25 Mayıs 2019 Cumartesi

BAKAN DEMİRCAN TURİZM ŞURASINDA KONUŞTU: SAĞLIK TURİZMİNDEN 20 MİLYAR DOLAR ELDE EDEBİLİRİZ

Bakan Demircan Turizm Şurasında konuştu: Sağlık turizminden 20 milyar dolar elde edebiliriz

Sağlık Bakanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, Turizm Şurasında yaptığı konuşmada, "2023 yılında sağlık turizminden 20 milyar dolar gelir elde edebiliriz" dedi.

01 Kasım 2017 Çarşamba 17:58 GÜNCEL
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Ankara'da düzenlenen Turizm Şurasında yaptığı konuşmada sağlık turizminin önemine dikkat çekti. Sağlık Bakanı Demircan, dünyada sağlık turizmine 500 milyar dolar harcandığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen 3. Turizm Şurasında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık turizmi ile ilgili önemli mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı şurada konuşan Ahmet Demircan, Türk turizminin sağlıklı gelişimi için sağlık turizminin önemli olduğunu vurguladı. 

Açılış konuşmalarının ardından ilgili Bakanların katıldığı oturumda Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan ‘Sağlık Turizmi’ni anlattı.

Dünyada sağlık turizmine harcanan paranın 500 milyar dolar olduğunun altını çizen Sağlık Bakanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, bu rakamın kısa sürede 1 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğini söyledi. Sağlık Bakanı Demircan, öncelikli olarak Türkiye’ye gelen turistin sağlığının akla geldiğini belirterek, “Turistik bölgelerdeki sağlık hizmetlerimizin kalitesini artırmak lazım. Buraya gelen turist, gerekli sağlık hizmetini, ülkesinden daha kaliteli bir şekilde alabilmeli” dedi.

Her yıl 30 milyon insanın sağlık için kendi ülkesi dışına çıktığını ve ülkemizde ortalama bir turistin, sağlığı için 15 bin dolar harcama yaptığını belirten Sağlık Bakanı Ahmet Demircan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Turizmde 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefleniyor. Kişi başı turist harcamasını bin dolara çıkarmak için çalışmalar yapılıyor. Ancak sağlık alanında bir turist ortalama 15 bin dolar bırakıyor. Biz 2023 yılında sağlık turizminden 20 milyar dolar gelir elde edebiliriz.”

İmkanlarımızın, coğrafyamızın ve insan sermayemizin sağlık turizmi hedeflerine ulaşmak için uygun olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, “Ülkemizden 1 saatlik bir uçuşla 12’den fazla ülkeye, 4 saatlik bir uçuşla 57’den fazla ülkeye ve 1.5 milyar insana ulaşmak mümkün.” şeklinde konuştu.

Sağlıkta fiziki imkanların giderek geliştiğini anlatan Demircan, hekim ve hizmet kalitesinin de arttığını, bu konuda dünyadan geri olmadığımızı söyledi. 48 adet sağlık merkezimizin dünyada akredite olduğunu, yapılan çalışmalarla bu sayının çok daha fazla artabileceğini kaydeden Demircan, “Mevzuat alt yapımızı tamamlamak üzereyiz. Bu konuda yasal çalışmaları Meclis’e sevk edeceğiz. Ayrıca rehabilitasyon merkezleri ve yaşlı bakımı konusunda da dünyada büyük bir talep var. Ülkemiz, imkanlarımız bunun için de uygundur. Belirlemiş olduğumuz 2023 hedeflerine ulaşmamamız için hiçbir neden yoktur.” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da FETÖ'den yargılanan üniversite öğrencisine 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi

Samsun'da FETÖ'den yargılanan üniversite öğrencisine 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi