24 Temmuz 2021 Cumartesi

CEMİL DEVECİ'NİN ODA TV HABERİNE VE FATİH PORTAKAL'A VERDİĞİ YANITLAR ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

Cemil Deveci'nin Oda TV haberine ve Fatih Portakal'a verdiği yanıtlar üzerine bir değerlendirme

Samsun'un CHP'li Atakum Belediyesi Başkanı Cemil Deveci'nin Oda TV'de yayınlanan habere ve Fatih Portakal'a verdiği yanıtlar üzerine bir değerlendirme..

07 Eylül 2019 Cumartesi 16:48 GÜNCEL

Samsun'da 31 Mart seçimlerinin ardından Atakum Belediyesi Başkanı seçilen CHP'li Cemil Deveci'nin ODA Tv ve Fatih Portakal ile sosyal medyada girdiği tartışma hayli dikkat çekici..


Kimsenin arkasını almak değil niyetimiz.. Hele hele yanlış icraatlarda bu tutumu sergilemek elbette ki doğru olmaz. Bizde kimsenin arkasını almadan bu konuyu değerlendireceğiz..

EŞİNİN YEĞENİ OLDUĞUNU KABUL ETTİ
Sayın Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, seçimlerin ardından eşinin yeğeni olan ismi Özel Kalem Müdürü yaptı. Bu konu yaygın basın organlarında da yerel basında da gündeme gelerek haber oldu. Zaten Cemil Deveci'de bunu kabul ederek, Özel Kalem Müdürü olan ismin eşinin yeğeni olduğunu söyledi. 

ŞİRKET AKRABANIN ÜZERİNE KURULDU
Bundan sonra ne oldu! Atakum Belediyesi'nin önceki dönemde faal olan İmar İnşaat Şirketi 37.5 ton et meselesi ve kayıp trilyon iddiaları nedeniyle devre dışı bırakıldı, bunun yerine ise Cemil Deveci sermayesini kendisinin verdiğini söylediği ayrı bir şirket kurdu. Kurulan yeni şirket, eski şirket ile ilgili oluşan soru işaretleri nedeniyle kuruldu ve başına ise Cemil Deveci'nin yine akrabası olan başka bir ismin getirildiği gündeme geldi. (Meclis toplantısında sayın Cemil Deveci, yeni şirketin akrabasının üzerine kurulduğunu doğrulamıştır ve bu uygulamada kötü bir niyet olmadığını açıklamıştır)

MECLİS ÜYELERİ SORDU
Geçtiğimiz günlerde yapılan meclis toplantısında ise bazı meclis üyeleri bu konuyu sorarak, yeni kurulan şirketin başına getirilen ismin akraba olup olmadığını sordu. Cemil Deveci bu soruya gayet samimi bir şekilde verdiği yanıtta akraba olayını doğrulayarak, yeni kurulan şirketin sermayesini kendisinin verdiğini, şirket kurulduktan sonra akraba olan isimden şirketin belediyeye devredildiğini, şirket sorumlusunun ise şuan bu ismin olmadığını dile getirdi.

ŞİRKET BELEDİYEYE DEVREDİLDİ
Şuan Atakum Belediyesinde akraba üzerine kurulan yeni şirketin, belediyeye devredildiği bu devir işleminden sonra şirket müdürünün de Erkan Sağlık olduğu biliniyor.

Oda Tv'de ise bu konu 'Özel kaleme eşinin yeğenini atayıp öz yeğenine belediye şirketi kurdurmuştu. CHP'li Başkan İtiraf Etti' başlığı ile haber olarak yayınlandı.

HABERDE KENDİSİNİN DOĞRULADIĞI BİLGİLER VAR
Haberde, Cemil Deveci'nin kendi ağzı ile doğruladığı bilgiler yer alıyordu. Yani yeni kurulan şirketi akrabası olan bir ismin üzerine kurdurduklarını, ardından bu şirketi belediyeye devrettikleri yazıyordu. Oda TV'de yayınlanan bu haberi ise Fox Tv'den Fatih Portakal'da kendi sosyal medya sayfasından paylaşarak, "Demek ki bu kayırmaların parti ile, sağcı solcu ortacı olmasıyla alakası yok. Ahlak meselesi. Partisinin bu durumu sorgulaması gerekmiyor mu? " diye sordu.

FATİH PORTAKAL ELEŞTİRDİ DEVECİ YANIT VERDİ
Fatih Portakal'ın bu eleştirisine ise Cemil Deveci sosyal medyadan yanıt vererek, "Sizin bu değerlendirmeyi yapmadan önce işin doğrusu nedir diye araştırmanız gerekmiyor mu? Size bunca yıllık güvenimize yazık" diyerek tepki gösterdi.

Cemil Deveci Fatih Portakal'a gösterdiği tepkiden önce ise ODA TV'de yayınlanan habere yine sosyal medyadan verdiği cevapta, "Haberin yanlı ve yanlış. ODA Tv'yi kurulduğundan beri takip ediyorum bu mu gazetecilik doğruyu aramak gibi bir sorumluluk yok mu? Belediyenin şirketi borca batık duruma düşürülmüş, hesapları, malları hacizli" dedi.

