu.CHP Samsun Milletvekili Hancıoğlu, KÖYTÜR'ün iflas kararının verilmesine ilişkin açıklamasında şunları dile getirdi.
"Ve aynı irade, istediği anda istediği firmayı iflastan kurtarmak için kamu bankalarını seferber ediyor. Bunun en sıcak örneği, KÖYTÜR'le benzer süreci yaşayan ve bir talimatla bütün borçları devlet bankalarınca üstlenilerek iflastan kurtarılan firmadır. Bu iflası sadece bir işletmenin iflası olarak göremeyiz. Bu şehrin, bir ilçenin ekonomisini çökertecek kadar tehlikeli bir sürecin işaretidir. Bugün ekonomiye ilişkin pembe tablolar çizen iktidarı bu ve benzeri çöküşleri önlemek üzere göreve davet ediyorum."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Necattin Demirtaş AK Parti ve MHP'nin iddialarına tek tek yanıt verdi

Necattin Demirtaş AK Parti ve MHP'nin iddialarına tek tek yanıt verdi