16 Temmuz 2019 Salı

AYDINLIK GAZETESİ'NİN ADİL ÖKSÜZ AKP'Lİ VEKİLİN ARACIYLA KAÇTI HABERİNE CEZA YAĞDI

Aydınlık Gazetesi'nin Adil Öksüz AKP'li vekilin aracıyla kaçtı haberine ceza yağdı

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok'un FETÖ firarisi Adil Öksüz'ü kaçırdıklarını iddia eden Aydınlık Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni ile birlikte Yazıişleri Müdürü ve haberi yapan muhabire mahkemeden hapis ve para cezası verildi.

02 Nisan 2018 Pazartesi 14:27 GÜNCEL

FETÖ firarisi Adil Öksüz'ü AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok'un kaçırdığını iddia eden Aydınlık Gazetesinin o haberine mahkemeden ceza geldi.


Aydınlık Gazetesi, FETÖ firarisi Adil Öksüz'ü AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok'un kaçırdığını iddia etmiş bununla ilgili ise MOBESE kayıtlarının olduğunu gündeme getirmişti. 

MAHKEMEYE DELİL SUNAMADILAR

Aydınlık Gazetesinin bu haberi sonrası Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı bir açıklama yaparak, gazetenin iddia ettiği MOBESE görüntülerinin olmadığını açıklamıştı. Fuat Köktaş ve Erdoğan Tok, yayınlanan haber sonrası dava açarken, Aydınlık Gazetesi gündeme getirdiği Adil Öksüz iddiası ile ilgili mahkemeye bir delil sunamadı.

Mahkeme görülen davada, haberde imzası bulunan Aydınlık Gazetesi muhabiri, Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürüne hapis ve para cezası verdi.

MAHKEME KARARI: YALAN VE İFTİRA

Aydınlık Gazetesi hatırlanacağı üzere  'Adil Öksüz AKP'li vekilin aracıyla kaçtı' başlığı ile manşetinden yayınladığı haberde AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok'u zan altında bırakacak bir habere imza atmıştı. Söz konusu iddia nedeni ile açılan davada, mahkeme tarafından haberi yazan Masum Gök'e, haberi yayımlayan Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel'e ve Aydınlık Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Özgür Bora Toran'a mahkeme hapis ve para cezası verdi.  Mahkeme, haberde imzası bulunan Masum Gök'e 'iftira' suçunu işlediği için hapis cezası, Yücel ve Toran'a ise tekzip kararını gazete de usüle uygun yayınlamadıkları için para cezası ile cezalandırdı.

HAPİS CEZASI ALDI
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde 2017-44 esas sayılı dosya üzerinden görülen davanın kararına göre; yalan ve iftiralarla dolu bir haberi Yazan Masum Gök'e, üzerine atılı olan ve sabit kabul edilen 'iftira suçu' nedeniyle suçun işleniş şekli suç konusunun önem ve değeri meydana gelen neticenin ağırlığı sanığın kastı, kastın yoğunluğu hep birlikkte göz önüne alındığında sanığın eylemine karşılık gelen TCK'nun 267/1 maddesi gereğince hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi."

PARA CEZASI ALDILAR
Haberi yayımlayan Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel'e ve Aydınlık Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Özgür Bora Toran'a ise ; yine İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde 2017-79 sayılı esas dosya ile görülen davada; yaygın süreli yayınlarda düzeltme ve cevap yazısının yayımlanmaması suçunu işlediği anlaşıldığından eylemine uyan 5187 sayılı yasanın 18/1 maddesi uyarınca suçun işleniş biçimi, suç konusunun önem ve değerine takdiren 41.666 TL adli para cezası ile ayrı ayrı cezalandırılmasına," kararını verdi.

Ayrıca; bu haberi kullanan bütün internet haber sitelerine de mahkemeler tarafından erişim engeli yasağı getirilmişti. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunsporlu Georgios Samaras, Fenerbahçe'yi tuttuğunu açıkladı

Samsunsporlu Georgios Samaras, Fenerbahçe'yi tuttuğunu açıkladı