20 Haziran 2019 Perşembe

CANİK BELEDİYE BAŞKANI OSMAN GENÇ: SAATHANE MEYDANI BU PROJE İLE CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Canik Belediye Başkanı Osman Genç: Saathane Meydanı bu proje ile cazibe merkezi olacak

Samsun'un Canik İlçe Belediyesi Başkanı Osman Genç'in Canik ilçesi yerine Samsun ile ilgili projelerini sık sık gündeme getirmesi dikkati çekiyor. Osman Genç, son olarak yaptığı açıklamada ise hazırladıkları proje ile Saathane Meydanının cazibe merkezi olacağını söyledi.

15 Aralık 2018 Cumartesi 15:42 GÜNCEL

Samsun'un Canik İlçe Belediyesi Başkanı Osman Genç'in 31 Mart yerel seçimleri öncesi Canik ilçesinden çok Samsun'u ilgilendiren projeleri gündeme getirmesi AK Parti'de 3 dönem kuralı nedeni ile Canik Belediyesinden yeniden aday gösterilmeyeceği yorumlarına neden oluyor.

 

Canik Belediyesi Başkanı Osman Genç, Yakın Gelecekte Samsun kitapçığında yer alan Asl-ı Samsun projesi ile Saathane Meydanı ve Bedastan'ın cazibe merkezi olacağını açıklaması, gündeminde Canik Belediyesi ve Canik ilçesinin olmadığını gösteriyor.

 

Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan tarihi Saathane Meydanı ile ilgili açıklama yapan Osman Genç. ortaya koyduğu Asl-ı Samsun projesi ile Samsun'un en eski yerleşim yeri olan Bedestan ve Saathane bölgesinin şehrin cazibe merkezi olacağını açıkladı.


Başkan Osman Genç, Karadeniz'de Selçukluların kurduğu ilk ve tek şehir olan Samsun'un en eski yerleşim yeri olan Saathane bölgesini cazibe merkezi yapacak proje geliştirdi. Saathane halkının talepleri doğrultusunda hazırlanan Asl-ı Samsun Projesi ile bu bölge 7 gün 24 saat aktif olacak tarihi ve ticari bir mekan haline dönüşecek. Samsun’un aslını ortaya çıkaracak olan proje sadece Türkiye’den değil, Rusya ve Karadeniz ülkelerinden insanları kendine çekecek.SAMSUN’UN EN ESKİ YERLEŞİM YERİ
Geleceğin Samsun'unu kurarken asıl Samsun'u unutmalarının mümkün olmadığını ifade eden Başkan Genç, ”Buradaki esnaflarımız 300-400 yıllık tarihi binaların yer aldığı Saathane'nin eski kimliğine kavuşmasını istiyor. Geçmişte Saathane ticaret yapılan iskelelere en yakın yerdi. Buranın bir de Samsun'un en eski yerleşim yeri olma gibi tarihi bir özelliği var. Böyle önemli bir yeri mutlaka geleceğe taşımalıyız” dedi. 

TARİH İLE TİCARET İÇ İÇE
Bu bölgede Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışında telgraf çektiği binanın da bulunduğuna işaret eden Başkan Genç, “Esnaflarımızın da talepleri doğrultusunda Asl-ı Samsun projesini hazırladık. Burayı Bedestan ve Saathane içinde olacak şekilde Buğday Pazarı'na kadar restore ederek, limanla bağlantılı, tarih ile ticaretin içiçe olacağı bir mekan haline dönüştürdüğümüzde Samsun yepyeni bir cazibe merkezine kavuşacak" diye konuştu.RUSYA’DAN TURİST ÇEKECEK
Anadolu ve Rusya'ya ulaşım açısından Samsun'un İstanbul'a oranla daha avantajlı konumda olduğunu vurgulayan Başkan Genç, "Samsun, Karadeniz'in karşı kıyısındaki şehirlere ve Anadolu şehirlerine İstanbul'a oranla yarı yarıya daha yakın. Rusya'dan gelecek bir insan akşam gemiye binse sabah burada, gündüz işini görüp akşam tekrar Rusya'ya dönebiliyor. Bu avantajı mutlaka kullanmalıyız. Bunu da Asl-ı Samsun projesi ile başarabiliriz" şeklinde konuştu.

İLÇELERİN DE ASLINI ORTAYA ÇIKARMALIYIZ
Gerekli şartların oluşturulması halinde Rusya ülkelerindeki ve Anadolu'daki insanların Samsun'u tercih edeceğini ifade eden Başkan Genç, "Elimizde hem tarih kokan, hem de bin yıllık bir ticari tecrübesi olan Saathane gibi bulunmaz bir yerimiz var. Burayı tıpkı Alaçatı'da olduğu gibi restore ederek 7 gün 24 saat açık bir yer haline getirebiliriz. İnsanların gemilerle geleceği, alışverişini yapacağı tarihi bir mekan. Bunu ilçelerimizde de mutlaka uygulamalıyız. İlçelerimizde de Asl-ı Vezirköprü, Asl-ı Bafra, Asl-ı Ladik gibi projeler uygulayarak ilçelerimizin tarihini ortaya çıkarmalıyız" ifadelerini kullandı

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Zihni Şahin başka bir partiden aday olacağı iddiasını bir kez daha açıklama yaparak yalanladı

Zihni Şahin başka bir partiden aday olacağı iddiasını bir kez daha açıklama yaparak yalanladı