21 Nisan 2019 Pazar

ADNAN OKTAR'IN KANALI A9'A RTÜK 5 KEZ PROGRAM DURDURMA CEZASI VERDİ

Adnan Oktar'ın kanalı A9'a RTÜK 5 kez program durdurma cezası verdi

Adnan Oktar'ın kanalı A9'a RTÜK trafından 5 kez program durdurma cezası ile birlikte idari para cezası kesildi. RTÜK, Adnan Oktar'ın kanalına gizli reklam ve denetimden kaçma gibi uygulamaları nedeni ile ceza uyguladı.

06 Şubat 2018 Salı 21:23 GÜNCEL

Adnan Oktar'ın kanalı A9'a RTÜK'ten şok ceza. Adnan Oktar'ın kanalı RTÜK'ten 5 kez program durdurma cezası aldı. RTÜK'ten yapılan açıklamada Adnan Oktar'ın kanalı için 4 bin 592 şikayet yapıldı.


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kamuoyunda "Adnan Hoca" olarak bilinen Adnan Oktar'ın sahibi olduğu A9 kanalına ceza yağdırdı. 

RTÜK'ün Üst Kurul toplantısında, Oktar'ın A9 TV üzerinden yaptığı yayınlar ele alındı. 

Söz konusu televizyon kanalında yayınlanan "Adnan Oktar ile Sohbetler" isimli programla ilgili yapılan değerlendirmede, bir ayetin yorumlanması esnasında geçen konuşmalarda müzik parçalarının çalındığı, genç kız ve erkeklerin oyun havaları eşliğinde oyun oynadıkları, bir kadın katılımcının uygun olmayan tavırlar içerisinde Adnan Oktar'a özel, yakın mesafede dans figürleri sergilendiği saptandı. 

Üst Kurul, dini formattan çıkarılarak eğlence programına dönüştürülen yayınlarla ilgili kanala 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 8. maddesinin 1.fıkrasında yer alan "Toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez." hükmünün ihlal edildiği kanaatine vardı. 

Bu kapsamda, A9 TV'ye beş kez program durdurma ile en üst düzeyden idari para cezası olan yüzde 5 oranında ceza kesildi. Kanal, bir önceki ayki reklam gelirlerinin yüzde 5'i oranında para cezası ödeyecek. 

"Gizli ticari iletişim" cezası 

Üst Kurul, ayrıca A9 TV'nin bir başka programında "gizli reklam" ve "denetimden kaçma" gibi uygulamaların gerçekleştirildiğini saptadı. 

Kanaldaki "Hoş Sohbetler" isimli canlı yayın programının bir yerinde izleyicilerin alt yazı ile internet ortamına yönlendirildiğini ve canlı yayının internet üzerinden devam ettirildiğini belirleyen RTÜK, bu şekilde hem söz konusu adreslerin "gizli ticari iletişimine yer verildiğini" hem de RTÜK denetiminden kaçınılmaya çalışıldığını tespit etti. 

A9 TV'ye bu nedenle de tavandan idari para cezası uygulandı. 

A9 TV için 4 bin 592 şikayet 

Öte yandan, RTÜK'ten edinilen bilgiye göre, 2018'de Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ile RTÜK İletişim Merkezi üzerinden sadece A9 TV ile ilgili 4 bin 592 şikayet iletildi. 

Şikayetlerin genel ahlak, manevi değerler ve ailenin korunması ilkesine aykırılık, cinsellik ve müstehcenlik ilkelerine aykırılık üzerinde yoğunlaştığı öğrenildi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Beşşar Esed rejimi Doğu Guta bölgesine hava saldırısı düzenledi: 51 sivil öldü

Beşşar Esed rejimi Doğu Guta bölgesine hava saldırısı düzenledi: 51 sivil öldü