12 Nisan 2021 Pazartesi

ATAKUM BELEDİYESİ İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 100'ÜNCÜ YILINA ÖZEL VİDEO ÇEKTİ

Atakum Belediyesi İstiklal Marşının kabulünün 100'üncü yılına özel video çekti

Samsun'un CHP'li Atakum Belediyesi İstiklal Marşının kabulünün 100'üncü yılı nedeniyle çektiği özel videoda, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'u andı.

12 Mart 2021 Cuma 16:36 GÜNCEL

Samsun'da Atakum Belediyesi, 12 Mart İstiklal Marşı Kabulü’nün 100. yıl dönümü nedeniyle Atatürk Anıtı, Bandırma Vapuru, Asri Mezarlığı Şehitliği, Amisos Tepesi, Kuş Cenneti, Büyük Cami gibi mekanlarda çekilen anlamlı bir video yayınladı. 


Atakum Belediyesi de milli mücadelenin ruhunu, kararlılığını ve Türk milletinin bağımsızlık mücadelesini ortaya koyan destan olan İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yıl dönümü için çekimlerini gerçekleştirdiği anlamlı videoyu yayınladı. 

Videonun sonunda Atakum Belediyesi personeli ile omuz omuza istiklal mesajı veren Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün sembolü Ay yıldızlı bayrağımız bugün gururla dalgalanıyorsa, bunu başta milli mücadelemizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve onunla birlikte savaşan milletimizin kadın erkek, genç yaşlı evlatlarına borçluyuz” ifadelerini kullandı. SİMGE NOKTALARDA ÇEKİLDİ 
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, 19 Mayıs 1919’da ulusal kurtuluş mücadelesi meşalesini yaktığı Samsun’un tarihi ve coğrafi simge noktalarında dokuz lise öğrencisi İstiklal Marşı’nın birer kıtasını seslendirdi. Son kıta ise, bütün öğrenciler tarafından Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Samsun’a ilk adımını attığı Tütün İskelesi’nde hep bir ağızdan söylendi. Videoda aynı zamanda Atatürk Anıtı, Bandırma Vapuru, Asri Mezarlığı Şehitliği, Amisos Tepesi, Kuş Cenneti, Büyük Cami ile Kanal ATA stüdyoları ve Atakum Belediyesi mekanları kullanıldı. 

BELEDİYE BİNASINA DEV TÜRK BAYRAĞI 
Videonun son bölümünde ise Atakum Belediyesi Hizmet Binası önünde Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, belediye personeli ile omuz omuza ‘istiklal mesajı’ verdi. Aynı esnada belediye hizmet binasından dev Türk bayrağı açıldı. Başkan Deveci mesajında, “Bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün sembolü Ay yıldızlı bayrağımız bugün gururla dalgalanıyorsa, bunu başta milli mücadelemizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve onunla birlikte savaşan milletimizin kadın erkek, genç yaşlı evlatlarına borçluyuz. Milli mücadelemizin şehit ve gazilerini, 100. yılını kutladığımız İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla, şükranla ve rahmetle anıyorum. İstiklal marşımızın 100. yılını kutlarken, görevi başında şehit düşen başta 8. Kolordu Komutanımız Korgeneral Osman Erbaş’ı ve 11 askerimizi vatan savunmasında şehit olan emniyet görevlilerimizi ve askerlerimizi saygıyla minnetle ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.


ATAÇOCUKLU MİNİKLER DUYGULANDIRDI 
İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı nedeniyle Atakum Belediyesi aynı zamanda AtaÇocuk Kreşi öğrencileri ile de video çekimi gerçekleştirdi. 5-6 yaş grubu kreş öğrencileri İstiklal Marşı’nın tamamını ezberledi. Kıtaları aralarında paylaşan öğrenciler tek tek kamera karşısına geçip İstiklal Marşı’nı seslendirdi. İstiklal Marşı’nı adeta yaşayarak seslendiren minikler ise duygulandırdı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir'in kedisi Mayıs

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir'in kedisi Mayıs