30 Kasım 2021 Salı

TMO 2019 YILI FINDIK ALIMLARININ YAPILACAĞI TARİHİ AÇIKLADI

TMO 2019 yılı fındık alımlarının yapılacağı tarihi açıkladı

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) fındık alımlarının 19 Ağustos 2019 tarihinde başlayacağını, ürün ödemelerinin ise alım tarihinden sonra en geç 20 gün içerisinde yapılacağını duyurdu.

07 Ağustos 2019 Çarşamba 15:47 EKONOMİ

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü, fındık alımlarına 19 Ağustos 2019 tarihinden itibaren başlanacağını açıkladı.


Giresun kalite kabuklu fındıkları 17,00 TL/kg, Levant kalite kabuklu fındıkları 16,50 TL/kg, Sivri kalite fındıkları ise 15,50 TL/kg fiyattan satın alınacağını açıklayan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü konuyla ilgili açıklamasında,  "TMO kabuklu fındık alımlarını fiziksel analizle yapacak olup alım esnasında üreticilerimizin sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini aşağıda belirtilen şartlara uygun şekilde hazırlayarak alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir. Kabuklu fındık alım esasları; Sağlam iç fındık oranı %40 ve üzeri,  Rutubet oranı %6’ya kadar,  Buruşuk iç fındık oranı %10’a kadar,  Çürük ve bozuk iç fındık oranı %3 ve altı,  Çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı % 5 ve altı,  Yabancı madde oranı (taş, toprak vb.) %0,5 ve altı olan tüm fındıklar satın alınacaktır" dedi.

2019 yılı mahsulü fındıkların satın alınacağını eski yıl mahsulü ürünlerin kesinlikle satın alınmayacağını duyuran TMO Genel Müdürlüğü, 19 Ağustos 2019 tarihinde başlayacak alımlarla ilgili açıklamada şunları dile getirdi.
"Bunların yanında üreticilerimizin ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek ÇKS belgelerini güncellemeleri ve randevu aldıkları tarihte ürünlerini TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir. Ürün bedeli ödemeleri en geç 20 gün içerisinde yapılacaktır. Üreticilerimiz randevularını 19/08/2019 tarihinden itibaren internet üzerinden http:www.tmo.gov.tr veya http:randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alabileceklerdir. Randevu işlemleri ile ilgili aşağıda iletişim telefonları bulunan Şube Müdürlüklerimizden de bilgi alabileceklerdir. Alım başlangıç tarihleri Ek’te yer alan tablodaki gibi olacaktır. Alımlarımız sırasında üretici memnuniyetini sağlamak ve aksaklıkları gidermek ön planda olup bu kapsamda üreticilerimiz Genel Müdürlüğümüzde kurulan "Alo Ürün Hattı'na [0 312 416 34 10 (8 Hat)] fındık alımları konusunda her türlü talep ve düşüncelerini bildirebilirler. Kabuklu fındık alımlarının ülkemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını dileriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak, Necattin Demirtaş'a MHP'ye dönme çağrısı yaptı

MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak, Necattin Demirtaş'a MHP'ye dönme çağrısı yaptı