27 Haziran 2019 Perşembe

ATATÜRK'ÜN SAMSUN'DAN AMASYA'YA GİTTİĞİ TARİHİ YOL AÇIK HAVA MÜZESİ OLACAK

Atatürk'ün Samsun'dan Amasya'ya gittiği tarihi yol açık hava müzesi olacak

Samsun'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Amasya'ya giderken kullandığı tarihi Kurtuluş Yolunun, açık hava müzesi haline getirilmesi için Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmaların sona geldiği açıklandı.

29 Nisan 2018 Pazar 16:36 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı olan Yusuf Ziya Yılmaz, Atatürk'ün Amasya'ya giderken kullandığı tarihi yolda başlatılan açık hava müzesi çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi.


Atatürk'ün kurtuluş ateşini yakmak için Samsun kent merkezinden Amasya'nın Suluova ilçesine kadar gittiği 98 kilometrelik Kurtuluş Yolunun 1919 yılındaki ruha uygun hale getirilmesi amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi 3 yıl önce harekete geçti.

Osmanlı arşivlerindeki belgelerden ve 1957 yılına ait kara yollarını gösteren haritalardan yararlanılan çalışma sonucunda Kurtuluş Yolunun orijinal güzergahı belirlendi. Yolun korunması, güzergahın o dönemin koşullarına uygun hale getirilmesi için projeler hazırlanmasının ardından yol üzerinde bulunan tarihi binalar restore edildi, çeşmeler ve köprüler yeniden yapıldı.Bir asır önceki ruha uygun hale getirilen güzergaha o dönem karayollarında kullanılan eşyalar yerleştirildi. Atatürk'ün kullandığı makam otomobillerinden birinin de birebir benzeri yapılarak, tarihi yolda kullanılmaya başlandı.

Atatürk'ün meşakkatli yolculuğu ve kurtuluş ruhu hissedilecek

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden 3 gün önce istifa ederek milletvekili aday adaylığını açıklayan Yusuf Ziya Yılmaz, yaptığı açıklamada, tarihçilerle birlikte başlattıkları proje ile yolu tekrar gün yüzüne çıkardıklarını söyledi.Kurtuluş mücadelesinin ruhunu yeniden yaşatacak tarihi yoldaki çalışmaların büyük titizlikle yapıldığını vurgulayan Yusuf Ziya Yılmaz, şöyle devam etti:

"Eski yapıları restore ettik. Güzergaha kağnılar ve o dönemde olan ancak günümüzde kaybolmuş birçok tarihi yapıyı yeniden yerleştirdik. Yol gösterici çanlar koyduk. Bu çanlar o dönemde fırtına, sis veya tipi sebebiyle güzergahını kaybetme riski olan yaya ve taşıtlara yolu göstermek amacıyla karayolları ekipleri tarafından sesli uyarıcı, yol gösterici olarak kullanılmaktaydı. Güzergah üzerinde namazgahlar olacak. Proje çerçevesinde tarihi köprüler, çeşmeler, hanlar, ambarlar restore edildi. Tarihi dokuyu yansıtmak için o dönemlerden kalan tüm eserleri ve objeleri toplayarak Kurtuluş Yolu'na kazandırma çabalarımız sürüyor."Yusuf Ziya Yılmaz, çalışma sayesinde insanların Atatürk'ün bilinmeyen meşakkatli yolculuğunu ve kurtuluş ruhunu yüreklerinde yeniden hissedeceğine dikkati çekerek, "Bu güzergaha girenler hiç sıkılmadan, belirli noktalarda ihtiyaçlarını karşılayarak Mustafa Kemal Atatürk'ün yolunu ve izini takip edecek. Nostalji içinde bilgilenip 1919 Mayıs'ını yeniden yaşayacaklar. Kısacası Kurtuluş Yolu, turizm amaçlı, içi dolu dolu tarihi bir yol ve açık hava müzesi olarak tarihe ışık tutacak." diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Bülent Turan muhtarlarla buluştu

AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Bülent Turan muhtarlarla buluştu