27 Ocak 2022 Perşembe

CEMİL DEVECİ'NİN MECLİS ÜYELERİNE SÖYLEDİĞİ O SÖZLER NE ANLAMA GELİYOR

Cemil Deveci'nin meclis üyelerine söylediği o sözler ne anlama geliyor

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci meclis üyelerine söylediği, "Belediye meclis üyelerinin de akrabalarını çıkartalım mı, yapalım mı bunu" sözleri ile ne demek istedi. Cemil Deveci'nin o sözleri ne anlama geliyor..

06 Aralık 2019 Cuma 04:20 GÜNCEL
'Cemil Deveci meclis üyelerini tehdit etti' diyorlar, manşetlere bu başlıkları atıyorlar.. Oysa ortada bir tehdit yok, ders var, gollük bir pas var..

Atakum Belediyesinin geçtiğimiz günlerde yapılan meclis toplantısında, başkanın eşinin yeğeni olan Avukat Merve Selin Cengiz'in Özel Kalem görevine getirilmesi ile ilgili bazı meclis üyeleri, bu durumu ahlaki ve etik bulmadıklarını belirterek, Merve Selin Cengiz'in Cemil Deveci ile olan akrabalık derecesini sorguladı.

9 aydır bu konu irdeleniyor ve Cemil Deveci'de bu konuda defalarca samimi bir şekilde, eşinin yeğeni olduğunu söyledi, söylüyor. Amma velakin her meclis toplantısında bazı meclis üyeleri bu konuyu ısıtıp ısıtıp meclisin gündemine getirdi. Son meclis toplantısında yine aynı konu gündeme gelince belediye başkanı Cemil Deveci'de haklı olarak kendisine ahlak ve etik değerler üzerinden yürüyenlere, kendisinden önceki dönemlerde belediyede meclis üyelerinin akrabalarının da işe alındığını hatırlatarak, "Bunları çıkartalım mı, yapalım mı bunu" diyerek hodri meydan dedi.

Cemil Deveci'nin kısasa kısas olarak ifade ettiği yani 'Tamam ben bu akraba dediğiniz isimleri işe almayacağım yada işe aldığım bu akrabaları çıkartacağım, meclis üyeleri olarak sizlerde akrabalarınızı işten çıkartmama razı mısınız' minvalinde sarf ettiği o sözler, nasıl oldu ise 'Meclis üyelerini tehdit etti' başlıkları ile gündeme getirildi.

Merve Selin Cengiz bir avukat ve başkanın açıklamalarına göre 9 aydır da belediyeden tek bir kuruş almıyor. Ve başkan bu konuda Özel Kalemini seçme yetkisinin bulunduğunu söylüyor ve bunu AK Partili meclis üyeleri de doğrulayarak "Özel Kaleminizi seçme yetkiniz var" diyor. 

Burada sorgulanan husus, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'li belediyelerde akrabaların işe alınmaması ile ilgili yaptığı açıklamalar. Bu konuya sayın Cemil Deveci'nin de bir itirazı olacağını sanmıyoruz. Ancak sıkıntı ve sorun şu ki; Atakum Belediyesinde Cemil Deveci anlaşılmaz bir şekilde sürekli olarak sabote edilmeye çalışılıyor. Göreve geldiği günden beri, belediyede kalması gereken resmi, gizli ne kadar evrak var ise dışarıya sızdırılıyor. Ve Cemil Deveci'de son meclis toplantısında işte tam da buna dikkati çekerek, "Güvendiğim, güveneceğim insanlarla çalışmak istiyorum" diyor. Ve haklıdır, her belediye başkanı güvendiği ve güveneceği isimleri yakınında konumlandırır. 

Eşinin yeğenini Özel Kalem müdürü yaptı diye; Kaldı ki yetkisi olmasına rağmen, bu hakkı olmasına rağmen, Cemil Deveci aylardır bu konu üzerinden bilinçli ve sistematik olarak yıpratılmak isteniyor. 

