05 Ağustos 2020 Çarşamba

ATATÜRK'Ü 19 MAYIS 1919'DA SAMSUN'DA KARŞILAYAN TEK KADIN OLAN SAKİNE HANIMIN HİKAYESİ

Atatürk'ü 19 Mayıs 1919'da Samsun'da karşılayan tek kadın olan Sakine hanımın hikayesi

Bugün 19 Mayıs'ın 101'inci yıl dönümü.. Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 101. yıl dönümünde, 19 Mayıs 1919 yılında Atatürk'ü Samsun'da karşılayan tek kadın olan Sakine hanımın hikayesi..

19 Mayıs 2020 Salı 13:30 GÜNCEL

Mustafa Kemal Atatürk'ü 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak bastığında karşılayan tek kadın olan Sakine hanım kimdir. Atatürk'ü Samsun'da karşılayan Sakine Hanımın hayat hikayesi..Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak bastığı gün ile ilgili önemli bir ayrıntı dikkat çekti.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve 18 silah arkadaşını, Milli Mücadele’yi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a, bugün bilinen adayla Tütün iskelesinden çıkışları sırasında karşılayanlar arasında yer alan tek kadın Sakine hanımdı.

İzmir’in Torbalı ilçesinde bir okulda müdür yardımcısı olarak görev yapan araştırmacı-yazar, tarih öğretmeni Necat Çetin, Sakine Hanım’ın oğlu Orhan Baturay ile yaptığı söyleşiyi 2008 yılında makale olarak hazırlayıp, Samsun’da düzenlenen çeşitli sempozyumlarda kamuoyuyla paylaşmıştı.

Çetin’in araştırmasına göre, Erzurum’da yaşayan Sakine Hanım, 1911 veya 1912’de Muhsin Bey’le ile evlendi. Bu evlilikten 1913 yılında ‘Lütfü’ adında bir oğlu oldu. Ancak çocuğun ayakları 90 derece içe doğru dönük dünyaya geldi. Bu arada, Sakine Hanım’ın eşi Muhsin Bey, Yemen Harbi’nde askerde kaldı. Sakine Hanım, oğlunu da alarak, çalışmak üzere Samsun’da bulunan babası Hasan Reis’in yanına geldi.

Burada babasının yanında çalıştığı Samsun’da, eşraftan Ömerzadeler’in girişimiyle engelli oğlunu tedavi için kentteki hastaneye yatırdı. Sakine Hanım, oğlunun tedavisi için sürekli hastanede kaldı, bu sırada diğer hastalara da yardım etti. Ardından hastanede hasta bakıcı olarak çalışmaya başladı. Sakine Hanım bu sırada hastanede görevli Amerikalı bir doktordan İngilizce ve Latin alfabesi öğrendi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Milletvekili Fuat Köktaş'tan Kadir Gecesi mesajı

Milletvekili Fuat Köktaş'tan Kadir Gecesi mesajı