27 Ekim 2021 Çarşamba

BANDIRMA VAPURU DİJİTAL ORTAMDA SAMSUN'A DOĞRU YOLA ÇIKTI

Bandırma Vapuru dijital ortamda Samsun'a doğru yola çıktı

Mustafa Kemal Atatürk'ü Samsun'a getiren Bandırma Vapurunun yolculuğu 19 Mayıs'ın 101'inci yıl dönümünde Korona Virüs nedeniyle dijital ortamda yüzyılın rotası olarak canlanıyor.

16 Mayıs 2020 Cumartesi 13:57 GÜNCEL

19 Mayıs'ın 101'inci yıl dönümü etkinlikleri Korona Virüs nedeniyle dijital ortama taşındı. Mustafa Kemal Atatürk'ü İstanbul'dan Samsun'a getiren Bandırma Vapuru'nun yolculuğu dijital platformda bugün yola çıktı.


Atakum Belediyesi; İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi iş birliğiyle hazırlanan projeyle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 101. yıl coşkusunu tüm Türkiye'ye yaşatacak. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının 16 Mayıs'ta İstanbul Karaköy İskelesi'nden yola çıkarak 19 Mayıs'ta Samsun'da tamamladığı rota, yeni bir yüzyılın başında aynı rotada tüm ayrıntılarıyla ve ünlü tarihçilerin, sanatçıların katkılarıyla yeniden anlatılacak. 

BANDIRMA VAPURU
YİNE YOLA ÇIKIYOR
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101. yıl dönümü kutlamaları, Türkiye genelinde uygulanan koronavirüs salgını tedbirleri nedeniyle kalabalıkların bir araya gelebileceği törenlerle kutlanamayacak. Bu kapsamda CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı öncülüğünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Atakum Belediyesi iş birliği ile #YüzyılınRotası isimli bir dijital kutlama programı hayata geçiriliyor.

#YüzyılınRotası, internet erişimi olan tüm yurttaşların kolaylıkla ulaşabileceği, kullanabileceği, bilgilenebileceği bir dijital kutlama programı oluşturulması hedefiyle hazırlandı. Mustafa Kemal Paşa’nın 101 yıl önce gerçekleştirdiği ve bir ulusun kaderini değiştiren tarihi Bandırma Vapuru yolculuğunu sanal ortamda, kullanıcı dostu bir arayüz ile gerçek zamanlı olarak yeniden yaşatmayı amaç ediniyor. Siteyi ziyaret eden kullanıcılar, tarihi yolculuğa ilişkin çok sayıda içerikle buluşarak 16-19 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru ve içerisindeki kahramanların yaşadıklarını detaylı olarak öğrenebilecek. Aynı zamanda ünlü tarihçiler de tarihin akışını değiştiren bu yolcukla ilgili söyleşiler gerçekleştirirken, sanatçılar da 'Güverte Konserleri' ile bayram coşkusuna ortak olacak.

İMAMOĞLU UĞURLUYOR
DEVECİ KARŞILIYOR
Oluşturulan www.yuzyilinrotasi.com adresli internet sitesi 16 Mayıs 2020’de erişime açılacak. Site üzerinde temsili olarak dalgalar arasında yol alan, karikatürize edilmiş ve dört gün boyunca yolculuğunu sürdürecek Bandırma Vapuru görseli hareket edecek. 16 Mayıs'ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bandırma Vapuru'nun yola çıktığı Galata Rıhtımı’ndan bugün gemiyi uğurlayacak. Başkan İmamoğlu'nun gemiyi uğurlarken verdiği mesaj aynı saatlerde internet sitesinde yayında olacak. 

Bandırma Vapuru daha sonra, 101 yıl öncesinde de uğradığı noktalarda duracak. Bu noktalarda ise CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Kastamonu Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu ve bir diğer nokta olan Sinop'ta da Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan tarafından Bandırma Vapuru'nun karşılandığı mesajları yayına girecek. 

Bandırma Vapuru'nun son durağında ise Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Mustafa Kemal Paşa ve yol arkadaşlarını kuruluşun ilk adımının atıldığı Tütün İskelesi'nde karşılayacak. Tüm bu süreç, 101 yıl önce gerçekleşen seyahat ile eş zamanlı şekilde sanal ortamda işleyecek. #YüzyılınRotası dijital kutlama programında 19 Mayıs günü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz’ın kutlama mesajları yayınlanacak. Ayrıca Türkiye genelindeki CHP’li belediye başkanlarının hep beraber seslendirdiği Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi sitedeki yerini alacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir şehit mezarlarını Ay Yıldızlı yeni taşlarla yeniledi

Samsun Büyükşehir şehit mezarlarını Ay Yıldızlı yeni taşlarla yeniledi