15 Haziran 2019 Cumartesi

ATATÜRK'ÜN KORUMALIĞINI YAPAN RECEP YEMİŞEN'İN KILIÇ VE SİLAHI ÇALINDI

Atatürk'ün korumalığını yapan Recep Yemişen'in kılıç ve silahı çalındı

Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'dan Amasya'ya giderken korumalığını yapan merhum Recep Yemişen'in silah ve kılıcının çalındığı açıklandı.

23 Aralık 2017 Cumartesi 16:44 GÜNCEL

Atatürk'ün Samsun'dan Amasya'ya giderken korumalığını yapan merhum Recep Yemişen'in kılıç ve silahının çalındığını açıklayan Küflek mahallesi muhtarı Ahmet Çakmak, "Bakkal dükkanım soyuldu, hırsızlar Atatürk'ün korumalığını yapan silah ve kılıç ile fotoğraf gibi eşyalarını çaldı" dedi.


Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'dan Amasya'ya giderken korumalığını yapan merhum Recep Yemişen'in silah ve kılıcının çalındığı açıklandı.

Atatürk'ü, Samsun'dan Amasya'ya giderken korumakla görevlendirildiği belirtilen Recep Yemişen'in Havza ilçesindeki mezarında düzenleme yapıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesince yürütülen Ata Yolu Projesi kapsamında 1962 yılında vefat eden Yemişen'in Küflek Mahallesi'ndeki kabrinde bulunan mezar taşına, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Samsun'a çıktığında, Samsun ve Amasya arasında kendisini koruma görevi Havzalı Bayram Efendi tarafından Recep Yemişen ve arkadaşlarına verilmiş ve bu görevi başarıyla yerine getirmişlerdir." ifadeleri yazıldı.Küflek Mahallesi Muhtarı Ahmet Çakmak, yaptığı açıklamada, Yemişen'e koruma görevinin bölgede Rum çetelere karşı yürüttüğü faaliyetlerde başarılı olmasından dolayı verildiğini söyledi.

Yemişen vefat ettikten sonra köyde kendisine ait bakkal dükkanının soyulduğunu belirten Çakmak, Yemişen'e ait silah, kılıç ve fotoğraf gibi eşyaların çalındığını anlattı. Recep Yemişen'in 89 yaşındaki kızı Nazife Kara da babasının Atatürk'ün korumalığını yapmasının gururunu yaşadıklarını dile getirerek, babasına ait eşyaların çalınmasının kendilerini çok üzdüğünü söyledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Platformu kuruldu ama tepki var

Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Platformu kuruldu ama tepki var