24 Ocak 2022 Pazartesi

AŞI OLMAYANLARA PCR TESTİ GENELGESİ! O YERLERE GİREMEYECEK, SEYAHAT YAPAMAYACAKLAR

Aşı olmayanlara PCR Testi genelgesi! O yerlere giremeyecek, seyahat yapamayacaklar

Aşı olmayanlar dikkat! PCR Testi olmayanlar sinemaya, konsere, tiyatroya giremeyecek, otobüs, uçak, tren seyahatlerini yapamayacak. İçişleri Bakanlığı PCR Test Zorunluluğu ile ilgili genelgeyi Samsun Valiliğine gönderdi. İşte o genelgenin detayları.

21 Ağustos 2021 Cumartesi 10:55 GÜNCEL

Samsun Valiliğine, İçişleri Bakanlığından sinema, konser, otobüs ve uçak yolculukları için PCR Testi zorunluluğu ile ilgili genelge gönderildi. Aşı olmayanlara PCR Testi genelgesi! O yerlere giremeyecek, seyahat yapamayacaklar


Samsun Valiliğine gönderilen PCR Testi Zorunluluğu ile ilgili genelgede yer alan detaylar belli oldu.

Aşı olmayanların sinema, tiyatro, konser alanları, otobüs, tren ve uçak seyahatleri gibi alanlara girişleri, PCR testi ile yapılacak. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı tüm iller ile birlikte Samsun Valiliğine de Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu genelgesini gönderdi.

TOKALAŞMA VE SARILMA UYARISI
Gönderilen genelgede, salgınla mücadelede tokalaşma ve sarılma eylemlerinin çoğaldığı belirtilerek bu konuda da uyarılar yapıldı. 

6 EYLÜL'DE BAŞLIYOR
Salgının yayılmasını hızlandıran tokalaşma ve sarılma eylemlerinden uzak durulması konusunda halka hatırlatmalar yapılmasının belirtildiği genelgede, aşı olmayanlara sinema, tiyatro, konser, uçak, otobüs, tren seyahatlerinde getirilecek PCR testi zorunluluğu uygulamasının ise 6 Eylül 2021 tarihinde başlayacağına dikkat çekildi.

PCR Test zorunluluğu ile ilgili Samsun Valiliğine gönderilen genelgenin diğer detayları ise şu şekilde.

-6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek."

-Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.

-Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

-Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

-Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Neslihan Hancıoğlu'ndan Alaçam ilçesi Uluçay Irmağı uyarısı! Bozkurt'un aynısı yapılıyor

Neslihan Hancıoğlu'ndan Alaçam ilçesi Uluçay Irmağı uyarısı! Bozkurt'un aynısı yapılıyor