29 Kasım 2021 Pazartesi

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ'NDEN S&P'YE TEPKİ

Türkiye Bankalar Birliği'nden S&P'ye tepki

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P), Türkiye'nin kredi notuna dair açıklamalarına Türkiye Bankalar Birliği'nden tepki: "S&P'nin açıklamaları temelsiz ve son dönemdeki toparlanmayı dikkate almıyor."

20 Şubat 2019 Çarşamba 16:09 EKONOMİ

16 Şubat 2019'da, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's tarafından (S&P), Türkiye'nin kredi notu ve görünümüne dair yapılan derecelendirmeye Türkiye Bankalar Birliği'nce yapılan açıklama ile tepki geldi.

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu "B+" olarak teyit etmiş, not görünümünü de değiştirmeyerek, durağan olarak bırakmıştı. Standard & Poor's,Türkiye'nin uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notunu da, BB-, kısa vadeli döviz ve yerel para birimi cinsinden notunu ise "B" olarak teyit etmişti.

 

S&P tarafından 16 Şubat'ta yapılan bu derecelendirmeye, Türkiye Bankalar Birliğinden tepki de gecikmedi. TBB tarafından yapılan açıklamada,"S&P'nin açıklamaları Türkiye'nin kendine has özelliklerini ve gücünü, bankacılık sektörünün tecrübesini ve reel sektörün dinamizmini yansıtmıyor.

 

Bankacılık sektörümüz güçlü ve sağlıklı bir yapıdadır. Beklenmedik risklere dayanabilecek donanıma ve bunları yönetebilecek tecrübeye sahiptir.

 

Sektörün aktif kalitesindeki bozulmanın yüksek olacağına ilişkin değerlendirme, hem bankacılık hem de reel sektör için büyük bir haksızlıktır" denildi.


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İYİ Parti adayı Necattin Demirtaş 'Hiç bir zaman üç kağıda sığınmadık' açıklaması yaptı

İYİ Parti adayı Necattin Demirtaş 'Hiç bir zaman üç kağıda sığınmadık' açıklaması yaptı