02 Aralık 2021 Perşembe

SAMSUN'DA ÖZEL SEKTÖRDE KAÇ KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ, KAÇ KİŞİYE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ VERİLDİ

Samsun'da özel sektörde kaç kişi işe yerleştirildi, kaç kişiye işsizlik ödeneği verildi

Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Ocak-Ekim 2019 tarihleri arasında Samsun'da özel sektörde kaç kişi işe yerleştirildi, kaç kişiye işsizlik ödeneği verildi rakam rakam açıklandı.

19 Kasım 2019 Salı 17:15 EKONOMİ

Samsun'da 2019 Ocak ve Ekim ayları ile ilgili Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü iş gücü piyasası araştırma sonuç raporunu yayınladı. Yayınlanan rapora göre Samsun'da Çalışma ve İş Kurumu tarafından işe yerleştirilenlerin sayısı, kaç kişiye işsizlik ödeneği verildiği belli oldu.


Samsun Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, Ocak-Ekim 2019 ayları arasında Samsun'da 11 bin 800 kişiye 82.108.919 TL işsizlik ödeneği ödemesi yapıldığını, 23 bin 990 kişinin ise özel sektörde işe yerleştirildiğini açıkladı. 

Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, işsizliğin önlenmesi kapsamında yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler verilirken, düzenlenen iş başı eğitim programından Ocak-Ekim 2019 ayları arasında 10 bin 17 kişinin yararlandığı, bu eğitim programına katılanlara ise toplam 54.610.713 TL ödeme yapıldığı belirtildi.

Samsun istihdamı ile ilgili bilgilerin yer aldığı Samsun İş Gücü Piyasası Araştırma Raporunda Ocak-Ekim 2019 ayları arasında işe yerleştirilen, işsizlik ödeneği alan kişi sayısı ile hangi sektörlerde eleman teminin de sıkıntılar yaşandığı ile ilgili de bilgiler yer aldı.

Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından yayınlanan Ocak-Ekim 2019 İş Gücü piyasası araştırma raporunda şu bilgiler verildi.
"Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İlimizde İstihdamın artırılması ve korunması, işsizliğin önlenmesine yönelik Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünün belirlemiş olduğu hedefler doğrultusunda birçok çalışma yürütmektedir. Bu çalışmalar kapsamında 2019 yılı Ocak- Ekim aylarında 23.990 kişiyi özel sektörde işe yerleştirerek İl Müdürlüğüne verilen 26.200 hedefinin yıl bitimine 2 ay kala yüzde 91,2 sini gerçekleştirmiştir. Yine Ocak-Ekim 2019 tarihleri arasında 84.234 kişi ile bireysel danışmanlık görüşmesi, 20.996 özel sektör iş yeri ziyareti gerçekleştirilmiştir. İşbaşı Eğitim programından Ocak-Ekim 2019 tarihleri arasında 10.017 kişi yararlanmış, kişilere toplam 54.610.713 TL ödeme yapılmış ve bu kişilerin çoğunun İstihdamı sağlanmıştır. Mesleki Eğitim Kurslarından ise 2.356 kişi yararlandırılmış 7.699.105 TL ödeme yapılmıştır. Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü İşbaşı Eğitim Programı Engelli Katılımcı Sayısı hedefini ise 185 kişiye karşılık 453 kişi ile gerçekleştirerek Türkiye’de birinci sırada yer almaktadır. Kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülerle ilgili olarak ise 13 Engelli kendi işini kurma projesi ve 31 Eski hükümlü kendi işini kurma projesi Genel Müdürlükçe onaylanarak hibe desteğinden yararlandırılmış ve kendi işlerini kurmalarının önü açılmıştır.  Ocak-Ekim 2019 tarihleri arasında 11.800 kişiye toplam 82.108.919 TL işsizlik ödeneği ödemesi ve 23 firmada 495 kişiye 1.040.304 TL Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında ödeme yapılmıştır.

İŞKUR Samsun ilimizde 20 ve üzeri sayıda eleman çalıştıran 1149 işletmeyi ziyaret ederek ve yüz yüze bilgi formu uygulayarak, işgücü piyasasının bugünü ve geleceği hakkında veriler derlemiştir. İlimiz İşgücü Piyasasının önde gelen işletmeleri; Toptan ve Perakende Ticaret, İmalat, İnşaat ve Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri sektörlerinde yer aldığından bilgi formu ağırlıklı olarak bu sektörlerdeki işletmelere uygulanmıştır.
Samsun ilinde açık iş oranı yüzde 1,2 olarak tespit edilmiştir. Açık iş oranının en yüksek olduğu sektör ise yüzde 6,7 ile Bilgi ve İletişim sektörüdür. Açık işlerin meslek gruplarına göre dağılımı incelendiğinde; en fazla açık işin Tesis Ve Makine Operatörleri Ve Montajcılar meslek grubunda olduğu tespit edilmiştir. Bu meslek grubunda araştırma döneminde 232 kişilik açık iş olduğu tespit edilmiştir. Samsun ilinde en fazla açık işi olan ilk üç meslek grubunun; Tesis Ve Makine Operatörleri Ve Montajcılar, Büro Hizmetlerinde Çalışan Elemanlar, Hizmet Ve Satış Elemanları olduğu görülmüştür. İl genelinde açık işlerin yüzde 32’si için herhangi bir eğitim düzeyi talep edilmemiştir.  Samsun ilinde temininde güçlük çekilen meslekler sektörlere göre incelendiğinde en fazla İmalat sektöründe eleman temininde güçlük çekildiği görülmektedir. Samsun ilinde temininde güçlük çekilen mesleklere bakıldığında ilk sırada Düz Dikiş Makineci mesleğinin yer aldığı görülmektedir. Eleman teminde güçlük çekilme nedenlerine bakıldığında ilk sırada gerekli mesleki beceriye/niteliğe sahip eleman bulunamaması yer almaktadır. Türkiye genelinde işletmelerin yüzde 19,3’ü istihdamın artacağı yönünde cevap verirken Samsun ilinde işletmelerin yüzde 22,8’i istihdamın artacağını beyan etmiştir.  Öte yandan istihdamını azalacağını öngören işveren oranı Samsun ili için yüzde 4,1’dir. Türkiye genelinde 20+ istihdamlı işletmelerde 2020 Nisan-Mayıs dönemlerinde 2019 Nisan-Mayıs dönemine göre istihdamın yüzde 3,6 artacağı beklenmekte olup Samsun ilinde ise bu oran yüzde 5,1 olup ülke genelinin üzerinde gerçekleşmiştir. Samsun ilinde işverenler, istihdama en fazla katkı sağlayan teşvikin İlave İstihdam Teşviki olduğunu belirtmiştir. Ayrıca İşverenlerin yüzde 29’u, İŞKUR’un İşbaşı Eğitim Programı konusunda işletmelere olan desteğinin devamını istemektedir. İşgücü piyasasının mevcut durumunu görebilmek ve gelecek dönem eğilimlerini öngörerek veriye dayalı sağlıklı kararlar almak son derece önemli olup bu ihtiyaçların karşılanması amacıyla Samsun İli İşgücü Piyasası Analiz Raporu hazırlanmıştır. "

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Anıl Badem açıkladı! 20 bin çiftçiye her yıl 100 milyon lira gelir desteği sağlanacak

Anıl Badem açıkladı! 20 bin çiftçiye her yıl 100 milyon lira gelir desteği sağlanacak