23 Ocak 2021 Cumartesi

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE SANTRALİNE VURULAN MÜHÜR DANIŞTAY TARAFINDAN KALDIRILDI

Çarşamba Biyokütle Santraline vurulan mühür Danıştay tarafından kaldırıldı

Samsun'un Çarşamba ilçesinde mühürlenerek yapımı durdurulan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili Danıştay 6'ıncı Dairesinden flaş bir karar çıktı. Danıştay 6'ıncı Dairesi, Çarşamba Biyokütle Santraline vurulan mührün kaldırılmasına hükmetti.

11 Temmuz 2020 Cumartesi 13:30 GÜNCEL

Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde Oltan Köleoğlu Enerji firması tarafından yapılan Biyokütle Enerji Santraline vurulan mührün Danıştay 6'ıncı Dairesi tarafından kaldırılmasına karar verildi.


Samsun’un Çarşamba ilçesine bağlı  Eğercili Mahallesinde Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretim Ticaret A.Ş (OKE) tarafından inşa edilmekte olan Biyokütle Enerji Santrali (BES) için Samsun 3. İdare Mahkemesi’nin ÇED raporunun gerekliliği ile ilgili verdiği karar Danıştay Altıncı Dairesi tarafından bozuldu. 

Böylelikle söz konusu santral ile ilgili tartışmalara nokta konularak, ÇED’in gerekli olmadığına karar verilirken santralin yeri de projeye uygun bulundu.

Temyiz edilen kararı görüşen Danıştay Altıncı Dairesi, söz konusu alanın İl Toprak Koruma Kurulu kararı ile tarım dışı amaçla kullanımının uygun görüldüğüne dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kararı ile proje için kamu yararı kararı verilerek tarım dışı amaçla kullanımına olur verildiği anlaşıldığından temyize konu İdare Mahkemesi kararının, projenin yer seçimi kriteri yönünden uygun olmadığına yönelik ile alanda enerji tesisi yapılması olanağı kalmadığı yolundaki gerekçede de hukuki isabet bulunmamaktadır.”

Danıştay kararında, bilirkişi heyetinin de yetersiz olduğu görüşüne varıldığı bildirildi.  Projenin yerleşim alanında yer aldığı yönünde kararı da esasa uygun bulmadığına dikkat çekilerek "Bilir kişi raporu teknik ve bilimsel yönden hükme esas alınabilecek nitelikte bulunmamıştır" denildi. 

Samsun 3. İdare Mahkemesi’nin verdiği hükmün bozulmasına karar veren Danıştay, dosyayı da anılan mahkemeye geri gönderdi. Ancak karar düzeltme yolunun da kapalı olduğunu gerekçeler içine ekledi.

Danıştay Altıncı Dairesi’nin verdiği karar sonrasında Çarşamba BES’e vurulan mührün kaldırılması ve yarım kalan inşaatında yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunspor Danimarkalı forvet Christian Gytkjaer'i mi transfer ediyor

Yılport Samsunspor Danimarkalı forvet Christian Gytkjaer'i mi transfer ediyor