23 Nisan 2019 Salı

SAMSUN'UN O İLÇESİNE 5 MİLYON DOLARLIK BİR YATIRIM İLE BİYOGAZ ENERJİ SANTRALİ YAPILACAK

Samsun'un o ilçesine 5 milyon dolarlık bir yatırım ile biyogaz enerji santrali yapılacak

Samsun'un o ilçesine 5 milyon dolarlık bir yatırım ile biyogaz enerji santrali yapılacak. Samsun'un Havza ilçesine 50 kişiyi istihdam edecek 2.4 megavat elektrik üretimi yapacak biyogaz enerji santrali yatırımı yapılacağı açıklandı.

05 Aralık 2018 Çarşamba 14:26 EKONOMİ

Samsun'un Havza ilçesine 5 milyon dolarlık yatırım ile biyogaz tesisi yapılacak. Havza ilçesine biyogaz santralini yapacak olan firmanın yetkilileri Havza İlçe Belediyesi Başkanı Murat İkiz ile görüştü.


Samsun'un Havza ilçesine 5 milyon dolar değerinde 2.4 megavat elektrik üretimi yapabilecek kapasitede biyogaz enerji santrali kurma kararı alan firma yetkilileri Havza Belediye Başkanı Murat İkiz’i ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundular.

Haza ilçesine yapılacak biyogaz enerji santrali ile ilgili yapılan görüşmede iş adamı Erdem Kaya kurulacak olan tesis hakkında bilgiler vererek; “Havza’da değerinde 2.4 megavat elektrik üretimi yapabilecek 5 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız. Kurulacak tesiste yaklaşık 50 kişi istihdam edilecek. Kurulacak tesis ile bölgede farklı alanlarda hizmetlerde hayat bulacak. Bunlardan biride çıkacak olan buhar ile seracılık gibi faaliyetlerinde gelişmesine yol açacak.” dedi.İnşaat Mühendisi Aykut Yakut ise tesisin yer tespitinden itibaren kısa sürede hizmete gireceğini belirterek biyogaz enerji santralleri hakkında bilgiler verdi.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ise ilçeye gelen her yatırımcıya kapılarının açık olduğunu belirterek "Önemli olan ülke ekonomisine ve istihdama olan katkı. Bunun yanı sıra enerji yatırımları ülkemiz adına stratejik değere sahip. Tesiste üretilecek  enerji karşılığı olarak ithal edilen enerji için yurt dışına ödeyeceğimiz döviz nedeni ile oluşacak cari açığa ve dolayısıyla ülke ekonomisine olumlu katkı sağlanacaktır.” dedi.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ülke ve bölge ekonomisine, istihdam ve üretime çok büyük katkı sağlayacak olan bu tesisin en kısa sürede faaliyete geçmesi temennisinde bulundu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Zihni Şahin'den özel halk otobüslerine tahditli ve tahsisli plaka müjdesi geldi

Zihni Şahin'den özel halk otobüslerine tahditli ve tahsisli plaka müjdesi geldi