22 Ekim 2021 Cuma

BÜLENT ORAKOĞLU, SAMSUN'DA KONUŞTU! ESAD 21'İNCİ YÜZYILIN KASABIDIR

Bülent Orakoğlu, Samsun'da konuştu! Esad 21'inci yüzyılın kasabıdır

Samsun'a gelen yazar Bülent Orakoğlu, Beşşar Esad için "21'inci yüzyılın kabası" tanımlamasını yaparak, Türkiye'nin Suriye'de ki varlık sebebinin terör ve güvenlik olduğunu söyledi.

02 Mart 2020 Pazartesi 16:01 GÜNCEL

Samsun Üniversitesinin davetlisi olarak kente gelen yazar Bülent Orakoğlu, Suriye ile ilgili yaptığı açıklamada Esad'ın yüzyılın kasabı olduğunu söylerken, Rusya için de "Dünyadaki hiç kimse kimyasal silah kullanarak mazlumları katleden bir rejime destek veren bir ülkenin küresel güç olmasını istemez" dedib


Samsun Üniversitesi Merkez Rektörlük Ofisi'nde İstihbarat Daire Eski Başkanı ve Yazar Bülent Orakoğlu gündemdeki gelişmeleri değerlendirmek üzere üniversite bünyesinde görev yapan öğretim üyeleriyle bir araya geldi.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Bülent Orakoğlu, Samsun Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Düşünce ve Sanat Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜSAM) tarafından düzenlenen program kapsamında Suriye’de yaşanan siyasi gelişmeleri değerlendiren bir konuşma yaptı. Açılışını Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın'ın yaptığı programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak, Samsun Ünivesitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Salih Kesgin, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin DEMİR, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer İdris Akdin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, DÜSAM Müdürü Dr. Servet Gündoğdu ve çok sayıda öğretim üyesi katıldı.

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, konuşmasında İdlib’deki menfur saldırıda 33 askerimizin şehit düşmesinden dolayı başsağlığı diledi. Rektör Aydın, "Milletimiz bu gibi olayların üstesinden gelecek kudrete sahiptir. Ülkemizin başı sağolsun. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize baş sağlığı diliyorum" dedi.“Yumuşak Güç Olmadan Küresel Hegemonya Tesis Edilemez”
Yeni Şafak gazetesi yazarı Bülent Orakoğlu da konuşmasına başsağlığı dilekleriyle başlayarak Türkiye’nin İdlib’de düzenlenen hain saldırının hesabını sorabilecek güçte olduğunu söyledi. 

İçinde bulunduğumuz coğrafyada yaşamanın bir bedeli olduğunu belirten Orakoğlu, Türkiye’nin Suriye’deki varlığının temel sebebinin terör ve güvenlik olduğunu vurguladı. 

Devletlerin sert ve yumuşak olmak üzere iki gücü olduğunu ifade eden Orakoğlu, hiçbir süper gücün yalnızca askeri gücüne dayanarak süper güç konumunu koruyamayacağını belirtti. 

Suriye’de rejimin eli kanlı lideri Beşşar Esed’ı “21'inci asrın kasabı” olarak niteleyen Orakoğlu, Rusya’nın rejime yönelik desteği nedeniyle yumuşak güç unsurlarını kullanamadığını ve böylece küresel güç konumunda düşüş yaşadığını ifade etti. Küresel bir güç olmak ve dünyada etkin bir hegemonya tesis edebilmek için askeri gücün yanısıra ideolojik ve manevi gücün de çok önemli olduğunu belirten İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Orakoğlu, “Dünyadaki hiç kimse kimyasal silah kullanarak mazlumları katleden bir rejime destek veren bir ülkenin küresel güç olmasını istemez” ifadelerini kullandı.

Kendisinin bir bürokrat olarak 28 Şubat sürecini yaşadığını dile getiren Orakoğlu, 28 Şubat Darbesi’nde etkin yerlerde mevzilenmiş, İsrail ile işbirliği yapan derin bir kliğin etkin olduğunu ifade etti. Gezi olaylarında, 17-25 Aralık Yargı Darbesi sürecinde ve 15 Temmuz’da darbe mekanizmasını harekete geçiren güçlerin büyük ölçüde dış kaynaklı olduğunu belirten Orakoğlu, zor zamanlarda birlik ve beraberlik içerisinde olan Türk halkının iradesinin darbe mekaniğini işleten dış güçlerin önündeki en önemli engel olduğunu ifade etti.

Söyleşi soru-cevap kısmına geçilmesiyle devam etti ve ardından Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın'ın, Bülent Orakoğlu'na hediye takdim etmesiyle program son buldu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Bafra'da 11 Suriyeli askere gitmek için askerlik şubesine dilekçe verdi

Samsun Bafra'da 11 Suriyeli askere gitmek için askerlik şubesine dilekçe verdi