16 Ekim 2019 Çarşamba

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI'NDAN RİSKLİ BİNALAR İÇİN 81 İLE GENELGE GÖNDERİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan riskli binalar için 81 ile genelge gönderildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Kartal'da 21 kişinin hayatını kaybettiği Yeşilyurt Apartmanı faciasının ardından, yurt genelinde kentsel dönüşüm yapılanmasını hızlandıracak yeni bir dönem başlattı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan genelge, Bakan Murat Kurum'un imzasının ardından 81 ilin yetkililerine gönderildi.

19 Şubat 2019 Salı 14:24 GÜNCEL

İstanbul Kartal'da bulunan ve 21 kişinin hayatını kaybedip, 14 kişinin de yaralı olarak kurtarıldığı facianın ardından, dikkatler riskli binalara çevrilirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ülke çapında kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak yeni bir dönemi başlattı.

Kentsel dönüşüme dair yeni dönemle ilgili genelge, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla tüm illere gönderildi. 

Tüm il ve ilçelerde riskli binaları ortaya çıkaracak ve buna göre Kentsel Dönüşüm planlamasını yapacak olan Bakanlık, genelgeyle en riskli alanların 3 ay içerisinde bildirilmesini istedi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla tüm illere gönderilen genelgede şu ifadelere yer verildi:

''Bakanlığımız 2023 vizyonu kapsamında, kentsel dönüşüm uygulamalarında karşılaşılan sorunların çözümü, dönüşüm sürecinin iyileştirilmesi ile yerleşim ölçeğindeki kentsel dönüşümün bütüncül bir şekilde yönetilmesini sağlamak amacıyla yeni bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaca binaen kentsel dönüşüme yeni bir çerçeve çizilerek dönüşüm hedefleri belirlenmiş olup bu hedeflerin hayata geçirilmesi amacıyla dönüşüm uygulamalarını yönlendirecek kentsel dönüşüm strateji belgesinin il ve ilçe bazında hazırlanması gerekmektedir.

Bu kapsamda, kentsel dönüşüm strateji belgesinin hazırlanmasına yönelik ilke ve esaslar çerçevesinde iliniz sınırları içerisinde bulunan büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlıklarınca kentsel dönüşüm strateji belgesinin hazırlanması ve yetki sınırları dahilinde bulunan en riskli alanların 3 ay içerisinde Bakanlığımıza bildirilmesi gerektiğinin ilgili belediyelere iletilmesi hususunda gereğini rica ederim.''

Bakanlık, kentsel dönüşüm strateji belgesini açıklamıştı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, 6 Şubat'ta düzenlediği kentsel dönüşümde yeni dönem tanıtım toplantısında da, kentsel dönüşüm strateji belgesini açıklamıştı. 

Buna göre, her kent kendine özgü kentsel dönüşüm planlamasını yapacağı bir strateji belgesini hazırlayarak bakanlığın onayına sunacak. Bu sayede şehirler, kentine özgü bir dönüşüm anayasasının sahibi olacak, kentsel dönüşümü de hazırladıkları bu belgeye göre yapacak.

İller için kentsel dönüşümle ilgili bir harita hazırlanacak, bu haritalar üst ölçekli planlara, mekansal stratejik plana uygun olacak.

Dönüşüm alanları, kentin bir bölümünde değil bütününe yönelik yapılan analizler sonucunda belirlenecek. Dönüşüm alanlarının risk durumu, halkın beklentisi, finansal analizler, konut ve iş yeri ihtiyacı ile çevresel etkiler göz önünde bulundurularak öncelik sırasına konulacak. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde evde besledikleri kuzuya bebekleri gibi bakıyorlar

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde evde besledikleri kuzuya bebekleri gibi bakıyorlar