21 Ocak 2022 Cuma

BAKAN VARANK ELEKTRİKLİ OTOBÜSLERİN İMZASI İÇİN SAMSUN'A GELİYOR

Bakan Varank elektrikli otobüslerin imzası için Samsun'a geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 16 Temmuz'da Samsun'a gelerek elektrikli otobüslerin imza törenine katılacak. Samsun'da elektrikli otobüsler ulaşıma sunulacak.

12 Temmuz 2021 Pazartesi 16:06 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, elektrikli otobüslerin tanıtım ve imza töreni için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Samsun'a geleceğini açıkladı.


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ASELSAN ve Samsun Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde yerli pille üretilecek elektrikli otobüslerin proje tanıtımı ve imza töreni için Bakan Mustafa Varank, Samsun’a geliyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği proje ile Samsun, egzoz gazını ortadan kaldıran, çevre temizliğine büyük katkı sağlayan, yakıt tasarrufuyla da işletme maliyetini düşüren elektrikli toplu ulaşım sistemine geçiyor. Yanma ve patlamaya karşı gerekli standartlara sahip bataryaları ile 80 kilometre menzili bulunan otobüsler karbon salımı ve gürültü kirliliğini de azaltacak.

Lityum pilli elektrikli otobüsleri kullanmak için hazırlıklarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, ilk etapta yerli ve milli araçlardan 10 otobüs alacak. Akıllı Şehir Trafik Güvenliği projesi kapsamında lityum pilli elektrikli otobüsleri devreye alacaklarını dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Bu proje ilk kez Samsun’da hayata geçecek. Yakın gelecekte bu otobüsleri ulaşımda devreye alacağız. Yalnızca otobüs değil, şehir içi dolmuşlar ve ilçeler arası ulaşımın tamamını bu sisteme döndürmeyi hedefliyoruz. Amacımız güvenli, çevreye duyarlı, işletme maliyeti çok düşük toplu ulaşım ağını Samsun'da gerçekleştirmek" dedi.

Bu projenin tanıtımı ve imza töreni için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın 16 Temmuz’da Samsun’a geleceğini hatırlatan Başkan Mustafa Demir, "O gün tarihi bir ana şahitlik edeceğiz. Elektrikli otobüsler artık bakanlığın bir projesi. İlk kez Samsun’da kullanılacak olması çok önemli. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ASELSAN ve Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Türkiye’nin de yakın gelecekte kullanmaya başlayacağı bu teknoloji, şehrimize önemli bir değer katacak” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

ahmet

13 Temmuz 2021 Salı 13:04

seni hep eleştirdim. dur biraz da öveyim. bu proje güzel başkan. ancak 1,2,3,4. hat arabalarının da artık elektrikliye dönmesi gerekiyor. hem yolculuk maliyetleri ucuzlar hem CO2 emisyonu azalır.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Fahrettin Poyraz SamsunKentTV'ye konuştu! ZİHA'ları yaygınlaştıracağız

Fahrettin Poyraz SamsunKentTV'ye konuştu! ZİHA'ları yaygınlaştıracağız