HABERİN NEYİ YANLIŞ?
Sonuç olarak Atakum Belediyesinin mallarının hacizli, 31 Mart öncesi faal olan şirketinde batık olduğunu bilmeyen yok. 

Bunun dışında ODA Tv'de yer alan haberde belirtildiği gibi sayın Cemil Deveci'nin eşinin yeğenini özel kalem müdürü yaptığını da bilmeyen yok. Ve başkan Deveci'de özel kalem müdürünün eşinin yeğeni olduğunu bizzat kendisi açıkladı. 

Burada yeni kurulan ve belediyeye devredilen şirketin bir günlükte olsa müdürlüğüne getirilen ismin yine Cemil Deveci'nin akrabası olduğunu da artık bilmeyen yok, kaldıki belediye başkanı Cemil Deveci'de bu durumu meclis toplantısında yine bizzat kendi ağzı ile doğruladı. Bu durumda yayınlanan haberin neyi yanlış sorusunu sormak gerekmiyor mu!

Yayınlanan haberde Cemil Deveci'nin meclis toplantısında yapmış olduğu samimi açıklamalarda yer alıyordu. Yani haberde kendi sözlerine yer verilmişti. 

Bu durumda sayın Deveci kendi sözlerini mi yanlı ve yalan buluyor?

YANDAŞ MESELESİ..
Gazeteciler karşınızda da olabilir ya da yanınızda da.. Ve hatta sizin dünya görüşünüze de yakın olabilirler, ama sizi objektif bir şekilde eleştirebilir, ya da yapılan olumsuzlukları gündeme getirebilirler.. Sizinle alakası olmayan bir konu, bilinçli bir şekilde size de mal edilebilir.. Bunların hepsi olabilir. Siz seçilmiş bir belediye başkanı olarak tüm bunlara açık olmak zorundasınız. Her haber, her konu sizin istediğiniz veyahutta sizin hoşunuza gidecek şekilde gündeme gelmek zorunda değildir. 

Hoşunuza gitmeyecek haberlerin yayınlanması o haberleri yayınlayanları nasıl ki sizin gözünüzde yandaş yapıyor ise, sizden yana tavır alan ve olumsuzlukları görmeyenleri de sizin yandaşınız yapar. 

Bu durumda seçilmiş olarak psikolojinizin pozitif olması ve sinirlerinizi de kontrol altında tutmanız gerekmektedir. 

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI YERİNE DERHAL AÇIKLAMA YAPILMALIYDI
Sosyal medyada kendinizi de boşa düşürecek polemiklere girmektense, cevap hakkınızı kullanarak konuyla ilgili basın kuruluşlarına net açıklamalar yapabilirsiniz. Meclis üyelerinin, yeni şirket müdürünün akrabanız olup olmadığı yönündeki sorularına nasıl ki samimi ve ağır başlı cevaplar vermişseniz, basın mensuplarına da ister sizi yersin ister övsün aynı hoşgörüyü göstermek zorundasınız.

Şimdi tekrar başa dönecek olur isek, ODA TV'de de gündeme gelen haberden yola çıkarak, Özel Kalem Müdürünüz eşinizin yeğeni değil mi? Yeni kurulan şirketi belediyeye devretmeden önce akrabanız üzerine kurmadınız mı?

Bu soruların cevabı evet bu isimler akrabanız ise, ortada yalan bir haber yok demektir. Yalan olduğunu iddia ettiğiniz bir konu var ise de yine bunu bir basın açıklaması ile dile getirebilir, gereksiz polemiklerinde önüne geçmiş olursunuz. Derdimizin sizi eleştirmek yada tenkit etmek olmadığını da belirtelim. 

MUHABİRE YÖNELİK SÖZLER
Bu arada bir önceki dönem belediye yönetimini ODA Tv'de neredeyse her gün manşet yapan, olumsuzlukları ve usulsüzlük iddialarını kimseler yazmazken, gündeme getiren muhabir için de "Belediyelerdenden beslenenler tek tek uç veriyor" gibi farklı ithamlarda bulunulması hiç hoş değil ve kabul edilir değildir. 

Zira o haberleri yapan muhabir, sizden önceki dönem belediye yönetimi ile kanlı bıçaklıykende, şuan sizden de olduğu gibi tek kuruşluk bir talebi, beklentisi dahi olmamıştır. Biz buna kefiliz.. Yıllarca iktidar tarafından sakıncalı gazeteci olarak tanımlanan bir muhabirin şimdi de muhalif kanat tarafından aynı şekilde tanımlanması da ilginçtir. 

Söz konusu muhabirin yaşam koşulları ve şartları, duruşu gayet iyi bilinmekteyken, muhabiri zan altında bırakma yoluna başvurmak itibarsızlaştırma girişimi olur, gücü kullanarak kamuoyunda taraf yaratma çabası olur.. Bunlara ve bu tip ithamlara başvurarak kendini savunma şekline de seçilmiş bir belediye başkanının ihtiyacı yoktur, olmamalıdır.. Yapmayın bunu..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Doğukan

07 Eylül 2019 Cumartesi 18:44

Atakum kimlerin eline kaldı bu kadar basiretsiz insanların bizi yönetiyo olması ne kadar üzücü herşeyleri yalan

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir: Bir ve beraber olursak Samsun kazanır

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir: Bir ve beraber olursak Samsun kazanır