Başkanın "Belediye meclis üyelerinin de akrabalarını çıkartalım mı, yapalım mı bunu" sözlerine yeniden dönecek olur isek, aslında bu sözün anlamı bizce şudur; Bana etik ve ahlaki değerlerden bahsediyorsunuz ama sizlerde bu belediyeye akrabalarınızı işe aldırmışsınız" 

Yani bu sözlerde bir tehdit yok, kısasa kısas bir cevap vardır.. O yüzdendir ki, meclis üyeleri de bu sözlerden sonra toplantı sırasında yutkunarak hiç bir söz söyleyemedi. 'Cemil Deveci meclis üyelerini tehdit etti' başlıkları, meclis üyeleri ile Cemil Deveci'yi karşı karşıya getirmenin bilinç altına oynanan dokunuşlarıdır. Çalışma barışını bozmaya yönelik bu gazada seçilmiş, saygın hiç bir meclis üyesinin gelmeyeceğine inanıyoruz.

Evet belediyelerde geçmiş yıllarda kimi damadını işe aldırdı, kimi gelinini, kime eniştesini, kimi kardeşini, kimi baldızını, kimi oğlunu.. Eğer bunlar günah ise, Cemil Deveci'nin güvendiği kişilerle çalışmak istemesi dürtüsü ile işe aldığı isimler, geçmiş yıllarda işlenen günahlar kadar ağır değil, aksine masumdur.

Cemil Deveci'nin öncekilerin yaptığı yanlışları yapmak gibi bir niyetinin de olmadığını düşünüyoruz. Belediye içerisinde kalması gereken gizli yada resmi evrakların dışarıya sızdırılması, belediye içerisinde alınan her nefesin anında dışarıya çıkması gibi olaylar Cemil Deveci'yi en güvendiği isimlerle çalışma tercihine yöneltmiştir. Ki bunda da steril bir ortamda Atakum'a hizmet etmek istiyor ise haklıdır.

Kısasa kısas olarak ifade ettiği sözleri 'Meclis üyelerini tehdit etti' başlıkları ile kamuoyuna yansıtanların da, kendi akraba ve yakınlarını geçmiş yıllarda çeşitli kurumlarda işe yerleştirdiklerini de unutmamak ve belediyelerde geçmiş dönemlerde işe alınan damatları, gelinleri, yeğenleri, baldızları, kardeşleri, oğulları bildikleri halde, bunlara şimdiye dek ve geçmiş dönemlerde neden hiç ses çıkartmadıklarını da sormak ve sorgulamak gerekir. 

Bu başlıkları atanlar Cemil Deveci'ye yürüyeceklerine, Cemil Deveci döneminden önce Atakum Belediyesine hak, hukuk diyerek, sokaklarda üniversiteli bir sürü işsiz varken, emmisi, dayısı olmadığı için iş bulamayan onca insan varken kimler hangi akrabalarını torpille işe aldırdı, kimler kimlerin hakkını gasp etti, bu isimleri deşifre etseler daha iyi olmaz mı. Eğer bunu sorgulamıyorsanız 'Cemil Deveci meclis üyelerini tehdit etti' başlıkları da, işte tamda sorgulanması gereken bu meseleyi perdelemek ve örtbas etmek için atıldı demektir.

Zira Cemil Deveci farkında olmadan gollük bir pas verdi..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Mert

06 Aralık 2019 Cuma 10:39

yalancı chp belediye başkanı boşuna kıvırmaya çalışmayın

Ahmet

06 Aralık 2019 Cuma 08:10

Ya akıl tutulması mı yaşıyonuz neyi normal gibi algı yaratıyosunuz Ahlaksızlıktır bu Cemil deveci seçimde ne dediyse tam tersini yapıyo yazıklar olsun verdiğim oya

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

En borçlu belediyelerde işte Samsun Büyükşehir Belediyesinin borç miktarı

En borçlu belediyelerde işte Samsun Büyükşehir Belediyesinin borç miktarı