25 Ekim 2021 Pazartesi

CEMİL DEVECİ: SON SEÇİM 1919'DAKİ GİBİ TÜRKİYE’NİN ÖNÜNE BİR UMUT KAPISI AÇTI

Cemil Deveci: Son seçim 1919'daki gibi Türkiye’nin önüne bir umut kapısı açtı

Samsun'un CHP'li Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, 17 CHP'li belediye başkanın katıldığı toplantıda, "Son yerel seçimler, 1919’da ki koşullara benzer şartlarda Türkiye’nin önüne bir umut kapısı açtı" dedi.

07 Aralık 2019 Cumartesi 14:15 GÜNCEL

Samsun'un CHP'li Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Karadeniz Bölgesi'nde yer alan 17 CHP'li belediye başkanın katılımı ile Atakum'da gerçekleştirdiği toplantıda konuştu.


Atakum Belediyesi ev sahipliğinde Karadeniz Bölgesi'nde görev yapan Cumhuriyet Halk Partili (CHP) belediyelerin başkanları dayanışma toplantısı Atakum Yalı Kafe'de gerçekleştirildi. 

Toplantıya ev sahipliği yapan Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, burada yaptığı açıklamada, CHP'li belediyelerin Türkiye'nin umudunu taşıdığını söyledi.

Bölgenin sorunları, yapılacak iş birlikleri, ortak eylemlilik gerektiren konularda dayanışma sağlanması ve CHP'li belediyelerin bölgeye katacağı projelerin görüşüldüğü toplantıya, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ile Hopa, Ardanuç, Arhavi, Borçka, Kemalpaşa, Fındıklı, Beşikdüzü, Eynesil, Piraziz, Espiye Soğukpınar, Gülyalı, Gümüşhacıköy, Merzifon, Mecitözü, Zile ve Almuş Ataköy belediye başkanları olmak üzere toplamda 17 belediye başkanı bir araya geldi.GELENEKSEL OLACAK
Bir süre önce CHP'nin Afyon ve İzmir'de gerçekleştirdiği belediye başkanları toplantılarının çok verimli ve etkili olduğunu belirten Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, "O toplantılarda ufkumuz açıldı ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşanan sorunları ve ne ile karşı karşıya kaldığımızı görme fırsatı bulduk. Karadeniz, hem sosyolojik hem de coğrafi olarak, ülkenin diğer bölgelerinden daha farklı bir yer. Daha fazla özelliği olan bir yer. Burada diğer bölgelere göre örgütlenmenin bazı zorlukları var. Bunu kendi aramızda değerlendirmek istedik. Ne yapmalıyız? Diğer illerden farkımız ne? Neye İhtiyacımız var? Birbirimize hangi alanda nasıl katkı verebiliriz? Sorularını cevaplamak için bugün buradayız. Bu ilk toplantı fakat bunu gelenekselleştireceğiz. Belirli aralıklarla bu toplantıları, Karadeniz’in değişik illerinde gerçekleştireceğiz. Karadeniz, içe içe olan bir bölge. Karadeniz’in tümü Samsun’da ve Karadenizli olup da Atakum’da yaşamayan neredeyse yok. Karadeniz’in her kesiminden hemşehrimiz, Atakum’da yaşıyor. O yüzden bu toplantı, Atakum için de çok önemli" sözlerini kaydetti.TÜRKİYE'NİN UMUDUNU
TAŞIYORUZ
Samsun'un ilk adım kenti olduğunu belirten Başkan Deveci, "Bu marka iddiamızdan hiçbir zaman vazgeçmiyoruz. O yüzden Türkiye’nin ve Cumhuriyetin övündüğü kentlerden bir tanesi. Atakum da Samsun’un kutup yıldızı. Atakum da Samsun’un bir ilçesi olarak övgüyü hak ediyor. Tabii bizim ciddi sorunlarımız var. Sorunlarımızı ayrı ayrı biliyoruz. Birazdan aramızda tartışacağız. Bu sorunlar var ama; son yerel seçimler, tam da 1919’daki koşullara benzer şartlarda Türkiye’ye önüne bir umut kapısı da açtı. Bu umudu taşıyacak, ufka ulaştıracak ve gerçekleştirecek olan belediye başkanları, yerel yöneticiler ve onlarla birlikte örgütlerimiz. Evet, belediye başkanlarının, il ve ilçe başkanları tayinlerine çok katkıları olmasın ama Cumhuriyet, demokrasi anlamında örgütlenmede, onun alt yapısının oluşmasına, onun güncellenmesine ve demokrasinin bir yaşam biçimine dönüştürülmesine ilişkin gerekli olan örgütlenmede, yerel yönetimlerin görevi var. Yerel yönetimin, temel ve yasal görevi de bu. Yerel yönetim, yerinden yönetim, yönetişim biçimi demektir. Yani, belediye başkanının yönettiği kentte, kent kültürü olmayacaksa, kent içi demokrasi olmayacaksa ve bu yaşam biçimi haline dönüştürülmeyecekse, ülkede demokrasiyi nasıl kuracağız? Zaten bu nedenle ülkemizde demokrasi sıkça kesintiye uğruyor. Onun için biz, hem yasada tanımlanan görevlerimizi yerine getirme hem de Cumhuriyet değerleri etrafında demokrasi kültürüyle birlikte ve komşuluk hukukuyla, kentte yaşayanları bir arada tutma, onları ortak hedeflerde toplayabilme sorumluluğunu üstlenmiş bulunuyoruz. O nedenle diyorum, bu yerel yönetimlerde, bizim omuzlarımızda Türkiye’nin umudunu taşıyabilme sorumluluğumuz var. Bu sorumluluk adı altında bugün buradayız. Birazdan, bu sorumluluğun gereklerini kendi aramızda değerlendireceğiz. Ben her birinize ayrı ayrı hoş geldiniz diyorum, çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.BİRLİKTEN GÜÇ DOĞACAK
Toplantı sayesinde bir araya gelen belediye başkanlarına teşekkür eden CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, "Biliyorsunuz güneş, Karadeniz’den, Samsun’umuzdan doğmuştu. Cumhuriyetimizin kuruluşunun ilk adımları, buradan atılmıştı ve ben inanıyorum ki, gerçekten ülkemizin üzerindeki bu fırtına bulutları yine buradan dağılacak. Birlikten de güç doğacak. Biz sizin sadece meclisteki sesiniziz. Ülkemize çok güzel günler gelecek. Sizlere inanıyor ve güveniyorum. Bunu hep birlikte başaracağız" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Kılıç Reis

08 Aralık 2019 Pazar 00:25

"Her şey berbat olacak"

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da engelli annenin yürek yakan mesajı!

Samsun'da engelli annenin yürek yakan mesajı!