28 Ocak 2022 Cuma

CEMİL DEVECİ'DEN 112 ACİL SERVİSE YAPILAN ASILSIZ İHBARLAR İÇİN DİKKAT ÇEKİCİ AÇIKLAMA

Cemil Deveci'den 112 Acil Servise yapılan asılsız ihbarlar için dikkat çekici açıklama

Samun'un Atakum İlçe Belediyesi Başkanı Cemil Deveci, 112 Acil Çağrı Merkezine yaptığı ziyarette, dikkat çekici bir açıklamada bulunarak 112'ye yapılan asılsız ihbarlarla ilgili, "TCK'da bunun cezası olası kastla adam öldürmeye teşebbüs olmalı" dedi.

12 Mart 2020 Perşembe 17:49 GÜNCEL

Samsun'da CHP'li Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 112  Acil Servise yapılan asılsız ihbarların adam öldürmeye teşebbüs kapsamında cezalandırılması gerektiğini söyledi.


Atakum Belediye Başkanı Avukat Cemil Deveci, Atakum'da hizmet veren yeni nesil Samsun 112 Acil Çağrı Merkezi ziyaret etti. 


112'ye gelen asılsız ihbarlar konusunda toplumu duyarlı ve hassas olmaya davet eden Başkan Deveci, "Asılsız ihbar hukuki deyimle 'olası kastla adam öldürmeye teşebbüs' demek. Bu kurum zamanında oraya yetişemez, orada bir hayat kaybı olursa; asılsız ihbar yüzünden bir engel söz konusu olursa TCK'daki suçu bu olmalı" dedi 

Atakum'da, 2015 yılında Avrupa Birliği projesi olarak yapımına başlanan bünyesinde Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Sağlık İl Müdürlüklerinin çağrı merkezlerini tek bir çatı altında 122 numaralı hatta toplayan Samsun 112 Acil Çağrı Merkezi bir süre önce hizmete açıldı. 138 personelin büyük bir özveri ile Samsun'dan 112'ye gelen çağrılara cevap verdiği merkezi ziyaret eden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ile belediye yetkilileri kurumda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. 112, EVLATTAN DAHA ÖNEMLİ
Samsun 112 Çağrı Merkezi Müdürü Emin Demir, Atakum'daki çağrı merkezinin Türkiye'de bütün birimlerini oluşturmuş ve sistemini oturtmuş ilk 5'te olduğunu belirterek, "Ekibime de hedef koydum. 2020 yılında vakaya en çabuk ulaşma süresini Samsun'da Türkiye ortalamasının altına getireceğiz. Biz Jandarma, Emniyet, Sağlık Bakanlığı gibi köklü kurumların deneyimlerini birleştirdik. En ücra köşede olsanız bile, 7/24 112'yi aradığınızda saniyeler kadar vatandaşa yakın olacağız. Devletin tüm birimleriyle yanlarında olacağız. Bundan 1.5 ay önce, 91 yaşındaki Tokat'ta yaşayan babam beyin kanaması geçirdi. Ağabeyim panikle beni aradı. Benim o anda Samsun'dan Tokat'a gitmem mümkün değildi. 112'nin önemini biliyorum, insan kendi başına gelince daha farklı algılıyor. Telefonu kapatıp 112'yi aradım. 12 dakika sonra babamın yanındaydılar. Yaşayan herkes için, 112 evlattan daha önemli. Buraların bu ruhla güzel işletilmesi lazım. Kurtardığımız insanlar bir ömre bedel. 112 insanlarımızı yaşatmak için çalışıyor. Atakum Belediyesi de bu süreçte bizlere çok önemli desteklerde bulundu. Bize her konuda destek oldular, yüreklerini ortaya koyup bize omuz verdiler. Bu değerli destek için Başkanımız Cemil Deveci'ye ve tüm ekibine çok teşekkür ederim" diye konuştu. 

HAYAT KURTARMAK İÇİN ZAMANLA YARIŞIYORLAR
Kuruma gelen asılsız ihbarların oranının çok yüksek olduğunu kaydeden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci de, "Bu kurum saniyelerle yarışıyor, hayat kurtarıyor ama gelen telefonların yüzde 85'i asılsız ihbar. Yani 100 çağrıdan 85'i bu kurumu amacı dışında meşgul ediyor. Bu kötü bir şey. Evlattan daha önemli olan bir kurumun yöneticilerinin ve çalışanlarının emeğine, işlevine saygısızlık. Hukuki deyimle 'olası kastla adam öldürmeye teşebbüs' bu. Bu kurum zamanında yetişemez, orada bir hayat kaybı olursa; asılsız ihbar yüzünden bir engel söz konusu olursa TCK'daki suçu bu olmalı. Asılsız ihbarlara para cezası veriliyor ama ben 30 yıllık bir hukukçu olarak daha ileri bir tanım yapıyorum. İnsanlar yaptıkları sorumsuzluğun ne anlama geldiğini bilmeliler. Toplumu duyarlı ve hassas olmaya çağırıyorum. 112'yi asılsız ihbar veya danışma hattı gibi kullanılmasından vazgeçmelerini diliyorum. Hayat kurtarmak için mesaisini saniyelerle planlayan bir kurumun çalışmalarının engellenmemesi, onların hayat kurtarmalarına yönelik sürdürdükleri çalışmalara meşgul etmeyerek katkı verilmesi gerekiyor. Müdür beyin dediği gibi 112 acil çağrı merkezi evlattan daha önemli altını çiziyorum. Bu bir yönetici olarak o kurumu benimsemek, onun yararını hissetmek ve o aşkla bu kurumu yönetmek demek. 112 acilin kurulmasında ve yürütülmesinde emeği olan çalışanlarının hakkını da teslim etmeliyiz. Bu kurumun bu hale gelmesinde devletin bütçesinden bir kuruş para çıkmamış. Biz AB projelerine aidat ödüyoruz ama karşılığını alamıyoruz. Bu kurum teknolojisiyle AB bütçesiyle gerçekleşti. Bu da kentimiz için çok değerli" dedi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Korona Virüsü fırsatçılarına fırsat yok! Bakanlık 81 ilde denetim yaptı

Korona Virüsü fırsatçılarına fırsat yok! Bakanlık 81 ilde denetim yaptı